Automobilový průmysl Automobily

Automobilový průmysl zpomalil pokles, rostou TPCA, Iveco a Jawa

Výroba autobusů ve vysokomýtském závodě Iveco Czech Republic. Foto: Iveco
Výroba autobusů ve vysokomýtském závodě Iveco Czech Republic. Foto: Iveco

Tuzemský automobilový průmysl zbrzdil během dubna svůj letošní pokles na necelé jedno procento. Za první čtyři měsíce letošního roku se tak v Česku vyrobilo celkem 492 065 motorových vozidel. Vyplývá to z dnes zveřejněných statistik Sdružení automobilového průmyslu.

Teprve statistiky zahrnující duben jsou pro porovnání s loňským rokem lépe vypovídající než jen srovnání prvních tří měsíců. Důvodem jsou rozdílné termíny velikonočních svátků. V dubnu v meziročním srovnání výroba stoupla o 7,6 %.

Po letech poklesu se daří mezi trojicí tuzemských výrobců osobních aut TPCA, která meziročně posílila o 9,1 % na 77 tisíc vyrobených osobních aut. Škoda Auto do konce dubna v Česku vyrobila 310 tisíc aut, což je nepatrný pokles o 0,7 %. Největší pokles zaznamenal letos Hyundai: o 8,6 % na 101 800 aut.

Česko patří i mezi největší výrobce autobusů, Iveco jako největší továrna na autobusy zaznamenává letos další růst. Za první třetinu roku výroba po loňském rekordu vzrostla o dalších 6,5 %. SOR Libchavy naopak ztrácí: letos vyrobil zatím jen 100 autobusů, o 35,9 % méně než za stejné období loňského roku.

Daří se výrobci motocyklů JAWA Moto. Díky nárůstu exportu především na Kubu a na další středo- a jihoamerické trhy, který představuje 666 kusů (+ 104,3 %), a navýšení tuzemských prodejů o 61,5 % meziročně vyrobil téměř dvakrát tolik motorek co loni: 750.

„Přes pomalejší rozjezd ze začátku letošního roku jsou výrobci opět na samé hranici svých výrobních kapacit. I když jsme v období prvních čtyř měsíců letošního roku zaznamenali pokles, letošní dubnová produkce osobních vozů výrazně překonala tu loňskou o 7,6 %. S ohledem na silnou proexportní orientaci našeho automobilového průmyslu je to dáno jak pozitivním dubnovým vývojem na významných evropských trzích (Španělsko, Itálie a Francie), tak i dobrou konkurenceschopností tuzemských vozidel. Výrobci tak vykazují solidní výsledky, kterými i nadále táhnou českou ekonomiku vpřed,“ komentoval výsledky Zdeněk Petzl, výkonný ředitel AutoSAP.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondrys

Tak TPCA může poděkovat VW za ukončení výroby spalovacich verzí tria Up! / Mii / Citigo.