Zvýšení rychlosti na trati u Soběslavi až na 200 km/h vyjde na 160 milionů
Stavba 4. koridoru Soběslav - Doubí. Autor: Petr Špetlák
Běžné soupravy budou moci jezdit mezi Soběslaví a Doubím maximálně 185 km/h
Běžné soupravy budou moci jezdit mezi Soběslaví a Doubím maximálně 185 km/h
Žabaři,já tam jedu se svým Camarem i přes 230km/hod. Po silnici,pro nechápavé !!
A máte tam aktivní naklápění ?
Snilek Zeman chce kanal Dunal-Labe-Ohre. Na soutoku bude stat jeho 50m socha 😀
4. Zeleznizni koridor je od EU financovan i take jako nakladni koridor. Osa Linec-Praha-Drazdany. Mame zeleznici spojeni do pristavu v Linci. A mame odboucnou trat Veseli-Velenice-Viden… pristav Viden
Proc tam nejsou 2 koleje?
protože poptávka malá, takže netřeba…
Ted je poptávka malá. Jistě… když tam nevede dálnice a ani 2 koleje 😀
Musí se vytvořit příležitost!
Opravdu nerozumím tomu, proč v oblouku o poloměru 3000 m nemůže jezdit normální souprava 200 km/h. Je tu někdo chytřejší?
Asi zase osova vzdalenost koleji okolo 4m bude malo. A prumer tunelu bude take presne na mm konstruovany pouze na 160km/h
Dle TSI INF je minimální osovka pro V = 160-200 km/h (včetně) 3,80 m a pro 200 – 250 km/h (včetně) je 4,00 metry. Čili při stávajícím navrženém gabaritu Z-GC, což je 2,0 m na každou stranu od osy koleje tam ty 4 metry vyhovují až do V = 250 km/h (včetně).
A proc v EU normach je 4,2m. A na Slovensku tak i stavi trate pro 160
Jsou to minimální hodnoty – ty se běžně neprojektují – na VRT Brno – Přerov pro V = 200 km/h má být použito 4,2 metru a tato hodnota je na Slovensku třeba používána i v nových tunelech, které jsou navržené pro V = 200 km/h.
A pro smisenou dopravu nskladni plus osobni?
A klopidlu osová vzdálenost nevadí?
Ne, protože při naklápění se nesmí dostat mimo průjezdný průřez tak jako tak. Proto má i skříň trochu hubenější.
Protože ty oblouky v tom úseku mají bohužel tak velké poloměry, že tam není třeba dělat velké stavební převýšení (D) mezi kolejnicemi – v krajních obloucích je D = 117 mm, ale vnitřek má D = 50 a D = 65 mm. To znamená že vzestupnice (= vyrovnává výškový rozdíl kolejnic v přímé do oblouku) je velice (= celkem extrémně) krátká, protože dlouhá prostě není nutná – vesměs má délku pouhých 104 metrů. No jo, jenže potom má těch 104 metrů i přechodnice, kde se musíte dostat z nulového nedostatku převýšení (= v přímé koleji) na cílovou hodnotu nedostatku převýšení… Číst vice »
No moc ne. Ještě tam není ani kolejnice a projekt se i tak už musel předělávat kvůli nástupišti, spodku atd, takže mi přijde že je to další víceméně drobná úprava ne?
To třeba už drobná úprava být nemusí, když třeba potřebujete posunout v oblouku osu „jen“ o 1 m a pak se máte někde trefovat na most(k)y, vykoupené pozemky, apod.
Navýšení o 160 milionů mi vzhledem k celkovému rozpočtu nepřijde dramatické. O to méně chápu, že předchozí používané metody hodnocení dopravních projektů návrhy na 200 km/h vždy smetly ze stolu. Je enormní úspěch, že Správa železnic dokázala implementovat moderní hodnotící metody a ředitel Správy je dle mého názoru nejlepším manažerem, kterého „státní“ instituce mají. Ukazuje nám, že to jde, když se chce a za to mu patří velký dík!
