cargo

Nové plošné hraniční kontroly řidičů vyvolaly kolony. Dopravci chtějí jejich ukončení

Odstavené kamiony. Foto: Zdopravy.cz / Jan SůraOdstavené kamiony. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra

Kamionoví dopravci žádají vládu o úpravu hraničních kontrol. U hranic se totiž od úterý tvoří několikakilometrové kolony, podle dopravců jsou

Kamionoví dopravci žádají vládu o úpravu hraničních kontrol. U hranic se totiž od úterý tvoří několikakilometrové kolony, podle dopravců jsou způsobeny plošnými kontrolami délky pobytu řidičů v zahraničí. V dnešní tiskové zprávě to uvedlo sdružení dopravců Česmad Bohemia. Cizinecká policie k tomu uvedla, že musí na hranicích kontrolovat podmínky pro překračování českých hranic u stanovených výjimek. Změny v procesu může provést pouze vláda. Kamionoví dopravci se teď potýkají až s polovičním úbytkem zakázek.

Dopravcům vadí především nový režim hraničních kontrol, který má zajistit evidenci pohybu osob a kontrolovat, zda nepřekračují 14 dní pobytu v zahraničí. V případě že ano, musí tito řidiči následně do karantény. Podle sdružení však tyto plošné kontroly ohrožují bezpečnost provozu a zvyšují zdravotní rizika řidičů.

„Řidiči kamionů jsou ve svých vozidlech uvězněni zbytečně. Přínos je sporný, drtivá většina z nich se vrací domů v řádu několika dnů a 14denní pobyt nepřekračuje. Žádáme proto ministerstvo vnitra o změnu zavedených postupů, která navrátí průjezdnost na naše hraniční přechody,“ uvedl generální tajemník sdružení Vojtěch Hromíř. Podle něj dopravci chápou nutná nestandardní opatření na hraničních přechodech, ty jsou však podle nich v některých případech nepřiměřená a zablokují mnohdy celý region.

Sdružení zároveň ocenilo, že v předchozích týdnech byly v Evropě zavedena opatření, které urychlila přechod hranic. Ten by podle doporučení Evropské komise neměl trvat déle než 15 minut. Současná opatření u českých hranic však trvají podle dopravců mnohem déle.

V úterý se na některých hraničních přechodech tvořily několikakilometrové kolony. Například na dálnici D8, kde je omezen provoz v dálničních tunelech, se tvořila až 20kilometrová fronta. Fronty se tvoří na dálnici i dnes, dopoledne dosahovala podle policie 17 kilometrů.

Kamionoví dopravci v minulých týdnech zaznamenali až poloviční úbytek zakázek, problémy způsobuje především zastavení výroby v tuzemských automobilkách. Některé firmy podle sdružení proto řeší existenční potíže. Vláda zatím rozhodla o odkladu úhrad silniční daně a také mýtného.

V 19:00 doplněno vyjádření prezidenta Česmadu Josefa Melzera: „Plošná evidence všech řidičů je absolutně nezvládnutá, a pokud má sloužit jen ke zjištění, zda řidič nebyl v zahraničí více než 14 dní, pak i nesmyslná. Absolutní většina z nich se totiž vrací během pár dnů domů. Žádáme vládu o okamžité zastavení kontrol a hledání jiného řešení. Dvacetikilometrové kolony na hranicích, čekající řidiči mnoho hodin bez hygieny, to rozhodně není slibovaná chytrá karanténa. Je smutné, že dnešnímu krizovému štábu bylo toto zcela lhostejné. Situace se od včerejška nezlepšila, jediným řešením je okamžité zastavení kontrol.“

ČTK

 

Tagy Česmad Bohemia hraniční kontroly kamiony
54 komentářů