160 korun za kilometr. Kraj odhalil, kolik bude stát zajíždění pendolina do Karlových Varů

Jednotka pendolino v Karlových Varech. Foto: twitter Václava NebeskéhoJednotka pendolino v Karlových Varech. Foto: twitter Václava Nebeského

Riziko tržeb nesou podle kraje České dráhy.

Karlovarský kraj zaplatí letos Českým drahám zhruba dva miliony korun za to, že namísto do Chebu začalo pendolino z Ostravy zajíždět až do krajského města. Pravidelný provoz začal tento týden.

Na dotaz deníku Zdopravy.cz to uvedla mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková. „Kraj letos uhradí za prodloužení trasy pendolina z Chebu do Karlových Varů a zpět dopravci České dráhy 2 miliony korun,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Hurajčík. V přepočtu na jeden vlakokilometr má podle Hurajčíka jít zhruba o 160 korun.

Podle něj riziko tržeb i v tomto úseku ponesou České dráhy. „Předpokládaná prokazatelná ztráta tedy zahrnuje pouze část nákladů, které zaplatí Karlovarský kraj, přičemž riziko výše dosažených tržeb na tomto úseku ponesou České dráhy,“ dodal Hurajčík.

Karlovarský kraj loni uzavřel novou smlouvu s Českými drahami, podle které platí v průměru 149,90 Kč za vlakokilometr, ročně platí kolem 270 milionů korun.

Pendolino jezdí do Karlových Varů denně. Z Prahy vyjíždí v 18:43 a v Chebu je ve 21:26, do Varů dorazí ve 22:08.  Na zpáteční cestu vyráží pendolino v 5:52. Je nepatrně rychlejší než spojení rychlíky Krušnohor přes Ústí nad Labem do Prahy, jeho výhodou oproti Krušnohoru bude přímé spojení s Moravou, vlak jezdí až z/do Ostravy. Autobusové spojení mezi Prahou a Karlovými Vary je výrazně rychlejší.

Tagy České dráhy Karlovarský kraj pendolino Karlovy Vary
103 komentářů