LOT 3a leaderboard

Arriva nemá zakázku v Libereckém kraji jistou, kvůli střetu zájmů bude nový výběr

Osobní vlak Stará Paka - Liberec s vozem 843 v Jeřmanicích. Foto: Jan SůraOsobní vlak Stará Paka - Liberec s vozem 843 v Jeřmanicích. Foto: Jan Sůra

Liberecký kraj bude znovu vybírat dopravce pro provoz osobních vlaků mezi Libercem a Starou Pakou a Železným Brodem a Tanvaldem.

Zpět na článek
47 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Nechanickey

Vždycky bude zatrpklý „poražený“ , jde o kvalitu, tedy musí být vítěz zákazník, tedy cestující ( plátce plného jízdného)

Kirschner

Tak někdy po 21. lednu se dozvíme o tom jak to Arriva dostala a nic na tom nezmění nějaký střet zájmů. To už mají pánové inženýři Blažek s Prokešem stejně zařízené. Tohle jsou jen takové zastírací tanečky. Kraj by to měl s jiným dopravcem než s tochtrdýbán problematické. Muselo by dojít k docela velkým změnám minimálně v úseku Turnov-Ž. Brod-Tanvald.

RPetr

Když tak mě opravte,ale začíná mi to připadat jako v jednom dávném vtipu,kde dva zedníci před lešením házejí korunou se slovy „když padne orel,jdeme na pivo“….“a když padne panna,budem házet tak dlouho,až padne orel“…

fensterglaser

Výstižněji se to napsat nedá. Vítězem musí být Arriva, všechno jsou jenom zbytečné tanečky.

Krokous

Takto ale postupují všechny kraje. Prostě se rozkřiklo, že ČD jsou drahé, tak se soutěží tak dlouho, až vyhraje někdo o pár korun levnější.

Dědek

Jelikož vítěz bude jezdit 10 let, mělo by být v požadované nové jednotky. Ať se hnem trochu do předu.

Dmk

Přesně. V těch 843 se bez ochrany sluchu ani nedá sedět…

Dědek

Ono nazývat tuto jednotku jako rychlík je dost odvážné. Jako spěšný vlak snad.

Kirschner

A Arriva zde prosím nasadí co? Nějaký úplně nový DMU od Stadleru, Pesy nebo Bombardiera? Nebo to bude spíš tak cca dvacet let stará plečka?

T.H.

Arriva zde naplánovala nasazení Siemens Desiro, stačí umět číst; je to v tom článku.

Bohužel, v případě Arrivy tak jde o starý ojetý šrot, špatnou německou tramvaj – kvalitní osvědčenou jednotkou by se Desiro stalo až po koupi Českými drahami :-)))

Kirschner

Od jakého roku jsou Siemens Desira Classic nasazována. Jestli se vůbec smím zeptat šéfa všech železnic nejen na zemi, ale i v přilehlých galaxiích. Umím si to i vygůglit, ovšem Vy to dovedete zasvěceně podat. Převelice děkuji.

Patrik

Máte pravdu na Os na této trati nasadí na Os Arriva 20 let starou, nízkopodlažní, klimatizovanou plečku a ČD na R 22 let staré vysokopodlažní ultra moderní vozidlo s mexickou klimatizací.

kix

ačkoliv desira nejsou špatná vozidla, minimálně interiér už zrovna úžasný nemají a v 843 mám mnohem příjemnější pocit (než se rozjede..ale to řeším, že nechodím do velkého oddílu), že jsou nízkopodlažní a kolik tu máme stanic s vysokými peróny na trase? Turnov, Dolánky a Paka.. všude jinde se do nich poleze hůře, takže to alespoň v současné době nebude moc výhoda, stejně tak klimatizace, jezdím celkem pravidelně a nikdy jsem nezažil a to ani v tropických dnech, že bych v nich bylo nějak vedro, sice nejsem odpůrce klimatizací z principu jako někteří, zase jí nemusím mít, když to dobře funguje… Číst vice »

Patrik

a kolik tu máme stanic s vysokými peróny na trase?
Ještě částečně Liberec, byť zde záleží na tom které nástupiště SŽDC vylosuje.
Kontrakt hlavně není na jeden rok a v průběhu se jistě pořádná nástupiště objeví v dalších stanicích.

Tomáš Záruba

Pardubice, Hradec Králové, Jaroměř (za rok), Dvůr Králové, Stará Paka, Turnov. Takže z rychlíkových stanic chybí jen Semily, Žel. Brod a Malá Skála (+ možná ještě Rychnov?), takže drtivá většina cestujících využije NP aspoň na jednom konci cesty. Odhadl bych navíc, že během těch 10 nejmíň půlka toho zbytku také zmizí.

Dominik

Jenže rychlíky naštěstí stále budou vozit ČD, toto se jedná jen o Os do Paky.

