Alstom neuspěl se stížností na soutěž ČD. Podle ÚOHS nemusí objednat jediný vlak

Jednotka Régiolis pro příměstskou dopravu ve Francii. Foto: AlstomJednotka Régiolis pro příměstskou dopravu ve Francii. Foto: Alstom

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl stížnost jednoho z největších světových výrobců kolejových vozidel na soutěž Českých drah na

30 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
X 1

Mám dotaz.
UOHS má pro své rozhodnutí nějakou oporu v zákoně? Nebo podobné precedentní rozhodnutí evropského orgánu nebo svého ekvivaletního protějšku v jiné evr. zemi?
Nebo to střelili, jen tak od stolu?

Karel IV

By mě zajímalo, kam zmizel můj včerejší příspěvek….

MartinM

Jediný správný rohodnutí, jako by soukromník fungoval jinak, ten si taky nejdřív zjistí kolik to stojí a pak si toho koupí tolik kolik bude potřebovat.

mirekk

Alstom si stěžuje, že konkurence má své jednotky už schválené v ČR a cítí se tím být diskriminován. A proč tedy své vlaky také předem nenechal schválit i u nás jako ostatní? Podmínky byly snad jasné včetně dodací lhůty, když není schopen je dodržet, proč se tedy hlásí do soutěže a napadá podmínky kupujícího?

MartinM

To taky nechápu, ale to je v ČR poměrně běžná záležitost, že když je zákazníkem stát, tak se nepřipůsobuje obchodník zákazníkovi ale naopak.

Karel IV

Já teda nevím, ale výrobcům musí být jasno, že v ČR bude díky požadavkům krajů a MD poptávka po nových vlacích a je jedno, jestli to budou kupovat přímo ČD, jiný dopravce, nebo třeba kraje – například JMK poptává natvrdo rovnou zhruba tři desítky el. jednotek, které budou muset být v ČR schváleny. Jako v každém jiném odvětví by si měl výrobce zvážit své možnosti, schopnosti a obchodní riziko jestli se mu vyplatí nějakou svou řadu vozidel si nechat schválit pro ČR. Ostatně dnes je běžným trendem, že se nenabízí vozidla šitá pro konkrétního dopravce, ale univerzální jednotky, kde si… Číst vice »

Apollo 17

Zásadní rozdíl je v tom,že Jihomoravský kraj pro ty jednotky již má zaručenou práci,kdežto ČD vůbec neví,zda ty vysoutěžené jednotky budou potřebovat.

MartinM

Nojo ale i na minimální odběr musíte mít zajištěné finance, ale to ČD nemají a na všechny soutěžené vlaky budou využívat dotační tituly.

Apollo 17

A k čemu by byl firmě jeden vlak?Ty finance budou kryty nasazením toho vlaku a platbami od cestujících a objednavatele.Když si ho nikdo neobjedná(protože ten spoj bude vozit jiný dopravce),tak žáden vlak nepotřebuji.

Apollo 17

Ty jsou s minimálním doplatkem objednavatele,nebo na vlastní riziko.
Když si pořídím luxusní soupravu na místní obsluhu a ta bude pro objednavatele moc drahá,asi těžko tam budu jezdit na vlastní riziko s dotovaným jiným dopravcem.Viz Jihočeský kraj.
Ten chtěl všude nové nízkopodlažní klimatizované soupravy s Wifi atd..
Do tendru se mu přihlásily jen České dráhy s cenou přes 200 Kč/km,kterou kraj neakceptoval a výběrové řízení zrušil.Na co by byly ČD v tomto kraji nové soupravy od např. Bombardieru?

železničář v důchodu

Proč se, prosím, v textu zbytečně dvakrát opakují odstave se v podstatě stejným textem?

Vašek

A kdy to bude to spravené? :-).

Petr.R

tohle rozhodnutí je pro nějaký vyrobce likvidační. Možná, ale pletu výběrový řízení s objednávkou a myslí mě to jak alstomu. Snad kupní smlouva není výběrový řízení? nebo se pletu?