V Rakousku mají na nástupištích mechanické zábrany vedle tratí kolem 200km/h. Např. Zábradlí mezi čekárnou a nástupní hranou. Nástupní hrana je celá červená…
Plánuje se u nás též více pro bezpečnost na nástupištích?
Ono např. zabazebečené přechody mezi nástupišti automatickými závorami mají i v Polsku a to i v takové Sklářské Porubě kousek za čárou… Ale u nás to prý nejde…
Na to u nás vymyslel podchod 😀 trochu dražší verze
Třeba v Karlštejně, resp. Poučníku vyšla existence podchodu na hodně peněz občany.
Když totiž v srpnu 2002 protekla voda podchodem na druhou stranu obce…
Ale jde, už. Jen trvalo schvalování, resp. se do toho nikomu že začátku nechtělo.
Ja se neptam na podchod. Ale na opatreni primo na nastupisti. Bezpecnostni zona. Od pristresku az ke hrane. Tak aby vlak jedouci 200km/h nikomu nesebral cepici 😀 A nedejboze kocarek ci psa na voditku ci bez nej…
Ucite se mluvi o rozsireni nastupni bezpecnostniho pasma asi na 1,3m.
U 200km/h -> 1,3m
U 201km/h -> nesmi byt nastupiste
Normy jsou k smichu 😀
A jak by jste si to s těma normama představoval? Kde uděláte rozhraní (čehokoliv) co se kde smí a nesmí? Vždycky tam bude nějakých X a X+1. Jinak v praxi se rychlosti na železnici zaokrouhlují na celých 5 km/h, takže by jste měl počítat X a X+5…
No to mi řekněte, ony tam ČD budou posílat Pendolina? Nabo je v plánu nějaká nová klopidla pořídit? Já jen, že se o tom nikde nepsalo… A když už tam ty naklápěčky pojedou, nebudou zase v taktu s ostatními vlaky, tudíž klopit stejně nebudou jako do Chebu? Tam jde totiž o trať, kde by to naklápění pořádně vyniklo a stejně se nepoužívá. Tady se cosi plánuje bez návaznosti na disponibilitu vhodných vozidel… Ale třeba jen nemám relevantní informace…
Berte to tak, že ta trať se staví na dalších 20-30 let (do generální rekonstrukce, možná i víc) a v případě zájmu objednavatele se vlaky dají koupit relativně lehce, ale infrastruktura ne.
Klopidla už v životě nikdo kupovat nebude.
Taky se mi nelíbí, že klopící rychlost se bere jako zaklínadlo pokroku, když v praxi jezdí 7 pendolin převážně na trati, kde to klopení není zas tak potřeba.
Jde jen o plusovy kredit … volby, chvastani, Vanocni premie atd…
Z trati co jsou narysovany do posledniho mm na 160km/h chteji vyzditam co nejvice. Takze obic vlak pojede na hrane mozneho. Ze 160-170 v kopcich a v polich udelaji 180 km/h.
No jak jinak splnis 200km/h? A splnus prani sveho vedeni… Zmenis normy nebo vystavis techniku ci cestujici riziku a pojedes pres hranu….nebo pouzijes naklapeci skrine.
Beztak v tunely urcite nesplnuji 200km/h (okolo Sudomeric-Votic a v Sobeslavi) Takze Pendolina ani jine pribuzni vlaky tam jezdit nebudou.
Leda by bylo zase nejaky vyroci nebo Den zeleznice v Budejkach…
Proč by tunely neměly splnit 200 (opomineme-li oblouky)?
Jinak díky stavbě této nesmyslné části mezi Doubím a okolím Soběslavi je neskutečný tankodrom na silnicích.
Tak jezdi vlakem ne?
Čím je tato část koridoru mimo diskutabilní zvýšení rychlosti na 200 nesmyslná, vy Doroto?
