První krok ke stavbě obchvatu Břeclavi. V jeho trase už kopají archeologové, čekají bohaté nálezy

Podle aktuálních plánů by mělo dojít ke zprovoznění v roce 2029.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo s přípravnými pracemi na stavbě dlouho plánovaného obchvatu Břeclavi. V jeho trase již začal záchranný archeologický výzkum, hlavní stavba by měla začít letos. Devět kilometrů dlouhá silnice má být hotova v roce 2029.
„Aktuálně v budoucí trase obchvatu probíhá skrývka ornice již za dohledu archeologů, kteří následně začnou terén zkoumat. Současně dokončujeme soutěžní dokumentaci na výběr zhotovitele hlavních stavebních prací, jejichž zahájení předpokládáme v průběhu příštího roku,“ řekl ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala.
Finalizují přípravy na soutěž
Archeologové očekávají velké množství nálezů. „Oblast Břeclavska je od pravěku bohatě osídlena, což potvrzují mnohé výzkumy v regionu a dlouholetý systematický výzkum velkomoravského hradiště Pohansko. Severní část trasy plánovaného obchvatu prochází dvěma dobře známými lokalitami z období laténu a doby římské. To dokresluje i materiál z terénních sběrů, který obsahuje keramiku z období od zemědělského pravěku po raný středověk. Zhuštění výskytu raně středověkých komponent předpokládáme v místech, kde se plánovaná trasa obchvatu přibližuje k hradišti na Pohansku,“ přiblížil vedoucí záchranného archeologického výzkumu Matěj Forst ze společnosti Archaia.
Výzkum vyjde na necelých 30 milionů korun, přípravné práce provádí Swietelsky stavební.
Řidiči by se po obchvatu mohli poprvé projet v roce 2029. „Vybudováním silničního obchvatu na silnici I/55 kolem Břeclavi chceme docílit především odklonu tranzitní dopravy z centra města. Zároveň bude vymístěna doprava ve směru na Lanžhot a Valtice z centra na novou přeložku. Obchvat také umožní přímou obsluhu jihovýchodní průmyslové části Břeclavi,“ dodal Fiala.
Přes Břeclav denně projede kolem 20 tisíc aut. V přípravě pomohlo i město. „Snažili jsme se být nápomocni například při výkupu pozemků v trase obchvatu, vložili jsme se také do jednání s Lichtenštejny, aby výstavbu obchvatu umožnili na pozemcích dotčených jejich žalobou. Podíleli jsme i na realizaci kompenzačních opatření a mnoha dalších nezbytných krocích,” podotkl starosta Břeclavi Svatopluk Pěček.
Předpokládaná cena stavby činí 2,383 miliardy korun bez DPH. Stavbu popisuje detailně informační leták.