Alstom začíná se sériovou výrobou nového TGV M, potvrdil testy v Česku

Nová jednotka TGV M Avelia Horizon. Foto: AlstomNová jednotka TGV M Avelia Horizon. Foto: Alstom

Ve Velimi budou probíhat dynamické zkoušky na 200 km/h.

49 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Minecraft

TGV-M připomíná trochu vlaky ICE, žeby Němci a Francouzi přeci jen hodně spolupracovaly a to i mimo EU…. Ale jo líbí se mi spolupráce Němců a Francouzů i vrámci železnice. Kéž by politicky se Německo a Francie spojili do jedné federace tím by SNCF a DB by měli právo se spárovat. poté bych k Francouzsko-Německé federaci přidal i země Beneluxu stejně zakladatelé EU byly a jsou NĚMECKO,BENELUX státy,Francie > takové 3+2= v jednom třeba by se mohl konečně spojit ALSTOM a Siemens, ale stejně EU vládnou Němci a Francouzi tak proč neudělat takovou federaci jako plánují Polsko s Ukrajinou… Společenství… Číst vice »

Axon

Hm, pro nás zprávy jak ze science fiction 😁

J.P.

Ad. Pavel Q: Jak se rychle mění druhá na první třídu? Odpověď: Nijak. To jsou všechno jen marketingové proklamace výrobce, který tím určitě nemyslel, že vůz dopoledne jezdí jako první třída a odpoledne jako druhá třída. Změna vozové třídy v interiéru již existujícího vlaku je vždy dlouhodobý proces. Pokud by se k tomu snad někdo odhodlal (jindy než při modernizaci v polovině životnosti jednotky), tak i při této „supermodularitě“ TGV M je to na přinejmenším mnoho měsíců než se nakoupí příslušná nová sedadla (aby se mohla vyhodit ta stará) a další nové prvky a provedou všechny potřebné činnosti (bavíme se… Číst vice »

Josef Švejk

Ty nové rychlovlaky nejsou tak pěkné, jako ty současné. Současné TGV, Thalys, Eurostar ap. mají jakýsi punc nepřemožitelnosti a nadřazenosti nad ostatními vlaky, to ty nejnovější rychlovlaky prostě nemají. Zrovna tohle vypadá jako nějaká větší plastová hračka, či co. Ona celkově ta železnice už není to, co bývala!

Juraj

Trochu mě zarazilo, že tato nová generace opět sází na krajní hnací vozy a vložené vozy bez pohonu – tedy koncept původních TGV. To měla být překonaná koncepce díky AGV, ale tam zůstalo u jediného zákazníka a Alstom už ho ani nenabízí.

Snažil jsem se k tomu něco přečíst a chápu to tak, že SNCF neprojevily zájem. Místo toho preferovaly původní koncepci, a neobjevil se žádný další vlivný zákazník, který by distribuovaný pohon požadoval.

IMHO docela škoda.

vtvt

Co Alstom (bez akvizice Zefira od Bombardieru) nabízel pro britskou trať HS2? Byl to něco podobného jako Avelia Horizon?

SYN

Tak asi jde o to jestli těch osm hnaných náprav stačí nebo ne? Pokud stačí, tak proč to komplikovat?

Y.K.

Otázka je co znamená “že to stačí”. Jestli by by daleko lepší dynamika, vyrovnanější nápravové hmotnosti, účinnější elektrodynamické brždění s mnohem vyšším výkonem atd nebyly přínosem? Nicméně zdá se SNCF svůj koncept nehodlají pustit či měnit.

Tonda Sehnal

„bude možné flexibilně měnit počty vozů podle poptávky“ znamená, že už nejsou používány Jacobsovy podvozky? Z fotek není možné poznat… 🤔

Tonda Sehnal

Super, díky 👍
Jacobs se tedy dále používá a počet vozů je tedy myšlen při výrobě.

czhunter

Ono to takhle „flexibilně“ nejde s žádnou jednotkou a to dokonce ani když jacobsovy podvozky nemá (a nemá ani průběžné umístěné hnací podvozky).

vtvt

Myslíte, že těch letos objednaných 15x TGVM (čtyři systémy napájení) bude jezdit:
do Belgie/Holandska,
do Itálie nebo
do Německa?