Jakou to má souvislost proboha? 😀
Z Prahy do ČB je na trati takových zatáček, že tam plně postačuje rychlost, kterou měly parní lokomotivy.
Minulý čas 😉
Za více než 15let stavby se trať úplně změnila. Počínaje počtem kolejí a poloměry zatáček…. Troufám si tvrdit, že min 40% trati Praha-Tábor vede po jiné stopě
Hostivař – Benešov je prakticky zcela v původní stopě a dvě koleje tam už byly. Jinde na 4. koridoru jsou ty změny daleko výraznější.
Však se tam počítalo s nějakým zkapacitněním pomocí VRT. Doufám, že stále počítá a kvůli posilnění příměstské dopravy se to bude stavět.
Jenže to měla být VRT Praha – Brno a ta má vést jinudy. Tam by se spíš hodila nová přímá trať na 160 – 200 km/h kolem Jesenice, Psár a Kamenice tak, aby mohla sloužit i příměstským vlakům, které by tak v této oblasti zajistily kvalitní příměstskou dopravu. Výsledné vytížení trati (a tedy i její přínos) by bylo podstatně větší, než u čistě VRT, zatímco jízdní doba by na těch 30 km byla oproti VRT jen o pár minut delší, ale pořád ještě podstatně kratší, než na staré trati.
Tak to nebude VRT, bude to konvenční trať s rychlostí 200, a budou se na tom moci udělat zastávky (jestli budou mít smysl). Obávám se, že územní rezervu na bývalou VRT nikam nepohnete.
Chotoviny, Votice, Olbramovice…
A pocitam i odchylky male 2-20m. Treba kvuli oblouku
To jen jen z Prahy do Benešova.
Ale jen cca 200-230km/h. Nebudou pouzity pravdepodobne normy VRT. Nyni studie VRT Praha-Brno byla rozsirena o zadani. Patri tam i tento bod. Nahrada VRT do Benesova…
I tak by to bylo uzasny zkapacitneni. A z Tabora skoro za 30min na Hoativar
No jo, když oni někteří nevidí z Prahy dál než do Benešova… 😉
Prej zatáčka…..:-)
Opravdu to stojí za těch pár vteřin.. A naopak na snad nejdelším úseku, kde to bylo velmi dobře proveditelné, z Veselí do Budějovic, to nebude.
Do Budějic to nebude? NemaŠe bude taky na 200.
Tak zaprvé: až to bude, bude to všude v médiích jako super věc.
Za druhé. Ten čas se bude uvádět v milisekundách, aby to bylo velké číslo
Z Veselí do Budějic to bude. Stane se tak po dokončení přeložky Nemanice – Ševětín. Upraví se i úsek Ševětín – Veselí n/L. zastávka. Vše dle plánů v 2028.
To Veselí – Ševětín se upraví jak? Nemám přehled, ale nestálo to už před rozhodnutím o dvoustovce?
U Sevetina je prvni zatacka od Veseli. Ta se vice narovna…
„Např. únosnost pláně před pokládkou štěrkového lože má být pro 200 km/h 90 MPa oproti 50 MPa pro rychlost 160 km/h. Toho bude možno dosáhnout změnou konstrukčních vrstev zemního tělesa“…atd. Jak to upravit u tratě, která už je v provozu?
Tady bude trošku specifický přístup. Do spodku se bude sahat jen tam, kde to bude nezbytně třeba – tj. kde budou odhaleny problémy
to Pitrys: Stálo 🙂 200 se bude jezdit až od zastávky Veselí. Tam už je to víceméně přímé s jedním obloukem, který je už nyní na 200. Nějaké „kosmetické“ úpravy to ale bude chtít stejně (třeba reko nástupišť, podchod v Horusicích, lokál opravy spodku a tak)
Samozřejmě, důležité je aby si šotouši vyfotili rychlostník 200, ne nějaká systémová jízdní doba
Kdyby místo tohoto koridoru dodělali dálnici D 3 z Prahy do Milíčína.
