dpp

AŽD vybuduje kompetenční centrum na Kopidlnce, bude sloužit při výuce

Trať Kopidlno - Dolní Bousov. Pramen: AŽD PrahaTrať Kopidlno - Dolní Bousov. Pramen: AŽD Praha

Vznik centra přispěje k většímu propojení průmyslu s akademickou sférou. Budou se tu testovat nové technologie.

52 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kraťas

Když čtu některé komentáře, tak by mě zajímalo, kde se bere ta nenávist, když někdo udělá něco dobrého. Počítám, že do toho budou muset nalít alespoň 50 mil. – spodek, svršek, koleje, technologie – klobouk dolů.

Han van Meegeren

Buď v klidu, někoho pumpnou.

RadkaS

Nedělá si Chrdle zase pomníček, aby si tam mohl řídit mašinku a užívat penzičku? Hmm, šikovný kluk.

Jonáš Jiří

Díky AŽD už trať Lovosice – Obrnice vstata z popela a je prosperující moderrní tratí, jak jen to dělají? Neměli by SŽDC poradit….

Alibaba

Dělají to tak, že si z té tratě vyrobili trať primárně na předvádění a zkoušení technologií, až pak sekundárně se z toho stala trať pro veřejný provoz.
Proč by měli radit už neexistující firmě?

rhol

Rozhodně jde o dobrou věc, ať už si o tom mnohojediný Axel myslí cokoliv.

oja

Nelze než tleskat. Jak za smysluplné využití zrušené lokálky – pro AŽD jistě mnohem užitečnější, než kdyby si sami musel stavět zkušební trať – tak za propojení s akademickou sférou.

Dejv Koza

Souhlasím, tohle má smysl!

hank

Podepisuju.

MilanSima

Ta fotka je z Dolního Bousova? (Zneplatněná návěstidla).

Šotouš

To jsou Dětenice

Hubert

To jsou Dětenice

oja

Bousov stále funguje, na 064 se normálně jezdí. Na bakovské části 063 ne, ale vypadá to, že je zatím vedená jako provozuschopná.

Petr Jetelina

Výuce na FD ČVUT by rozhodně prospělo zvýšení počtu železničních předmětů a naopak podstatná redukce výuky silnic. Nebo založení čistě železničního studijního programu.

MHD

A důvody jsou k tomu jaké? Ideologické?

oja

Orientace na budoucnost. Dnešní studenti by měli své znalosti v praxi uplatňovat i za 40 let.

vbb

Jejich dnešní znalosti jim za 40 klet budou k …
Stejně jak mně je většina „odborných“ znalostí ze školy taky k ničemu. Ještě že ta matika a fyzika se jakž takž drří, ale třeba znalosti Dějin KSČ a MDH (nezbytně nutné k postoupení do 2. ročníku), stejně jako třeba Ekonomika socialistického podnikání, tak s tím bych mohl vystupovat leda tak na estrádě 🙂
Drtivá většina dnes nutných znalostí se mi do hlavy dostala samostudiem až během pracovního života.

oja

Nebudou… i když budou z drtivé většiny zastaralé, pořád se takový člověk s aktuální technikou vypořádá snáz, než když předtím v tom směru nikdy nic neslyšel.
Politickou výchovu do toho netahejte, to je specifická záležitost.

Kubrt

Přesně tak; škola poskytuje člověku základní orientaci v oboru a schopnost učit se. Třeba já jsem se od studia VŠ oborově dost posunul, z toho co dnes „používám“ profesně jsem se ve škole naučil jen minimum, ale z VŠ studia stále používám ty základní principy, bez nich by to nešlo.

hank

Nemluvě o tom, že absolvování VŠ něco říká o osobnostních vlastnostech absolventa použitelných i v praxi. (Pokud nejde o podfuky typu diplomových prací některých nejmenovaných politiků z plzeňských práv nebo zaplacených doktorátů pro Němce a Rakušáky z PEF Mendelovy university. Ty ale zase ukazují na jiné vlastnosti svých absolventů, takže jsou svým způsobem pro veřejnost vlastně taky užitečné…)

