Zvěřinec ČD se rozroste o lišku. Nové motoráky z Polska ponesou obchodní název RegioFox

Motorová jednotka ř. 847 RegioFox. Pramen: České dráhyMotorová jednotka ř. 847 RegioFox. Pramen: České dráhy

Nově dodávané motoráky se ještě letos objeví v Jihočeském a Středočeském kraji.

Na českých kolejích se letos ukáže „nové zvíře“. Po slonech, panterech, pavoucích, žralocích a myších ponese pojmenování z živočišné říše i nová motorová jednotka od polského výrobce Pesa Bydgoszcz (řada 847). České dráhy pro ni na základě veřejné ankety zvolily název RegioFox. V anketě na facebooku byl v nabídce ještě RegioShark II a RegioWolf.

„Liška je mazané a chytré zvíře a já jsem rád, že RegioFox cestujícím nabídne mnoho chytrých řešení a maximální komfort. Nový název vybrali v anketě na sociálních sítích naši cestující,“ uvedl šéf Českých drah Michal Krapinec.

Motorový vůz řady 840 RegioSpider na trati u Frýdlantu. Foto: České dráhyMotorový vůz řady 810 (RegioMouse), ilustrační foto. Foto: České dráhyJihočeský RegioPanter, nádraží České Budějovice, červen 2022. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářMotorová jednotka 844 RegioShark na trati ze Žďárce u Skutče do Svitav v Květné. Foto: obeckrizanky.czJednotka 471 CityElefant. Pramen: České dráhyMotorová jednotka ř. 847 RegioFox. Pramen: České dráhyInteriér jednotky 847. Foto: Jiří Ješeta / České dráhyInteriér jednotky 847. Foto: Jiří Ješeta / České dráhyJednotka 847 ve Velimi. Foto: Petr Borecký

České dráhy uzavřely začátkem roku 2021 s Pesou rámcovou smlouvu na dodávku až 160 motorových jednotek během osmi let. Závazně jich dosud objednaly 76. První dodávky se očekávají letos, jednotky se aktuálně testují na okruhu VUZ v Cerhenicích.

Vlaky budou poháněny motory Rolls-Royce, které kromě klasické nafty umí jezdit i na biopalivo HVO. Interiér nabídne 115 míst k sezení (včetně devíti míst v 1. třídě), klimatizaci, zásuvky a USB konektory, wifi nebo vakuové WC. Vozidla budou vybavena také kamerovým systémem a zabezpečovačem ETCS. Maximální rychlost bude 120 km/h.

Nově dodávané motoráky se nejprve objeví v Jihočeském a Středočeském kraji. Následovat budou Pardubický kraj a Vysočina, Královehradecký a Plzeňský kraj. Přehlednou mapu s jejich plánovaným nasazením naleznete níže.

Mapa s nasazením RegioFoxů. Pramen: České dráhy

Mapa s nasazením RegioFoxů. Pramen: České dráhy

Tagy 847 České dráhy pesa Pesa Bydgoszcz RegioFox
173 komentářů