Libor

Přesně před rokem jsem na něm v Belfordu pracoval, byl to první kus🤩

Tonda Sehnal

Co bylo Vaší prací?

Vtvt

Tak si to srovnejme

115x TGVM po 740 sedačkách za 2,7 miliardy EUR (70 miliard Kč) = 0,8 milionu Kč za sedačku

20x ComfortJet plus Vectron na 230 km/h po 550 sedačkách za cca 15 miliard Kč = 1,3 milionu Kč za sedačku

15 rychlíkových Kissů pro WestBahn na 200 km/h po 520 sedačkách za 8 miliard Kč = 1 milion za sedačku

David

Nejsme tak bohatí abychom si mohli dovolit kupovat levné západní jendotky. ComfortJet je zastaralý koncept, který vůči jednotkám nemá snad žádná pozitiva.

Martin

Jasně. A možnost posilování dostupnými vozy je co jiného než výhoda? A InterJet je tak drahý hlavně protože ČD neumějí udělat rámcovku a berou to po kusech.

vRT

Má velkou výhodu: Je možno zvýšit kapacitu přidáním dalších vozu…

Vtvt

Fakt? Tak to aby protokol ÖBB WTB byl kompatibilní s jinými vagony ve flotile ČD.

Jako dnes večer, kdy na Berlineru (EC172 Hungaria) byl v Děčíně odpojen jeden vagon. V takových případech by byl připojen záložní vagon.

Apollo17

A proč by nebyl kompatibilní protokol OBB? Hlavní je lokomotiva Siemens,Confotr Jet Siemens,případné přidané vozy jsou také Siemens(ČD kupuje výhradně vozy Siemens už 25 let).On ten protokol WTB musí být hlavně na lok. a řídícím voze-viz lok 162 WTB a Sysel .Mezi nima jsou Honekry,které WTB nemají a soupravy normálně jezdí.
U Hungarie byl odpojen maďarský restaurační vůz z maďarské soupravy.Záložní restaurační vůz opravdu v Děčíně není.

vtvt

Akorát že ČD Railjety a ani Interjety neprodlužují o další vagony. Zvýšení kapacity u rakouských Railjetů bylo zdvojení 2x 7 vagonů.

Proč?

Dan

To máte špatné informace. Minimálně Interjety na Plzeň se běžně posilují o ex-OBB Bmz. Ostatně s tím je ČD taky kupovaly – že jdou posílit.

Apollo17

Také Krušnohory na U 15 byly posilovány v době Filmového festivalu Kasrlovy Vary.Rovněž je jednoduché prodloužit Railjety-jen nejsou průchozí s přidanými vozy.

SYN

Což je dost nevýhoda… buď zneprůchodníte řidičák (on a posilový vagón budou samostatné jednotky mezi kterými se dá přejít jen ve stanici) nebo posilák zapojíte na konec, tím bude pořád neprůchozí izolovaný a příjdete o obousměrnost…
Takže jde to ale dost nouzově.

Apollo17

Posilový vagon lze připojit jen mezi lok a soupravu., tam jsou nárazníky a šroubovka.Mezi vozy jednotky je pevné spřáhlo,takže řidičák a soupravu jde rozpojit jen v depu.Dále se vozy mohou připojit na konec jednotky.

vtvt

Proč ČD kupovalo Interjety, pokud jdou prodloužit o další vagony? IC „Uthlande“ Berlin-Hamburg-Sylt jezdí 9 vagonů. Berlinery cca 7 až 9 vagonů. https://zdopravy.cz/na-metropolitany-jich-je-malo-vysvetluji-ceske-drahy-proc-nove-vozy-nasadi-do-chebu-41098/

Interjety na linku 5 párů Berlinerů by byly ideální. Využily by svoji maximálku 200 km/h.

Se současnou nekvalitou vagonů do Berlína si akorát DB přiobjedná další Talga ICE L (sedačka vychází na 1,1 milionu Kč)

Vojtěch Suchan

Tgv M ale také není „jednotka“ v pravém slova smyslu. Jsou to dvě lokomotivy/hnací vozy na vlastních podvozcích na obou koncích a mezi nimi nehnané vozy s jakobsy. Distribuovaný pohon to nemá a hnací vozy se dají snad stejně jako u starších tgv měnit, takže se to reálně od koncepce railjetu tolik neodlišuje, mimo absenci zadních stanovisť na hnacích vozech.

