Dopravci Železnice

750 korun na den. Rhétská dráha (RhB) opět nabídne jízdenky na unikátní železnici

Wiesenský viadutk na trati mezi Filisurem a Davosem je nejvyšší v celé síti Rhätische Bahn. Foto: RhB
Wiesenský viadukt na trati mezi Filisurem a Davosem je nejvyšší v celé síti Rhätische Bahn. Foto: RhB

Fanoušci železnice mají opět možnost koupit si výrazně levněji jízdenku pro neomezené cestování na jedné ze tří železnic zapsaných v seznamu světového dědictví UNESCO. Švýcarská centrála cestovního ruchu bude na veletrhu Holiday World v Praze od 21. do 24. února prodávat jednodenní jízdenky platné v celé síti Rhétské dráhy (Rhätische Bahn) za 750 Kč. Běžná cena je 75 švýcarských franků, tedy více než dvojnásobek.

Na stánku bude kromě prodeje také soutěž o jízdenky na Rhétskou dráhu, lanovku na Pilatus a další ceny. K dispozici bude i nová mapa Rhätische Bahn pro rok 2019 a letní mapa s tipy pro pěší turistiku.

Jízdenka platí na všechny vlaky v síti RhB včetně panoramatického vlaku Bernina a Glacier Express, u nich je ale potřeba ještě zakoupit místenku. Jízdenka je otevřená až do konce roku 2019 a platí jeden kalendářní den od označení na nádraží. Při koupi tak máte naprostou flexibilitu, kdy do Švýcarska pojedete. Děti do 6 let cestují zdarma, pro starší děti se vyplatí koupit denní jízdenku na místě, je za 16 franků.

Rhätische Bahn provozují vlaky v kantonu Graubünden na kompletně elektrifikované úzkokolejce s metrovým rozchodem. Celková délka sítě je 386 kilometrů včetně 115 tunelů a 617 mostů. Úsek mezi Thusisem a italským Tiranem je jednou ze tří železnic na světě, které jsou zapsány v seznamu světového dědictví UNESCO. Na trase překonává například průsmyk Bernina ve výšce 2 253 metrů a vlak čeká stoupání až 70 promile, který zvládá bez ozubnice. Celou trať je možné projet i virtuálně v Google Street View.

Tipy pro Vaše cesty s Rhétskou dráhou naleznete v češtině na webových stránkách MojeŠvýcarsko. Inspirací pro cestu může být i cyklus přednášek Švýcarsko po kolejích a v pohorkách publicisty a železničního nadšence Petra Čermáka, který probíhá po různých městech.

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
František

Jak je možné nakoupit pouze místenky např. na Glacier express? Nabízí mi to koupi jízdenky a pak až si můžu vybrat místenku 🙁 Děkuji za radu.

Tomáš

Tady je odkaz, kde jsou ceny pouze za místenky do Glacier Expressu. Jestli se dají koupit online, to nevím, ale ve spodní části stránky je odkaz na booking. Četl jsem ale někde, že se dají koupit přímo na pokladnách ve stanicích Rhétské dráhy. Třeba odpoví někdo znalejší.
https://www.glacierexpress.ch/en/travel-planning/prices/

František

Děkuji za odkaz. Zkoušel jsem, ale vždy si napřed musím vybrat jízdenku a pak i místenku. Bez jízdenky mi to nejde.
Spoléhat se, že budou místa až budu nakupovat místenku u poklady, moc nechci 🙁

Ruda

V CK Moje Švýcarsko mi poradili toto: Budete postupovat tak, jako byste kupoval jízdenku a místenku. V průběhu objednání se dostanete ke kolonce “Sleva” a tam vyberete možnost „1-day travel pass” – poté se vám nacení jen místenka.

Kupoval jsem si takhle místenky na Bernina Express z Churu do Tirana (měl jsem jednodenní jízdenku za 750 Kč) a když jsem zadal výše uvedenou slevu, tak se cena jízdenky odečetla a zůstala tam jen místenka (1 cestující za 10 CHF).

Hodně zdaru při nákupu a šťastnou cestu. Stojí to za to!

Nekdo

RhB je skvela. Projel jsem na ni vicero useku. Ale je jiste, kvuli jizdence urcite do Prahy nepojedu…

Jan Sůra

zkuste napsat na českou pobočku švýcarské centrály (viz mojesvycarsko.com), v minulosti byla možnost si je objednat v době veletrhu a nechat poslat na dobírku.

Kajman

Já bych si dovolil vyvrátit ten (i panem Čermákem na přednáškách šířený) blud, že Bernina a Albulabahn je jedna ze tří železnic zapsaných v seznamu UNESCO. U indických železnic došlo k rozšíření položky a ta nyní zahrnuje tři od sebe dosti vzdálené tratě:
1. Darjeelingská dráha (Shiliguri – Darjeeling)
2. Dráha v pohoří Nilgiri (Udagamandalam – Mettupalayam)
3. Dráha Kalka – Shimla
Takže když to připočítáme ke švýcarskému systému a dráze přes Semmering, vychází nám celkem pět.

Kajman

Kromě toho jsou v Indii ještě nejméně dvě horské úzkorozchodky, které stojí za projetí – Neral – Matheran u Bombaje a Jogindernagar – Pathankot v Himálaji. Šotoorgasmus zaručen 🙂

Kirschner

Každopádně je to to pěkná nabídka. Člověk si tam hned spraví chuť. 😁

A.R.

A pak se mu nebude chtít zpátky. 😀

xyz

Několik tipů:
– Pozor, od března 2019 na dobu cca půl roku bude mimo provoz úsek Susch – Scuol-Tarasp (zavedena NAD), tzn. tímto úsekem RhB byste se vlakem nesvezli.

– Pokud nechcete využít této konkrétní jízdenky, dodávám, že i na Rhétské dráze platí mj. jízdenky InterRail či Swiss Travel Pass, které můžete využít i pro cestu ve vlacích v jiných částech Švýcarska (v případě Swiss Travel Passu i v linkových autobusech a v prostředcích MHD v jednotlivých švýcarských městech).

A.R.

Swiss Travel Pass… Škoda, že něco takového není i tady.

Souprava

K čemu? Český šotoušek stejně nad autobusy ohrnuje nosánek… zato bojuje až do krve za sebezbytečnější lokálku a vymýšlí ty nejkrkolomnější argumenty, co by kde stačilo udělat, aby se lokálka typu Svojšín-Bor stala vytíženu a užitečnou. 😀 Případně některé extrémnější šototipy vymýšlí, kde busy zrušit, aby si do Malých Morávek neb Kralovic a na různé Kozí dráhy mohli za ušetřené korunky zavést hodinový interval celotýdenní, protože tohle jsou ty nejdůležitější tratě v republice. 😀