Kubrt

Ano, je to vizitka, že člověk je schopen dotáhnout nějaký dlouhodobý „projekt“ do cíle.

adamgolias

První věta bohužel není pravda. V r 1988 byla jednou z podmínek přijetí na jednu ze středočeských SPŠ eltech průměr 1,77. Učební obor elektrotechnika 2,53 . V 8. ročníku zš bylo běžně 35 dětí. Konkurence jako hrom . Nyní snad ani žádný limit není , stačí být ,,nad čarou,, v počtu přihlášených . Aktuálně chlapec se dvěma čtyřkama přijat do učebního oboru elektro. V zš 22 žáků ve třídě . Polovina má adhd , dislexii , disgrafii , … , takže se jejich nechuť cokoliv se naučit omlouvá tímto zaklínadlem. V době , kdy jsem se hlásil na studium vš… Číst vice »

hank

No jo… Já jsem starej jak hnědé uhlí a studoval jsem VŠ v dobách, kdy bakaláři ještě neexistovali. Promoval jsem na technické škole, kde to k inženýrskému titulu dotáhlo asi 60% lidí přijatých do I. ročníku. Takže dejme tomu, že jsem měl svou poznámku rozšířit o podotknutí, že je řeč o magisterském/inženýrském studiu.

adamgolias

to beru.

Koumes

V Británii i dalších západoevropských zemích je taková poptávka po VŠ se znalostí železničních procesů a technologií, že se tam dokonce zakládají nové školy. Absolventů je nedostatek a nároky na znalosti technologií rostou. Železniční výrobci potřebují lidi se znalostí zejména systémového inženýrství, safety-critical a high-availability systémů, řídicích systémů se zaměřením na automatické vedení vlaků, AI pro rozpoznávání objektů či security systémů a protokolů a bezdrátových protokolů a technologií při zachování backgroundu z fungování železnice.

Petr

FD ČVUT by nejvíce pomohlo, kdyby se odklonila od teoretického matfyzu směrem k praktické technice a programování.

vbb

Jenže když nemáte základy fyziky, tak třeba to výše zmiňované automatické vedení vlaku nenaprogramujete, i kdybyste zvládal 10 programovacích jazyků…

Alibaba

Na jízdu vlaku by mohla stačit fyzika střední školy.

Hajnej

Nejenže mohla, ona i na tu jízdu skutečně stačí – tedy pokud ji dotyčný umí na jedničku.
Ale na co už nestačí, je řízení té jízdy. Na to už je potřeba nějaká ta teorie systémů.

Alibaba

Teorii systémů bych čekal jako součást informatiky nebo logistiky. Pletu se?

U té fyziky mě šlo hlavně o to, že na tohle nemusí být vzděláním jaderný fyzik a další náročnější obory.

Alibaba

Tuhle jsem někde od ředitele AŽD slyšel, že nejsou železniční zabezpečovací odborníci.
Takže si je bude vyrábět, za spolupráce ČVUT, sám (teda firma). 🙂

hank

VŠ zaměřenou speciálně na železnici přece máme…

hank

Ten mínus je vyjádřením nějaké averze vůči Dopravní fakultě Jana Pernera?

Pražák

Srovnávat DFJP s ČVUT FD je jako srovnávat učňák s gymnázium.

hank

To by chtělo podrobnější argumenty… A třeba k tomu pro srovnání přidat i hodnocení současného stavu dopravní fakulty v Žilině.

David

Nemá to být označeno jako partnerský článek? Alespoň tato věta, která není citací, tak působí: „V Dětenicích se se aktuálně dokončuje instalace digitální inteligentní technologie s označením 4.0, tedy nejmodernějších českých systémů v oboru zabezpečovacích, sdělovacích, řídicích a komunikačních technologií pro železnici.“
Digitální inteligentní technologie 4.0 je naprosto bezobsažný pojem z dílny AŽD.

Peeetr

Za partnerský článek by musel někdo zaplati, nebo by partner musel minimálně poskytnout náročně zpracovaný podrobný pro veřejnost vysvětlující článek, kde by naopak výraz DIT 4.0 hluboce vysvětlit, co to v jeho výrobě znamená a jaké konkrétní výhody to do budoucna může poskytnout.

