Airbus odkládá vývoj letadla na vodík. Technologie podle výrobce zaostává o pět až deset let

Koncept bezemisního letadla ZEROe od Airbusu. Foto: AirbusKoncept bezemisního letadla ZEROe od Airbusu. Foto: Airbus

První letadla bez emisí měla původně létat v roce 2035.

Evropský výrobce letadel Airbus odkládá plány na vývoj komerčního letadla na vodíkový pohon. Vývoj technologií je podle něj pomalejší, než se očekávalo. Informují o tom zpravodajské agentury Reuters či AFP.

V roce 2020 při představení konceptů bezemisních letadel na vodík Airbus uvedl, že je přesvědčen o nástupu prvních letadel bez emisí v roce 2035. Do stejného roku se nyní plán vývoje těchto komerčních letadel evidentně odkládá. Zpoždění znamená neúspěch v ambicích výrobce stát se průkopníkem v zavádění vodíkového paliva, píše Reuters.

„Vodík má potenciál být transformačním zdrojem energie pro letectví. Uvědomujeme si však, že rozvoj vodíkového ekosystému – včetně infrastruktury, výroby, distribuce a regulačních rámců – je obrovskou výzvou vyžadující globální spolupráci a investice,“ uvedl Airbus podle AFP v e-mailovém prohlášení zaslaném zaměstnancům.

Technologie podle výrobce zaostává o pět až deset let.

„Chceme hrát vedoucí roli v největší proměně letectví v celé historii. Naše představené koncepty naznačují cestu, kterou se chceme dostat k bezemisnímu létání,“ uvedl před pěti lety šéf Airbusu Guillaume Faury. Vodík má podle něj šanci pomoci výrazně zredukovat vliv letectví na změny klimatu.

Od vodíkových ambicí se s postupem času začíná pomalu upouštět i v pozemní dopravě, například na železnici. Patrný je odklon spíše k bateriím.

Tagy Airbus bezemisní létání létání na vodík vodík
Žádné komentáře