Mě se to líbí, pak můžou Budějovice točit dvě-tři pendolína, na Cheb – Ostrava může místo nich nový railjet, když jsou tam stejně neklopící jízdní doby…
To máte pravdu, to by dávalo smysl. Nový Škodovácký Railjet by klidně mohl být i vlajkovou lodí ČD. Bude tam bezdrátové nabíjení v 1. třídě, nová výkonná Wifi a skvělé tlumení podvozků vozů Viaggio Comfort a jako bonus i tlakotěsnost. Pravděpodobně tam bude i více místa na nohy oproti SC.
A ono se už o nákupu nového Railjetu rozhodlo? Výběrko stále běží, už vice než rok. Takže je stále možné, že to vyhraje nekdo jiný, že se vyběrko zruší no a je tu možnost , že to fakt Škodovka vyhraje 🙂
Jakub má zřejmě na mysli těch deset pětivozových „souprav vogónů bez řídícího vozu“ které pro dráhy dodá sdružení Siemens – Škoda. Na rychlík do Budějovic by to byl jistě příjemný upgrade.
Taky si myslím, bohužel ty budou jezdit osmdesátkou do Chebu. Skvělé. A dvě tři Pendolina do Budějek dle jeho vize ČD určitě nepošlou, tam by si na sebe tak jako na trati do Ostravy nevydělaly. Spíš by mohli protáhnout některý spoj na jih, konečně by se Pinďa proběhl dvoustovkou.
Těch 5-ti vozových se mohlo koupit mnohem více. Tras kam by se mohly nasadit je více rychlíky na Trutnov, Luhačovice, … Bohužel se tend delal jen na 10 souprav. Rámcovka třeba na 50 mohla v klidu bežet a ČD se jen mohlo rozhodovat dle zájmu objednatele.
U Soběslavi za 160 milionů a rozhodnout o tom na začátku stavby budiž, i když mám pochyby. Ale Sudoměřice – Votice za skoro půl miliardu a zvýšení pro klasiky o 10 km/hodinu, to se opravdu vyplatí🤨 . A ještě rozhodnutí v průběhu stavby což má za následek pozdější dokončení…
Ideální to není, to chápeme všichni, ale pořád lepší v průběhu, než kdyby se to za 10 let mělo předělávat z hotového…
Za dvacet, až bude další rekonstrukce, která stejně musí vzhledem k neúdržbě proběhnout. 🙂
Hlavní stavba za > 7 mld. korun zrychlí cestu Pha-ČB o cca 9 minut. Vícepráce pro vyšší rychlost vyjdou na > 400 mil. korun a uspoří další cca půl minuty pro klasické vlaky (a skoro 1,5 minuty pro pendolina). V přepočtu na ušetřený čas jsou to skoro stejné peníze už u klasických rychlíků, natož při provozu naklápěcích souprav.
Takže lepší pozdě nežli později
Hmm. Před pětadvaceti lety nám tvrdili v depu na školení, že koridory budou v základu na 200+ (údajně to i souviselo s projektem tzv. rychlovlaku Premier) a nad rychlost 120 km musí být mimoúrovňové křížení. Srovnání dnešní reality a tehdejších plánů je tristní.
Poděkujte Václavu Klausovi, který měl železnici za přežitek a nehodlal do ní pouštět větší investice. Proto se tehdy koridory projektovaly v podstatě jako větši rekonstrukce stávajících tratí.
Nejen jemu. Podobný exot byl i Tomáš Ježek a jeho nesmrtelné hlášky (v době, kdy se na západ od nás, masivně investovalo do železnic) „železnice je přežitek 19. století“ a „kamionová doprava je výrazem svobody“.
Tak oni tehdy naši zakladatelé kapitalismu hodně vzhlíželi k USA, kde přeci nikdo normální nejezdí vlakem a všichni mají auto. Bohužel jim asi nikdo tehdy neřekl, že v USA na rozdíl od Evropy se polovina nákladů vozí po železnici.
