Letecké společnosti Letectví

Airbus i Boeing dohání zpoždění, za měsíc dodaly aerolinkám nejvíce letadel v historii

Jednou z dodávek Boeingu za září je dreamliner pro Air Tahiti Nui. Foto: Air Tahiti Nui
Jednou z dodávek Boeingu za září je dreamliner pro Air Tahiti Nui. Foto: Air Tahiti Nui

Výroba letadel po celém světě míří letos k novému rekordu. Oba největší výrobci letadel, společnosti Airbus a Boeing, začali v září dohánět zpoždění s výrobou kvůli chybějícím některým dílů a za měsíc září dodali zákazníkům celkem 155 letadel. To je nejvíce letadel dodaných za jediný měsíc v historii leteckého byznysu.

Vyplývá to ze zpráv obou výrobců o dodávkách letadel. Zářijová čísla potvrzují trend posledních měsíců: Boeing s 86 letadly za září vede nad Airbusem s 69 letadly. I tak jsou pro analytiky překvapením: oba výrobci se potýkali v posledních měsících s výpadky výroby a v areálech se jim hromadila nedokončená letadla, nejčastěji bez motorů.

Ještě v srpnu Boieng dodal jen 48 letadel, v červenci jen 29. Největší část zářijových dodávek byly boeingy 737: 61 kusů. Za celý rok od ledna do září zatím Boeing dodal 568 letadel, loni v této době jich bylo 554. Firma má letos cíl dodat zákazníkům o padesát více strojů než loňský rekordních 763 letadel.

Boeing během posledních měsíců bojoval především s nedostatkem motorů od CFM a také problémy výrobce trupů Spirit AeroSystems. Kvůli nedostatku lidí povolal zpět do práce i bývalé zaměstnance v důchodu

Boeing letos výrazně vede nad Airbusem jak v počtu objednávek, tak v dodávkách. Airbus letos také roste, od ledna do září dodal zatím 503 letadel, o 49 více než ve stejném období loňského roku. Za září Airbus dodal 69 letadel, což je zlepšení z 54 letounů v srpnu. Pokud se chce dostat na letošní cíl 800 letadel, musí dodávat sto strojů měsíčně. Airbus měl potíže s výrobou hlavně kvůli nedostatku motorů pro letadla A320neo.

Boeing zatím výrazně vede v objednávkách: letos má již 631 objednaných strojů, Airbus jen 256.

Štítky

Přidat komentář

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

Newsletter

Partneři


Výběr editora