Policie stíhá bývalého náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Unucku
Exnáměstek je stíhán za zmanipulování zakázek, hrozí mu až deset let za mřížemi.
Policie obvinila po pondělním zásahu na úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě bývalého náměstka hejtmana, další čtyři lidi a jednu firmu. Na webu to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Případ se týká veřejných zakázek malého rozsahu, které zadávalo Moravskoslezské energetické centrum (MEC). Z vyjádření Občanské demokratické strany plyne, že jde o bývalého hejtmanova náměstka Jakuba Unucku, jenž pozastavil členství v ODS. Unuckův mobil je od pondělí nedostupný. Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) zveřejnil, že kauza zahrnuje i zakázky krajské správy silnic. Kraj bude chtít v MEC audit, řekl ČTK hejtman Josef Bělica (ANO).
MEC je příspěvková organizace, která poskytuje Moravskoslezskému kraji odborné poradenství v energetice a rozvoji chytrého regionu. Vyšetřovatelé tvrdí, že u zakázek MEC se zvýhodňovali předem vybraní uchazeči, kteří za to předávali úplatky.
„V případě pravomocného rozsudku hrozí čtyřem obviněným fyzickým osobám tresty odnětí svobody až na osm let. Páté obviněné osobě, kterou je bývalý náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, hrozí v případě pravomocného rozsudku trest odnětí svobody až na deset let,“ shrnul Ibehej.
Při pondělním zásahu zadrželi policisté v Moravskoslezském kraji osm lidí. Trestní stíhání zahájili proti pěti z nich, a to pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku nebo podplácení. „Obviněné fyzické osoby jsou v tuto chvíli stále v režimu zadržení,“ sdělil mluvčí.
Případ dozoruje EPPO. „Část smluv týkajících se marketingových služeb byla financována z Evropské unie,“ vysvětlil Ibehej. Objem zakázek, kterých se řízení v tuto chvíli týká, se podle mluvčího pohybuje v řádech několika milionů korun.
EPPO doplnilo, že předmětné zakázky jsou z roku 2020 a vedle smluv na marketingové služby zahrnují i tendr na čištění silnic. Policisté při zásahu provedli celkem 14 prohlídek. Stíhání za zjednání výhody čelí všichni obvinění včetně právnické osoby. Z úplatkářství je obviněna firma a dva lidé. Exnáměstka policie navíc viní z přijetí úplatku a zneužití pravomoci.
Pětapadesátiletý Unucka byl od roku 2016 náměstkem postupně tří moravskoslezských hejtmanů zvolených za ANO. V gesci měl nejprve chytrý region a dopravu, následně průmysl, energetiku a chytrý region. Letos na post rezignoval v souvislosti se snahou o získání krajské dotace pro sebe a manželku. Od roku 2010 do roku 2017 byl také místostarostou Klimkovic na Ostravsku.
Hejtman Bělica řekl, že k zadržení Unucky nemá žádné informace. „Nikdo mě o tom neinformoval. O případu nevím vůbec nic, od včerejška (pondělí) jsem v Praze. Co se týče informací na úřadu, tak jsem o tom mluvil s ředitelem a řekl jsem mu, ať poskytnou orgánům činným v trestním řízení maximální součinnost. Na krajském úřadu si snad vyzvedli nějakou dokumentaci, která se tam skladuje v originálech, a to je všechno, víc o tom nevím,“ uvedl Bělica.
Dodal, že situací se vedení kraje bude zabývat. Problém je však zatím v tom, že původní krajská rada už má za sebou své poslední zasedání a nová zatím nebyla jmenovaná. „Samozřejmě mám nachystáno, že budu dělat audity nejenom v Moravskoslezském energetickém centru, ale i v jiných příspěvkových organizacích a zapsaných spolcích, ve kterých je kraj účasten,“ podotkl hejtman. Právě MEC byl podle něj jednou z prvních společností, pro níž chtěl audit.
Asistentka správy MEC Martina Gebauerová řekla, že ředitel není přítomen a ohledně dalších dotazů odkázala na tiskové oddělení zřizovatele, tedy Moravskoslezského kraje. Hlavním účelem MEC je zajišťování odborného poradenství v oboru energetiky, energetických služeb, energetického managementu a rozvoje chytrého regionu pro potřeby Moravskoslezského kraje, jeho příspěvkových organizací, ale také poradenství a konzultační činnost pro obce a veřejnost.