Patrik

Co je na tom naštěstí?

Kuba

843 není jednotka a jestli se jedná o rychlík nebo spěšný vlak určuje především to, kdo to platí. Článek se týká výkonů objednávaných krajem, tedy osobních a spěšných vlaků.
Jinak si dovolím vyjádřit názor, že je poněkud zbytečným luxusem, požadovat ve výběrových řízeních na 10 let nová vozidla s životností 50 let. Tímto požadavkem způsobení zvýšení ceny takového dopravního výkonu by totiž nevyhnutelně vedlo k redukci celkového objemu krajem objednávané dopravy, protože rozpočet kraje má svoje limity. Takže za mě radši jezdit častěji zánovním vozidlem, než párkrát za den novým.

Dědek

A jako kdy by se měli kupovat nové vlaky? Až bude soutěž na 50 let?

Kuba

Dopravce nechť si koupí nová vozidla ve chvíli, kdy mu doslouží ta stará. Nevidím ale důvod, proč by mělo objednatele zajímat stáří škatule. To totiž není hlavní faktor ovlivňující kvalitu vozidla – pokud se provede obměna interiéru, může i staré vozidlo vypadat pro cestujícího jako nové.
Stejně tak neplatí rovnice, že nové vozidlo je automaticky lepší.

Dmk

Však nová nejsou nutná. Desiro je už taky skoro 20 let starý model se svými nedostatky. Ale je nízkopodlažní, akceleruje o poznání lépe (což je u zastávkového vlaku docela fajn) a hluk motoru v prostoru pro cestující dosahuje snad o 25 dB menších hodnot, než v 843, kde není slyšet ani vedle sedícího člověka, aniž byste na sebe celou cestu hulákali jak na lesy… Vystavení takovému rámusu by mělo být považováno za ohrožení veřejného zdraví 🙂

Kirschner

Stejně tak je odvážné tvrzení nazývat dokonce expresem vlaky 1060 až 1063.

Rampa

Nechápu tu averzi vůči 843… Na české železnici se pohybuje hodně vykopávek, proti kterým jsou tyhle motoráky pořád ještě dost slušné a vedle nichž patří k tomu novějšímu, co tu jezdí.
Btw. pokud vám hluk uvnitř připadá tak nesnesitelný, proč si nesednete do 043 v závěsu?

Rampa

Párkrát jsem jel Pardubice – Turnov a pohoda.

Jiří Šrámek

Autem…

Dominik

Pardubice – Stará Paka, Železný Brod, Semily či právě až do Liberce a rozhodně se z pohledu cestujícího nejedná o špatné vozidla a ta cesta v tom je v pohodě a dá se bez komplikací zvládnout.

Dominik

Dobře, stolek zrovna ideální není a to, že nejsou zásuvky, neříkám je to dobrá věc, ale notebook 2 hodiny na baterku vydrží.
A co se týče cestování Morava – Liberec, není to třeba tím, že to je rychlejší? Např. Olomouc – Liberec, přes Prahu 4 hodiny, přes Pardubice a liberečákem 4 a půl, a když lidé budou hledat přes idos, tak jim to ukáže Prahu a to, že se dá jet jinak, třeba nevědí.

Sice si stastiky nedělám, ale nedá se říct, že by Liberecké rychlíky nebyly využívány.

Rampa

Já si je neidealizuju, jen mi připadá, že v době, kdy nám tu stále jezdí 810, 854, honeckery, béčka, 460 apod. mi připadá absurdní navážet se do těchhle motoráků, resp. vratných souprav (v případě aplikace 943), které vznikly až po revoluci a které snad jako první byly osazeny plošinou pro vozíčkáře, audiovizuálním systémem a čalouněnými sedadly.

Pavel Novák

Rakev je nic moc, ale větší průšvih je infrastruktura. Rychlík Liberec – Pardubice by měl jet max. 2 hodiny, aby vozil i lidi mezi koncovými stanicemi v množství větším než malém.

železničář v důchodu

Kdyby Liberecký kraj a KORID už před roky víc tlačily na SŽDC, aby zrychlila trať přes Jičín a vylepšila poměry v Turnově, tak už situace mohla postupně začínat vypadat jinak – ale „nebyl zájem“, resp. lépe k tomu „byl silný odpor“, protože je přece lepší vozit rychlíky o 20 km delší trasou přes Starou Paku (zejména pro cestující při kilometrickém tarifu) …

Dědek

Je ta trasa hlavně pomalá. Existují různé plány na zrychlení. Např. trasování ze Staré Paky místo na Dvůr, tak Nová Paka-L.Bělohrad-tunelem do Hořic a na Hradec.Ani vítěz s rychlostí až tak nesvede, ale aspoň by to mohlo vypadat jako rychlík a ne jako spěšňák.

