egoe-plus
Letectví

21 570 kilometrů bez mezipřistání. Boeing představil stroj s nejdelším doletem

Vizualizace podoby nového BBJ 777X. Foto: Boeing
Vizualizace podoby nového BBJ 777X. Foto: Boeing

Americký výrobce Boeing nabídne nejbohatším zákazníkům nové letadlo 777X také ve verzi BBJ, tedy jako Boeing Business Jet. Nový stroj zatím virtuálně představil na výstavě Middle East Business Aviation Association Show (MEBAA) v Dubaji.

„Naši nejexkluzívnější zákazníci chtějí létat s co největším komfortem a co nejdále bez mezipřistání. Nový BBJ 777X přepíše parametry dálkových letů pro VIP klientelu,“ řekl Greg Laxton, šéf BBJ.

Zákazníci budou mít na výběr ze dvou modelů: BBJ 777-8 and BBJ 777-9. Verze 777-8 nabídne nejdelší dolet na světě: 21 570 kilometrů. Chystaná verze 777-8 pro aerolinky s kapacitou 365 cestujících má zvládnout 16 tisíc kilometrů bez mezipřistání. Rozdíl je způsobený tím, že do BBJ se vejde jen pár cestujících, kteří si mají užívat patřičného luxusu. Takový dolet znamená možnost spojení jakýchkoliv destinací na světě.

V kategorii BBJ Boeing aktuálně nabízí modely 737, 787 a 747-8. S BBJ 737 létá Petr Kellner. Od roku 1996 Boeing prodal celkem 261 letadel typu BBJ.

Výběr Dubaje jako místa pro představení letadla nebyl náhodný. V oblasti Arabského poloostrova se poslední desítky let koncentruje nejvíce zákazníků, kteří nevědí co s penězi a pořizují si letadla, která v běžném provozu pojmou několik stovek cestujících. Katarská královská rodina například takto nedávno prodávala jumbo pro 76 lidí. Nakonec ho věnovala Turecku. 

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Thegrid

Tomu říkám ekologie. Všichni máme přidušené motory u aut, aby si jiný nacpal 200m obývák do celého letadla a pouštěl srágory do ovzduší, co musíme všichni čuchat.

Nekdo

Vzdy kdyz tankuju, tak si vzpomenu, kolik lidi, co nevi co z penezi, prave dotuju a hned je lepe!

Václav

Pro Zemana do Pekingu a zpět bez přistání;-)

Poutník99

Už letím do aerosalónu…