MartinM

Jj Alstom a Siemens zavřou živnost, protože nedodají 60 vlaků do ČR. Kam na tyhle nesmysly chodíte?

kix

jedinné správné rozhodnutí, nevím proč by musela soutěž být podmíněná odběrem, když je to jasně v zadání, pokud se tím alstom nechce zabývat, tak se nemusí přihlašovat do soutěže..jak jednoduché

Kubrt

A teď si ještě každý z nás musí odpovědět na otázku, jestli „soutěže bez záruky odběru“ – tedy soutěže pro dodavatele neatraktivní – jsou v zájmu kultivace trhu s dopravními prostředky (službami, atd.). Já si myslím, že tato kultivace a zkulturnění je u nás potřeba. Takovýmto vypisováním – a tím vaším „tak se nehlašte, když se vám to nelíbí“ – získá prospěch pouze nějaký protežovaný dodavatel, ale nikdo jiný (odběratel, konenčný uživatel – cestující, daňový poplatník) už ne.

Vít Jůza

Z jedné strany: který dopravce objedná vozidla, když ještě nemá zajištěný kšeft. Z druhé strany: který výrobce si připraví vozidla, když ještě nemá zajištěný kšeft … . Zdánlivě by mohlo být řešením s dostatečným předstihem dělat výběrová řízení jak na zajištění dopravní obslužnosti, tak na dodávku vozidel, jenže to se jednak neumí, jednak nikdo neví, co je dostatečný předstih … objednávka lokomotiv, které teprve budou, už tady byla … .

železničář v důchodu

A zase jsme u toho, co už jsem psal několikrát: v dávnější minulosti výrobci vozidla „předvyvinutá“ měli, takže je mohli sami rychle nabízet bez toho, že by se museli hádat kvůli pochybným výběrovým řízením …

kix

pokud nějaký výrobce jde do soutěže se zárukou odběru, tak je tuněco špatně nemyslíte? takže pokud to je řádná soutěž, nemám žádnou záruku odoběru nikdy.. a o tom to celé je.. samozřejmě podaná nabídka se udělá tak, aby reflektovala odebrané množství vozidel.. mě přijdete, že ste trochu z jiného světa, takové nabídky v práci dělám denně (úplně jiné odvětví, ale na tom přeci nesejde) a normálně to tak funguje a že by to bylo pro někoho odrazující? tak to je problém té firmy, nikoliv poptávky

MartinS.

Vozidla pro osobní železniční dopravu se většinou nedělají v obrovských sériích stejných výrobků. Najde se vhodná typová řada a ta se přizpůsobuje požadavkům odběratele. Do ceny se tedy promítá vývoj, úpravy, schvalování, materiály… to všechno stojí výrobce nějaké peníze. A ty peníze musí rozpočítat do ceny výrobku, protože i výrobce je společnost, u které se předpokládá, že bude generovat zisk. A je celkem rozdíl, jestli ty náklady rozpočtu do ceny 1, 10 nebo 100 výrobků. A jestli se kvůli tomu nikdo z velkých evropských výrobců nepřihlásí, tak vlastně ani není možné zjistit, jestli by někdo jiný než Škoda Transportation nemohl… Číst vice »

Radek Janata

Stačí aby nabídka obsahovala cenu v závislosti na čase a na počtu objednaných kusů.
Poptávka tak ale musí být taky formulována.
Kolik bude stát 8 jednotek v roce 2020 a 40 později.
Kolik 16 jednotek v roce 2020 a 20 později.
atd.

Rudolf 33

No, aby pak dráhy nedopadly jako krajský úřad v Ústí. Tam nikdo nepočítal s tím, že v průběhu dodávky vláda nařízením změní mzdový tarif řidičů autobusů a tím zvýší pevně sjednané náklady dopravce nad úroveň, kterou je dopravce schopen unést. Ono by například stačilo změnit daňové předpisy (mimochodem, ty se mění často i dvakrát ročně) a celý výpočet ceny dodávky v roce 2020 a později může skončit jako sběrový papír.

Vašek

jj, všechno jde když se chce, jenomže ČD nechtějí… Viz rozhovor s panem Kupcem – naše poptávky jsou absolutně v pořádku.