železničář v důchodu

Novou trať tam v „historicky dohledné“ době nikdo stavět nebude, protože na pořadu jsou jiné a důležitější – ale už teď by přes Jičín mohly rychlíky jezdit za kratší cestovní dobu než přes Starou Paku, a to je na většině trati přes Jičín NTR stále mnohem nižší než přes Starou Paku.

Kirschner

Tak ono se to dělá také jinak. Autobusem do Hradce. Tam je bus rychlejší a pak dál do Pardubic a na Moravu již vedou vlaky.

Kirschner

A taky třeba z Olomouce do Krnova. Zážitek to byl a je. Jedete krásnou krajinou a pokud vám vadí hluk z motoru, sednete si do Bdtn. Siemens Desiro „bylo“ ve své době špička pro regionálku o tom žádná. Ovšem pár neduhů má. Například problémy s topením nebo klimou. Slušné wc na můj vkus dost často „ohne betrieb“. Svezl jsem x krát vlaky společností SBS, ODEG nebo Laenderbahn s jejich Desiry a zamčené wc nebylo výjimkou.

Patrik

Problém 843 je ten, že byly zastaralé už v době výroby, ale platí tam režijka, tak jsou samozřejmě v pohodě.

Rampa

Dobrý večer,

chtěl bych Vás slušně požádat, abyste si alespoň v reakcích na mé komentáře propříště odpustil jakékoli poznámky o režijkách. Důvod: Režijku nevlastním, neboť já ani nikdo z mého okolí na železnici nepracuje.
Nevím, proč nemám mít právo vyjádřit svobodně svůj názor na 843 (se kterým samozřejmě nemusíte souhlasit), aniž bych byl vystaven neustálým poznámkám tohoto typu.

Děkuji za respektování.

Kirschner

Až půjdete kolem nějaké lékárny, zkuste se poptat, jestli na „režimku“ nemají nějaký pilulky. Evidentně to potřebujete. 🤔

Vorech

Děkuji novinářům za skvělou práci👍

Dědek

Tak hlavně,pokud opět vyhraje soukromník,aby vůbec byl schopen v tom prosinci vyjet. Čachry se soutěžemi jim ale jdou, to se musí přiznat.

Patrik

Arriva je soukromník? Odkdy?

AAA

Asi odtehdy co ČD nejsou ani trochu státní 🙂

beran

Kdyby se tak firma Korid starala o to, o co se starat má především. Ráno vlak vám ujede, protože autobus má prostě příjezd na nádraží pozdě. Odpoledne autobus vám od vlaku ujede, protože má odjezd zase moc brzy. Dokud tady žádný Korid nebyl, jak se nám dobře žilo …. Čtu, že firma byla založena k uskutečňování svých dopravních zájmů a zájmů svých obyvatel. Asi nejsem „jejich“ obyvatel, přestože jsem z Libereckého kraje. A připomínky k návrhu jízdních řádů? Zkusil jsem a víckrát už nebudu, protože tam nikdo zájem „koordinovat veřejnou dopravu Libereckého kraje“ nemá.

Daniel Mach

Jsem také z Libereckého kraje a souhlasím, že je vždy co zlepšovat. Ale ta situace není rozhodně tak tragická. Za posledních min. 10 let se povedlo zvýšit možnosti přestupů z vlaků na autobusy a opačně. Připomínky jsem také zkoušel a nevyhověli mi, ale alespoň mi napsali zpět odpověď. Když jsem ale na vlastní oči některé požadavky, které jim chodí, viděl, tak to opravdu nejde vyhovět všem. Co se ale týká výběrového řízení na provozovatele, tam ten konflikt zájmů bezpochyby je a mělo se to řešit hned před prvním výběrem, protože to nevypadá na solidní přístup, ať už to bylo cílem… Číst vice »

beran

Věřte, že JE tragická. Ráno by se jednalo o autobus, kt. by musel vyrazit o cca 8 minut dříve (nikde by nic dalšího nenavazovalo, nic by se jinak upravovat nemuselo, prostě žádné další souvislosti na příjezdy nebo odjezdy na další linky). Odpoledne to samé, autobus z města by bylo potřeba posunout o asi 4 minuty později. Nejde to, s odůvodněním, že přísl. úředník si „v terénu sám zjistil“ kolik lidí kam jezdí a v jakých časech ty linky prý chtějí, s tím, že by se jednalo o to, že by tito cestující byli ráno ve městě „zbytečně brzy“, že takhle… Číst vice »

petr.r

a kde korid na to vezme lidi, vy si myslíte, že má nějaký pracovníky co mají píchačku a dodržují pracovní dobu? Vždyť o tomhle všechno je tady psaný, někdo je tam jenom pro prachy, nebo vy taky zvládáte dvě zaměstnání?