Na česko-slovenské hranice se vrací kvůli nelegální migraci kontroly
Počet nelegálních migrantů v posledních dnech výrazně vzrostl, kontroly nejspíše zpozdí vlaky.
Poprvé od dob koronavirových lockdownů se vrátí kontroly na hraniční přechody mezi Českem a Slovenskem. Rozhodla o tom včera vláda. Opatření může vést k prodloužení jízdních dob mezi oběma zeměmi.
Důvodem je podle vyjádření vlády zásadní nárůst nelegální sekundární migrace. Zvýšenou ostrahu na jeden týden zajistí příslušníci Celní správy spolu s Policií ČR. „Abychom předešli komplikacím spojeným s rizikem zvýšené nelegální migrace, rozhodli jsme se, že dočasně obnovíme kontrolu na státní hranici se Slovenskem. Vláda se rozhodla, že toto preventivní opatření bude v platnosti od půlnoci ze středy na čtvrtek, a to po nezbytně nutnou dobu,“ řekl premiér Petr Fiala.
Podle něj je bezpečnostní situace v České republice stabilní. „Drtivá většina těchto nelegálních migrantů chápe Českou republikou pouze jako tranzitní zemi, nezůstává tady, ale my musíme udělat toto preventivní opatření, abychom si dokázali s tou situací dlouhodobě poradit a abychom odradili nelegální migranty od využívání této trasy,“ upřesnil Fiala.
Opatření by mělo skončit příští sobotu. Kontroly budou na 27 hraničních přechodech i na zelené hranici. Výjimku budou mít zemědělci, lesníci či myslivci v příhraničí.
Komplikace pro železniční spojení
Kontroly mohou zpozdit mezistátní vlaky ze Slovenska. „Vlaky do vnitrozemí odjedou po souhlasu Policie ČR po provedení kontroly. V současné době je obtížné předjímat délku pobytu v pohraničních stanicích a zpoždění v další jízdě, ale odhadujeme, že by se tato zdržení mohla pohybovat okolo 15 minut v závislosti na obsazenosti jednotlivých spojů,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana meziročně stoupla nelegální migrace o 1 200 procent. Od začátku roku 2022 policie zajistila zhruba 11 tisíc nelegálně tranzitujících migrantů, kteří přes Česko cestovali většinou do Německa. Nejčastěji šlo podle ministerstva o muže ze Sýrie. „Původně jsou ale z Turecka,“ dodal Rakušan. Jen od počátku června do začátku minulého týdne pak zajistila policie v Česku téměř 9 500 migrantů, za celý loňský rok jich bylo 1 330.
Do samotných opatření bude na jednu dvanáctihodinovou směnu zapojeno až 500 policistů a dalších 60 příslušníků Celní správy České republiky, kteří byli povoláni k plnění úkolů Policie České republiky. Náklady, které si uvedená ochrana vnitřních hranic na dobu deseti dnů vyžádá, dosahují výše 20 714 810 Kč. „Všichni zároveň doufáme, že se v brzké době podaří najít řešení, ať už spočívající v důslednější ochraně vnějších hranic Schengenského prostoru, nebo na diplomatickém poli, jelikož je zřejmé, že takové počty policistů nemůžeme ve vnitrozemí dlouhodobě postrádat,“ konstatoval policejní prezident Martin Vondrášek.