Letectví

Největší business jet na prodej. Katarská královská rodina prodává jumbo pro 76 lidí

Boeing 747-8i v barvách katarské královské rodiny. Foto: BriYYZ (https://www.flickr.com/photos/bribri/20543418193/) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
Boeing 747-8i v barvách katarské královské rodiny. Foto: BriYYZ (https://www.flickr.com/photos/bribri/20543418193/) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Katarská královská rodina se po necelých třech letech zbavuje největšího letadla v kategorii business jet na světě.
Boeing 747-8i v provedení pro 76 cestujících a s luxusními prostory pro královskou rodinu má nalétáno jen 403 letových hodin a za sebou má pouze necelé dvě stovky letů.

Inzerát na prodej se objevil na serverech Controller.com  a Avbuyer.com. Poprvé také s fotkami interiéru. Cena je tajná, katalogová cena běžného Boeingu 747-8i je 370 milionů dolarů. Kvůli speciální výbavě se dá cena odhadovat nejméně na půl miliardy dolarů.

Letadlo s bermudskou registrací VQ-BSK vyrobil Boeing v roce 2012, o tři roky později dokončil instalaci na míru královské rodině. Na palubě je kromě několika pokojů či ložnic také například 10 koupelen či malá nemocnice. Server Controller.com současně poprvé zveřejnil i fotky interiéru letadla.

V letadle je místo pro 76 cestujících a 18 členů posádky. Běžná konfigurace tohoto letadla u aerolinek je přes 400 míst ve třech různých třídách.

O letový provoz katarské královské rodiny se stará Qatar Amiri Flight, který má ve flotile celkem 14 strojů, s výjimkou dvou 747-8i samé airbusy. Druhé jumbo na prodej není. Katarská královská rodina je v  Česku nejznámější hlavně díky princem  Hámidem bin Abdal Sání  odsouzeným za pohlavní styk s českými nezletilými dívkami,

 

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Nekdo

cim vic benzinu natankujeme, tim vic pozlacenych letadel si koupi prznici malych holek… a ne princ to fakt neni, at si tenhle vnuk pohonicu velbloudu rika jak chce, ale tyhle smesne „tituly“ byli u nas zakazany jiz za prvni republiky. at ziji elektromobily na cistou elektrinu z Temelina a Dukovan!

Nicky

To je jak dělaný pro Andreje

Lucy

To by na to musel Andrej dostat dotaci ale :). Prý to koupí Travel Service na soukromé lety do Bulharska.