egoe-plus
Autobusy Dopravci Železnice

1,3 miliardy korun. Kraje sečetly ztráty ve veřejné dopravě kvůli koronaviru

Nové autobusy SOR na plyn pro OAD Kolín. Pramen: OAD Kolín
Nové autobusy SOR na plyn pro OAD Kolín. Pramen: OAD Kolín

Kraje vyčíslily ztráty v dopravě způsobené pandemií koronaviru na 1,3 miliardy korun. Na dotaz ČTK to dnes řekl místopředseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD). Hejtmani se dnes sešli v Mikulově na Břeclavsku na jednání rady. O kompenzacích chtějí jednat se státem. Na jednání hovořili i o penězích na opravy silnic nebo distanční výuce ve školách

Hejtmani se dnes kvůli koronaviru sešli zhruba po čtvrt roce. Pro jednání v době pandemie využívali především videokonferencí. Dnes projednali několik témat. „Byla diskuse ohledně kompenzací ztrát v dopravě v době covidu-19. Vyčíslili jsme ztráty za to období na 1,3 miliardy korun. Budeme se to snažit vyřešit se státem,“ uvedl Běhounek. Podle něj má jednání se státem v této oblasti na starosti liberecký hejtman Martin Půta (STAN).

Hejtmani také jednali o penězích na opravy silnic druhé a třetí třídy, které spravují. Dostat by na to měli čtyři miliardy ze Státního fondu dopravní infrastruktury a čtyři miliardy z Integrovaného regionálního operačního programu. Běhounek uvedl, že ze čtyř miliard od státu si kraje podle velikosti silniční sítě rozdělí 3,7 miliardy korun. Zbylých 300 milionů připadne jako kompenzace Karlovarskému a Středočeskému kraji. Karlovarský totiž nemůže čerpat dotace z IROP, kde jsou pro kraje čtyři miliardy, Středočeský má zase s ohledem na rozsáhlou silniční síť mnoho projektů. „Karlovarský kraj dostane 100 milionů, Středočeský 200 milionů. Středočeský kraj má nejvíce těchto silnic, přes 8500 kilometrů,“ uvedl Běhounek.

ČTK

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aslanex

To je zhruba tolik, kolik se ušetřilo na státních slevách 😉

Hanzi

Středočeský kraj má těch silnic nejen nejvíce, ale také nejvíce dorasovaných. Na to že zde je silná místní doprava a do toho de facto veškerý tranzit ať už v rámci republiky či někam dále, stav silnic je velmi tristní.

Frantisek

Není to spíše právě proto?

Hanzi

Ano je, proto by ty silnice zasloužili péči hospodáře a trochu investic. Avšak uznávám, že majitelé autoservisů mají z našich silnic radost když je tam člověk každou chvíli s čepama a tlumičema. Aspoň někdo má z těch silnic radost.