Peeetr

Tohle je jen článek, že místní výrobce začal na získávání dotací „západně“ spolupracovat s místní univerzitou. A že tradičním podnikovým výzkumákům u mnoha firem už nenahraditělně končí původní lidé v důchodu.

Dejv Koza

Mluvíte z cesty, na tohle se dotace nedostávají. Za tohle palec nahoru pro AŽD – dělá něco pro studenty.

hank

Z publikovaných výročních zpráv AŽD a informací na stránkách Hlídač státu se dá zjistit, že za 23 let společnost získala na dotacích cca 144 miliónů Kč. Při ročních tržbách v objemu jednotek miliard Kč – za 10 let se tržby cca zdvojnásobily a loni dělaly přes 9 mld – a ročním zisku ve vyšších stovkách miliónů to je podle mého názoru zcela zanedbatelná částka. Z některých zdejších příspěvků cítím averzi vůči velké korporaci, která má v tuzemsku ve své branži víceméně monopol. Pokud je mi známo, zatím se jí vyhýbají aféry, které doprovázely a doprovázejí vznik a činnost jiných monopolních… Číst vice »

Jan Sůra

takto je to v tiskové zprávě. ale pokud vám to tak vadí, tak ji s radostí smažu, máte pravdu, že je to poněkud bezobsažný výraz.

Surio Mario Martinez Suarez

A nemyslel tím čtenář David to, že by bylo lepší než jen mechanicky zkopírovat nedokonalou tiskovou zprávu – napsat smysluplný a lehce pochopitelný článek jako novinář osobně? Nevím – jen se nad tím zamýšlím a ptám se bez zaujetí… Všichni přece moc dobře víme že v tiskových zprávách je často spousta nesmyslů a chyb.. Prima den a hodně zdaru při psaní dalších článků – mě by jako námět zajímalo, jak pokračují opravy teplického a pardubického nádraží, co se děje na nádraží v Plzni a jak pokračuje podkopání trati a zvoukolejneni u zastávky Plzeň Slovany a jak je na tom aktuálně… Číst vice »

Jan Sůra

Díky za náměty. Určitě by to zajímavé bylo, ale na to nemáme lidi. Ale pokud by vás taková práce zajímala, ozvěte se, rádi vám dáme prostor: sura@zdopravy.cz.

Granja

Praha Vysočany + přilehlé úseky viz. níže.

https://www.youtube.com/watch?v=96Nv31dDaOU

krteček

Dvoukolejka z Koterova byla už před rekonstrukcí

Vavrroch

Tady
https://www.azd.cz/admin-data/storage/get/1569-reporter-1-23-web.pdf
na str.38 je k tématu něco víc, ale některé použité termíny zase vyvolávají spíše zvědavost, než že by podávaly vysvětlení funkce. Snad jsem zvědavý příliš.

Peršing

AŽD nedávno vydalo o technologii DIGITAL 4.0 tiskovou zprávu a odborné články, kde to bylo jasně vysvětlené – jedná se o autonomní vlaky a drony, digitální komunikační systémy, diagnostické systémy a další. Ukažte mi, jaká jiná firma tohle má. Je pak logické, že se o tom píše.

Petr Tříska

Bohužel tohle mají snad všichni hráči v železniční technice, AZD se snaží dohnat ujetý vlak.

Dejv Koza

Podle mě AŽD tyto technologie má a nemusí nikoho dohánět. Viz funkční autonomní vlak na širé trati, to nikdo jiný zatím nepředvedl.

Luboš

Pane Davide… Nejste náhodou z líhně německých či francouzských přátel? 🙂 Dle Vás by mělo být AŽD dávno německé a pan ministr Kupka by měl zcela jistě radost… 🙂

Ivan

Když všichni chtějí u nás ALSTOM, Thales, Siemens atp., tak proč to z ministerstva dopravy neřeknou narovinu.

hank

„Když všichni chtějí…“

Kteří všichni?