Vlaky u nás řídí přes 200 cizinců, hlavně Slováků. Jezdí i Němec či Moldavan. Musí umět česky
Velký rozruch vzbudila zpráva o plánu společnosti Arriva vlaky zaměstnat v Česku strojvedoucí z Bulharska. Jak ukazují statistiky Drážního úřadu,
Velký rozruch vzbudila zpráva o plánu společnosti Arriva vlaky zaměstnat v Česku strojvedoucí z Bulharska. Jak ukazují statistiky Drážního úřadu, šlo by nejspíše o první bulharské strojvedoucí u nás. Cizinci ale na českých kolejích nejsou úplnou výjimkou.
Podle dat o počtu strojvedoucích se zahraniční státní příslušností u nás řídí vlaky celkem 207 cizinců. Drtivá většina jsou Slováci, kterých je 181. „Slováci mají díky politické dohodě jazykovou výjimku. Je to samozřejmě dáno i tím, že jsme byli dříve ve společném státě a řeči jsou si hodně podobné,“ vysvětlil ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář.
Podle něj každý cizinec, který chce jezdit na našich tratích, musí v rámci zvláštní odborné způsobilosti složit i zkoušku z českého jazyka.
„Ta se skládá jak z písemného testu, tak ústního pohovoru. V rámci této zkoušky je ověřováno, že dotyčný cizinec ovládá český jazyk na takové úrovni, která je nezbytná pro ovládání drážního vozidla a také pro komunikaci v běžných i neobvyklých situacích. Uchazeč o osvědčení musí umět komunikovat nejen ústně, ale i písemně,“ dodal Kolář. Minimální požadavek z hlediska klasifikace úrovně jazyků je na stupni B1
Zkoušku zvláštní odborné způsobilosti provádí dopravce, přičemž alespoň jeden člen komise, která je minimálně tříčlenná, není zaměstnán u dopravce. Dopravce musí konání zkoušky na zvláštní odbornou způsobilost na Drážní úřad oznámit nejméně pět dnů předem. „Máme možnost se takové zkoušky neohlášeně zúčastnit a přesvědčit se, že dopravce splňuje veškeré náležitosti, které jsou k získání osvědčení strojvedoucího potřebné,“ dodal Kolář.
Kolik strojvedoucích ze zahraničí u nás jezdí
1 Chorvat
1 Moldavan
1 Němec
1 Rus
1 Srb
2 Ukrajinci
19 Poláků
181 Slováků