LOT 3a leaderboard

Pendolino poprvé v Karlových Varech. Do Prahy bude nejrychlejším vlakem, o třetinu pomalejším než autobus

Jednotka pendolino v Karlových Varech. Foto: twitter Václava NebeskéhoJednotka pendolino v Karlových Varech. Foto: twitter Václava Nebeského

Autobus mezi Prahou a Karlovými Vary je o třetinu rychlejší. Nový spoj bude nejdelším v republice podle počtu ujetých kilometrů.

České dráhy poprvé představily své pendolino v Karlových Varech. Na dnešní prezentační jízdu naváže od úterý 1. září pravidelné spojení. Půjde o protažení stávající linky končící v Chebu.

Zveřejněné jízdní řády současně ukazují, jak hluboce nekonkurenceschopná je v některých částech republiky železnice. Pendolino bude zatím nejrychlejším spojem z Karlových Varů, trasu zvládne za 3 hodiny a 25 minut, o sedm minut rychleji než přímé rychlíky Krušnohor přes Ústí nad Labem. Ve směru z Prahy bude pendolino o minutu rychlejší. Autobusy zvládají cestu až do centra Prahy za 2 hodiny a 15 minut, na okraj Prahy ještě rychleji.

Pendolino, které vyjíždí z Prahy v 18:43 a v Chebu je ve 21:26, dorazí do Varů ve 22:08.  Na zpáteční cestu bude pendolino vyrážet v 5:52. Jeho výhodou oproti Krušnohoru bude přímé spojení s Moravou, vlak jezdí až z/do Ostravy.

„Těší mě, že se nám společnými silami s Karlovarským krajem podařilo zavést přímé, velmi pohodlné spojení lázeňské metropole nejen s Prahou, ale také s Pardubicemi, Olomoucí a severní Moravou,“ uvedl člen představenstva ČD Jiří Ješeta. „Za necelých sedm hodin cesty a bez přestupu tak lze urazit trasu mezi severní Moravou až do Karlových Varů dlouhou více než 600 kilometrů,“ dodal. Půjde tak o nejdelší vnitrostátní spoj v Česku podle počtu ujetých kilometrů.

https://www.facebook.com/Karlovarsky.kraj/posts/4548905585151923

Primátorka Karlových Varů  Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) v ČTK uvedla, že by se do podpory nového spojení měli zapojit i místní podnikatelé v cestovním ruchu. „Už jsme mluvili s hoteliéry o tom, že by hotely zkusily vymyslet nějaký podpůrný program pro to, aby lidé cestovali sem do našeho města právě se společností Českých drah. To znamená, že i hotely samy by se zapojily doprovodnými programy nebo nějakou podporou, aby lidé využívali pendolino,“ řekla Pfeffer Ferklová. Konkrétní podoba benefitů bude podle ní předmětem dalšího jednání.

Tagy České dráhy Karlovarský kraj Karlovy Vary pendolino pendolino Karlovy Vary seznam Top
286 komentářů