Apollo17

Zásadně se to odlišuje v náročnosti přidání těch vozů.Do soupravy s Jakobsovými podvozky to bude mnohem složitější, než připojit vůz do soupravy Confort Jet/Rail Jet.

SYN

Záleží na tom jaké má „rozhraní“ ten end-car na každé straně… ten to totiž „de-jakobsuje“ (směrem k powerhead má normální podvozek, ne sdílený).

O.K.

TGV M samozřejmě je normání jednotka. To, co jste popsal je (částečná) definice jednotky. Takových jezdí po světě tisíce a nikdo jim neříká lokomotivy s vagony, jsou to jednotky. U nás máte takto žabotlamy, tornáda, i ty ešusy v podstatě. Všechna TGV jsou takto konstruována, ICE1 a 2 taktéž (ICE2 je spíš takovej ešus, pravda), talga, nebo pokud chcete další vlakový milník, tak např. InterCity 125 v dieselu. Ano, lokomotivy se dají u takových jednotek v případě potřeby vyměňovat, ale pořád je to v podstatě jednoúčelový vlak a ne lokomotiva a vagony. Ty lokomotivy jsou v podstatě okleštěny od všeho… Číst vice »

Apollo17

Velké pozitivum je ta,že k pohonu se dá použít jakákoli lokomotiva Taurus/Vectron, kterých je asi tisíc.

Vojtěch Suchan

Mno, že by double decker tgv byly zrovna komfortní vozidla, to opravdu nejsou. Při podobném nahuštění sedadel by vycházely railjety určitě levněji.

Vtvt

Duplexy/Euroduplexy fungují. Euroduplexy jezdí např. Frankfurt-Marseille nebo Paříž-Mnichov. A prý byl na testech v Berlíně.

„Sardinková“ verze Duplexu jsou Duplexy ve verzi pro Ouigo (sedačková kapacita zvětšená o cca 25% z 510 sedaček na 634)

videorecenze Duplex Ouigo
https://www.youtube.com/watch?v=x4rADgCzr3M

Luboš Beneš

A za 30 let ho přivezeme na výstavku na hlavní…

Vtvt

TGV M bude nahrazovat starší TGV, takže je možné, že TGV POS budou k mání třebas na linku
jižní okraj Prahy (po konverzi na 25 kV)-
Č. Budějovice
Linec
Mnichov

Kleist

Max někam do bývalích francouzkých kolonií, ale spíš do šrotu.

Vtvt

Aha, já myslel, že to je tak absurdní nápad, že to každý pochopí jako vtip = „výstavka je putovní“.

Vojtěch

Na hlavní už budou v tu dobu dávno jezdit VRT

***** Petr

To zajisté. Velmi Rychle Tramvaje upravené z 60 na 85 km/hod budou zajíždět z přednádraží klidně až na Smíchov 😜

Pavel Q

Jak se rychle mění druhá na první třídu? Přidají se podhlavníky?

***** Petr

Většinou se zvedne jenom cena 🤣

Ketchup1970

Ta přední část skrývající spřahlo mi pripomína kusadla kudlanky nábožné

Bohumil Pokorný

Není pravda,že strojvedoucí mohli ovlivnit podobu stanoviště vlaku TGV poprvé.Strojvedoucí SNCF se na uspořádání a podobě stanoviště podíleli už při vývoji jednotek TGV 1.generace.Bylo to dokumentováno i v tehdy natočeném filmu o stavbě trati Paríž-Lyon a výrobě prototypových jednotek.

Pavel Vavříček

Však to vypadá stejně jako Avelia Liberty, to co provozuje Amtrak v USA

vRT

Stejní výrobce….

O.K.

Což je teda opravdu velmi překvapivé, když jsou to oba vlaky ze skupiny Avelia. TGV M je jen nazev ktery dala SNCF jednotkam Avelia Horizon.

Vtvt

Avelia je značka. Zahrnuje např. i Avelio Pendolino pro PKP IC
https://www.alstom.com/solutions/rolling-stock/high-speed-trains-complete-portfolio-every-need

Vojtěch Suchan

Vypadá, ale není. Avelia liberty je klopidlo.