Alaska Airlines dokončily jednání o nákupu 737 MAX, jsou novým členem aliance oneworld

Boeing 737-900 Alaska Airlines v barvách aliance oneworld. Foto: Alaska AirlinesBoeing 737-900 Alaska Airlines v barvách aliance oneworld. Foto: Alaska Airlines

Alaska Airlines jsou druhým americkým dopravcem v alianci oneworld.

Letecká společnost Alaska Airlines je od včerejšího dne čtrnáctým členem letecké aliance oneworld. Jde o druhého amerického dopravce, který do tohoto sdružení spolupracujících dopravců vstoupil. Ve stejný den dopravce oznámil další velký posun v modernizaci své flotily. Dokončil jednání o nákupu nových letadel 737 MAX.

Ke vstupu do aliance došlo 8 měsíců poté, co aerolinky založené před 89 lety oficiálně podaly přihlášku. Oneworld tak zvýší svou působnost především v oblasti západu USA a Alajšky a spojení do Latinské Ameriky. Ukazuje to současně, že model leteckých aliancí není ještě zcela přežitý, jak by se mohlo zdát například po loňském odchodu China Southern Airlines ze Skyteamu. Do oneworld vstoupil nedávno ještě Royal Air Maroc.

Vstup Alaska Airlines do aliance je logický, dopravce už dříve spolupracoval s American Airlines, největším členem oneworld. Alaska Airlines létají do zhruba 120 destinací. „Díky vstupu do oneworld se stáváme skutečně globální aerolinkou,“ řekl šéf Alaska Airlines Ben Minicucci.

Součástí aliance jsou kromě Alaska Airlines také American Airlines, British Airways, Cathay Pacific Airways, Finnair, Iberia, Japan Airlines, Malaysia Airlines, Qantas, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Jordanian, S7 Airlines a SriLankan Airlines,

Ve stejný den oznámil také Boeing, že dokončil jednání o finálním znění smlouvy na nákup celkem 23 nových letadel Boeing 737 MAX 9. První letadla z této zakázky převzal dopravce již v lednu. Součástí je i opce na nákup dalších patnácti. S již dříve uzavřenými zakázkami mají Alaska Airlines objednáno celkem 120 letadel. Dopravce postupně promění svoji flotilu na jeden typ: Boeing 737.

Tagy Alaska Airlines Boeing 737 MAX 9 oneworld
1 komentář