Budoucí americký prezident prý má přezdívku „Amtrak Joe“, protože dojížděl každý den 160 km z Wilmingtonu do Washingtonu.
Tak pokud vím, tak i na inauguraci chce jet vlakem.
Tak snad dojede včas.
No jo, když jeho domovský Wilmington leží zrovna na jediné použitelné trati v USA.
A čo vy si predstavujetě pod takým slovom použitelný?
Taková, která časově konkuruje autu.
A stejně tak jim neřekl, že tam je pro ty auta 100x víc prostoru.
Nechápu, jaký má smysl upravovat to na takovou rychlost, pokud tam stejně nemá být povolená. A nechápu, proč tam nemá být dovolená. Aby se někomu v nenaklápěcím vagoně nerozlila káva??
Ona se zvýší rychlost i pro klasické soupravy a pár minut se tím ušetří.
A i pár minut může být důležitých, pokud zde tímto stihneme jízdní dobu 90 minut Praha-ČB, což bude zapadat do taktového jízdního řádu.
Již před dvěma lety jsem jel ČB – Praha hl. n. 1 hod. a 40 min. Z ČB jsme vyjížděli o dvacet minut později a do Prahy jsme přijeli včas. Takže nechápu, proč o pět let později po ohromných nákladných rekonstrukcích, se rychlost zvýší pouze na hodinu a půl. Směšný.
Pokud těch 90 minut bude předepsaných a zpožděný vlak pojede rychleji 😀
Je rozdíl mezi jedinou jízdou „na krev“ a pravidelným jízdním řádem s vatou, zastávkami v uzlech a pár minutami na přestup (tedy jízdní doba v JŘ např. 86 minut).
A kolik křižování vám odpadlo a kolik vlaků v protisměru muselo počkat?
Tak ony ty ohromné nákladné rekonstrukce přinesou mimo jiné i zdvoukolejnění a s tím spojené zvýšení kapacity a snadnější křižování protijedoucích vlaků bez vzájemného přenášení zpoždění.
1. Ať počítám, jak počítám, uvedená možná zrychlení nenaklápěcích souprav proti původně plánovaným 160 mi vycházejí pořád ne pár minut, ale dohromady necelá minuta. 2. Proč tam nemá být dovolená v nenaklápěcích soupravách stejná rychlost? Aby se někomu nerozlila káva?? Naklánění skříní má na udržitelnost na koleji minimální vliv, a i ten je přes jiné parametry jako je umístění těžiště, které se týkají jak naklápěcích tak nenaklápěcích souprav. Odůvodněné by bylo odstupňování podle přípustného bočního zrychlení. Současné a plánované rozdíly povolených rychlostí ve prospěch naklápěcích skříní mi přijdou jako sprosté zveličování výhod této technologie, aby se neřeklo, že ty peníze… Číst vice »
Zjistěte si, jak se počítá nevyrovnané příčné zrychlení a jaký má vztah k převýšení vnějšího kolejnicového pásu v oblouku a proč. Pak vám třeba dojde, k čemu naklápěcí soupravy.
Taky to nechápu. Takže tou maximální rychlostí se na trati začne jezdit kdy? Za tři roky až bude hotovo asi ne. Bude se čekat na naklápěcí jednotky, které se v ČR objednalo zatím sedm a to před hoooooooooodně moc lety :). Kdy budou další? O tom se, počítám, ani neuvažuje 😀
Budou.
Až doslouží v Německu. 🙂
No ICE T je asi jen 15kV, což v Česku moc parády neudělá
Další pěkný úsek tratě zanikne.
Byla by to škoda. Tedy kdybychom chtěli rezignovat na funkční železniční dopravu, která půjde prakticky využívat a zachovat železnici v ČR jen jako muzeální provoz nesmyslně obřího rozsahu…
Jo, jsem pro zachování pár vybranejch starejch tratí v původní stopě pro nostalgickej provoz u železničních muzeí, klidně v poměrně velkorysým rozsahu. Ale konzervovat jako prakticky nevyužitelný muzeum celou síť je zkrátka nesmysl a byla by to pro železnici sebevražda.
