dpp

AŽD vybuduje kompetenční centrum na Kopidlnce, bude sloužit při výuce

Trať Kopidlno - Dolní Bousov. Pramen: AŽD PrahaTrať Kopidlno - Dolní Bousov. Pramen: AŽD Praha

Vznik centra přispěje k většímu propojení průmyslu s akademickou sférou. Budou se tu testovat nové technologie.

Společnost AŽD Praha podepsala s Fakultou dopravní ČVUT v Praze smlouvu o spolupráci při zřízení a využívání Kompetenčního centra. Vznikne v železniční stanici Dětenice na takzvané Kopidlnce, tedy na železniční trati Kopidlno – Dolní Bousov.

Jde o jednu ze dvou tratí, kterou AŽD v minulosti koupila, vlastní ještě dráhu mezi Čížkovicemi a Obrnicemi. V Dětenicích vznikne výukové centrum s výukovými programy Fakulty dopravní ČVUT v Praze.

Vedení společnosti AŽD se rozhodlo vybudovat Kompetenční centrum s cílem rozvíjet a edukovat zájemce o železniční průmysl a současně prezentovat svou kompetenci a vlastní vysoce moderní technologie širokému okruhu zájemců z řad studentů při konkrétních výukových programech, které bude definovat Fakulta dopravní ČVUT v Praze. Chceme studentům ukázat kvalitní technologie a jejich vývojové fáze,“ řekl při podpisu smlouvy generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle.

Součástí spolupráce bude také kooperace na vědeckých a rozvojových úkolech. Firma je připravena poskytnout pro schválené výukové programy odborníky a propojit tak oblast reálného vývoje, výroby a instalace s akademickou sférou.

Jsem velice rád, že se povedlo zrealizovat prvotní myšlenku naší spolupráce, která vznikla zhruba před rokem. Uzavřením smlouvy o spolupráci a následným vybudováním Kompetenčního centra získají naši studenti a odborníci jedinečnou možnost propojit získávané znalosti a vědomosti s praxí. Toto je podle mne nejlepší cesta, jak studenty motivovat, aby se náročnému, ale velmi zajímavému studiu na technických vysokých školách věnovali,“ uvedl děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze Ondřej Přibyl.

Testování nových technologií i autonomní provoz

V Dětenicích se se aktuálně dokončuje instalace digitální inteligentní technologie s označením 4.0.  „Díky systému DIGITAL 4.0 se na Kopidlnce budou testovat nově vyvíjené technologie, o nichž zatím nemůžeme hovořit, ale také například veřejnosti už prezentovaný český systém pro autonomní provoz vlaků bez strojvedoucích nebo autonomní drony pro diagnostiku celé infrastruktury tratě. Pokud studenti v rámci Kompetenčního centra přijdou se zajímavou myšlenkou pro zvýšení bezpečnosti na železnici, budeme jim s vývojem technologie maximálně nápomocni. V případě úspěšného dotažení do funkčního prototypu budou moci na naší trati vše otestovat,“ upřesnil Zdeněk Chrdle.

Externí výstavní plochu Kompetenčního centra, na níž budou instalovány nejmodernější venkovní prvky zabezpečovacích, sdělovacích, řídicích a komunikačních technologií, bude společnost AŽD využívat také jako prezentační prostor pro své obchodní partnery.

Aktuálně byly zahájeny projekční práce a s výstavbou by se mělo začít do měsíce. Kompetenční centrum by mělo být v železniční stanici Dětenice slavnostně otevřeno v prvním čtvrtletí roku 2024.

Tagy AŽD Praha ČVUT Fakulta dopravní ČVUT trať Kopidlno - Dolní Bousov
52 komentářů