Legendární malíř železnice Jiří Bouda se dočkal vlastní poštovní známky
Český grafik, malíř a ilustrátor Jiří Bouda (1934-2015) vytvořil sám desítky známek se železniční tématikou, od dnešního dne má i
Český grafik, malíř a ilustrátor Jiří Bouda (1934-2015) vytvořil sám desítky známek se železniční tématikou, od dnešního dne má i svoji vlastní poštovní známku.
Česká pošta ve spolupráci s Českými drahami představila v Brně příležitostnou poštovní známku z edice Tradice české známkové tvorby, tentokrát s portrétem Jiřího Boudy.
Motivem příležitostné poštovní známky je v popředí portrét Jiřího Boudy a v pozadí motiv lokomotivy. Známku vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha technikou plnobarevného ofsetu s liniovou kresbou, kterou vytvořili výtvarník Vladimír Suchánek a grafik a rytec Miloš Ondráček.
Známka je vydána v úpravě tiskového listu i známkového sešitku s 8 známkami a 4 kupóny. Nominální hodnota známky je zastoupena písmenem „A“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 g dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění. Zájemci ji mohou zakoupit na všech filatelistických přepážkách, na webových stránkách České pošty a dále na vybraných poštách.
Sběratelé měli unikátní možnost zakoupit si poštovní známku v railjetu Českých drah a orazítkovat si ji příležitostným poštovním razítkem.
Jiří Bouda se narodil 5. 5. 1934 v Praze do umělecké rodiny malíře a ilustrátora Cyrila Boudy. Vystudoval Státní grafickou školu a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (ateliér prof. Karla Svolinského). Po absolvování vojenské služby mu byla nabídnuta práce na restaurování papírového Langweilova modelu Prahy. Od roku 1968 se stal předsedou skupiny pro studium a dokumentaci železniční historie. Jiří Bouda byl také dlouholetým členem SČUG Hollar.
Jeho práci zná prakticky každý fanoušek železnice: doprava se stala hlavním tématem v jeho výtvarných dílech. Jeho první poštovní známky byla v roce 1982 věnována právě železnici, později vytvořil například série „České republiky s obrazy měst“, emise „Železnice roku 2000“ a „Železnice roku 1900“ nebo příležitostný poštovní aršík „Doprava“. Železniční fanoušci jistě znají i jeho ilustrace k trilogii železničních ohádek Roberta Drozdy, v níž coby hlavní postava vystupuje přednosta Drahorád.