A další ještě hezčí vznikne.
Plný překrásných betonových zdí 😍
Jj, s tou technologií PHS by se konečně mělo něco dělat, někdy je to až absurdní.
Ale to by se musela odstřihnout betonová lobby.
A zdravotní – aby se omezily výmysly hygieniků. Včetně PHS.
Moc rád si poslechnu co je na tom úseku tratě pěkného. jel jste tudy vůbec někdy?
On má strach, že to nebude jako dřív. A když to stači stromilci, tak to musí stačit všem.
No jako určitě, ta scenérie Soběslavských garáží s grafity a výtopny či co to tam je …
Proti tomu bude to betonový koryto a tunel opravdová hrůza.
Tak jestli to dobře chápu, tak se naplánovala stavba, náklady, projekt na 160 km/hod. Pak se rozhodlo, že se to zvýší na 200 km/hod a vznikly vícenáklady. Neznáme toto již z 90. let?
A jen tak mimochodem, kdo občas jedete po D3 tak vidíte, že to staveniště je opravdu velkolepé. A to fakt nešlo už tedy tady, na zelené louce, začít budovat nějaké VRT? Prostě krůček po krůčku, jako s dálnicemi. Vždyť je to ostuda, že nás vysokorychlostní trati na trati z Berlína do Vídně objíždějí přes Bavorsko.
Problém s VRT na jih Čech je ten, že tím směrem nic důležitého není a proto tím směrem žádná VRT není plánována. Ostatně proto taky je modernizace IV. koridoru takto velkorysá. Ostatní koridory se „odflákly“ mj. proto, že se předpokládá, že rychlá osobka těmi směry půjde po novostavbě VRT.
Čtvrtý koridor měl taky to štěstí, že přišel na řadu jako poslední, takže už byly nějaké zkušenosti a doba umožňovala být velkorysejší. A taky ten výchozí stav – klikatá jednokolejka – byl horší, než většina délky I. a II. koridoru (ano, jsem si vědom výchozího stavu III. koridoru, nemusíte mi to připomínat 🙂 – ten byl podobný).
Já si nemyslím, že se 1.koridor odflákl kvůli perspektivě VRT. V té době na MD ještě VRT znali jenom z obrázkových časopisů. Prostě se to odfláko, protože se to odfláko.
Ty nejhorší úseky, konkrétně Brno – Blansko, téměř plynule navazovaly na desetiletí se vlekoucí rekonstrukce tunelů v sevřeném údolí Svitavy z důvodu elektrizace. Tam jsou parametry nejhorší. Ale jak to tak vypadá, tyhle první úseky staré 20 a více let, čeká dříve či později „druhá koridorizace“.
Starší koridory se „odflákly“ také proto, že jsme si náklady platili sami a ne EU, také vedou obydlenějším územím, kde změna stopy není tak jednoduchá a existujou tu miliony přejezdů, které odstranit bude jednou veliký problém.
Ten argument s objížděním nás přes Bavorsko je dost děravý. Rakousko s Německem je historicky více propojené, stejně jako je Česko se Slovenskem.
Po jižní trase také přejíždíte o hranici méně, Němci a Rakušáci neprojíždí cizojazyčnou zemí a pak je tu také více velkých měst po trase přes Bavorsko.
Češi si navíc za pomalost trasy mohou sami – úvrať v Praze zdržuje a na nějakou Českou Třebovou také není nikdo zvědavý. A teprve pak tu je ta traťová rychlost.
A také se přes Rakousko jede celkem po rovině podél řeky a ne přes Vysočinu. To. že nás řada tranzitů východ západ míjí Podunajím a polskými rovinami je celkem přirozený stav, což ale naznamená, že nemáme budovat a vylepšovat železniční síť.
