z prahy

Airbus zkouší nové eko-křídlo. Jiný tvar a materiály mají snížit spotřebu letadel

Vizualizace nového typ křídel. Foto: AirbusVizualizace nového typ křídel. Foto: Airbus

Křídlo má během letu měnit tvar, inspirací jsou ptáci.

Výrobce letadel Airbus chystá zásadní designovou změnu jedné z klíčových částí letadel. Začal s montáží nového typu křídel, které mají přinést nižší spotřebu paliva.

Po názvem Wing of Tomorrow (Křídlo zítřka) vyvinul nový typ křídla, které má nejen mírně jiný tvar, ale je také z nových kompozitních materiálů. Výrobce teď čeká po dokončení výroby testování, které má ověřit předpokládané hodnoty z vývoje.

Revolučním krokem je především možnost křídla měnit tvar během letu. Podle technické ředitelky Airbusu Sabine Klauke by mělo první testovací letadlo s novým křídlem vzlétnou v polovině této dekády.

Nové křídlo pro letadla. Foto: Airbus

Nové křídlo pro letadla. Foto: Airbus

Airbus se při vývoji inspiroval částečně chováním ptáků za letu. Křídlo by mohlo být z části pohyblivé nebo měnit povrch podle toho, jaká je fáze letu.
„Společně s dalšími projekty, jako je například vodíkový pohon nebo umělé palivo, jde o další možnost, jak snížit emise skleníkových plynů z letectví. Křídlo je ukázkou spolupráce celého oboru pro udržitelnější budoucnost,“ řekla Klauke. Airbus už dříve otestoval model letadla s pohyblivými křídly nazvaný AlbatrossOne.

Montáž prvního pokusného křídla probíhá v závodě Airbusu ve Filtonu v Anglii, hlavní rám křídla byla vyrobena v National Composite Centre v Bristolu.

Airbus tento týden představuje veřejnosti projekty, které mají vést ke snížení uhlíkové stopy z létání.

Tagy Airbus dekarbonizace letecké dopravy křídlo
3 komentáře