Podhůří Alp moc rovinaté není. Koneckonců je na té nové Westbahn docela dost tunelů a ne zrovna krátkých.
https://de.wikipedia.org/wiki/Westbahn_(%C3%96sterreich)
To je sice pravda, ale kdyby existovala rychlá trať přes ČR, tak by ty vlaky ČR neobjížděly. Protože by logicky takové spojení bylo mnohem rychlejší.
Však to taky není argument proti Němcům nebo Rakušanům, z jejich pohledu je to naprosto rozumný a nikdo se jim nediví. Je to argument proti totálně zastaralý organizaci železnice u nás, která doteď nemá ani páteřní tratě a napojení na sítě sousedů v takovým stavu a takový trase, aby se jim nevyplatilo nás velkou oklikou objíždět.
Vůbec nejde o zastaralou organizaci železnice ale o jiné napájecí soustavy. Kdybychom tu měli všude 15kV, už dávno tu létá mezi Vídní a Hamburkem ICE-T přes Prahu, kde by využili na většině úsecích naklápění a ta trasa by byla znatelně rychlejší oproti té dnešní objízdné.
Ale kdepak, kdyby se chtělo, tak to ICE-T třísystémové bude. Řekl bych, že jde spíš o obchodní prostředí. Vozbu přes ČR prostě zajišťují ČD.
To by si to ICE musely obědnat české dráhy. Ale po fiasku s ČKD nabídl Fiat sedm vlaků a Siemenes za podobný peníz jen čtyři. A bylo vymalováno.
Já mám dojem, že Siemens jich nabídl 5.
Takže byste tam postavil VRT, na kterou byste odklonil expresy a rychlíky a pro pomalé nákladní a osobní vlaky byste dál udržoval vedle ní i tu starou jednokolejku? Takto bude sice zrychlení o něco menší, ale všechno se pohodlně vejde na ty dvě nové koleje.
Sice je to lehce směšné. Ale znamená to systémovou změnu, konečně se stavby v Čechách budou stavět na 200 km/h byť teda bohužel do plného ETCS provozu tam stejně nikdo tak rychle nebude moct jezdit.
ETCS se na 4.TŽK zavede 2026. To je za pár 🙂
A po zavadení taky ne. Nikdo nákup vozidel s naklápěcí skříni neplánuje a stát takové jednotky ani nepožaduje.
To bylo myšleno spíše na 160+ 🙂
Možná při otvírání se tam to Pendolino ukáže 😀
Když MD rozhodlo, že ta trať bude na 200 km/h, tak v budoucnu při výběrku na rychlíky bude zřejmě požadovat vozidla na 200 km/h. A pokud ne, tak jste v Čechách 🙂
A až zjistí, že by to bylo dvakrát tak drahé, tak z toho požadavku zase hezky rychle vycouvá.
Dneska začíná být běžné, že dopravci maj vozidla (trakční i tažená) na 200, takže pak je otázkou i kolik souprav se třeba při zvýšené rychlosti ušetří.
A to se vyplatí!
Stojí to cca 4 % ceny celé rekonstrukce. V přepočtu na zvýšení rychlosti a zkrácení jízdní doby je to tedy levnější než stávající úprava na 160 km/h. Takže ano, vyplatí se to.
No však to píšu…
Evidentně mnozí nepochopili, jestli je to myšleno jako pochvala, nebo ironie 🙂
A hlavně se hnem dopředu a konečně prolomíme bariéru 160 km/h.
Očekáváte Sonic Boom? 🙂
Jde o bariéru především psychologickou. Konkrétně já se budu cítit dobře, když budu moci říct: „Ano, v naší zemi se už na železnici jezdí i 200“. Někdo to ale třeba může mít jinak.
Já bych spíš očekával, že se klíčová infrastruktura bude stavět bez ohledu na oběti.
Že se z Benešova do Tábora, z Tábora do Veselí, a z Veselí do Budějovic udělá 250 km/h stůj co stůj…