Zubačku čeká po půl století první velká oprava, začne desenským viaduktem
Cestující na zastávce Desná - Riedlova vila. Foto: České dráhy
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) letos začne s první větší opravou jediné ozubnicové trati v Česku. Za 27 milionů korun
Podle mého názoru je jakákoliv investice dobrá už jen proto, aby se to nerozpadlo pod kolama. Důležitější je, aby se to zavřelo nejdřív v září a ne v největší turistické sezóně. Pistoriusová prohlašuje „V druhé polovině roku“. Ta začíná červencem.
Proč se trať Železný Brod – Tanvald nerozšíří a neelektrifikuje?
Kam by pak ty elektrické vlaky pokračovaly? Nebo by se v Tanvaldě a Železném Brodě u všech vlaků přesedalo?
Zkuste ještě navrhnout elektrizaci jiné důležité magistraály, třeba Mochov – Čelákovice – Všetaty.
Rozšíření – to myslíte na rozchod 1520 mm? 🙂
Ale to by opravdu byla výhoda! Navrhuji rychle kontaktovat Úřad pro patenty a vynálezy, aby vám to někdo jiný nevyfouknul.
A proč ? Vždyť je to takřka bezvýznamná lokálka, která má nějaký význam pouze pro turistický provoz.
To je neskutečné. 60 let bez údržby defakto. Minimálně posledních 30. Asvaltová cesta by už byla dávno po smrti.
Hlavně se tento rok za několik týdnů udělá „blbina“ za 27 mega, další rok to bude třeba propustek, opět několik týdnů výluka a tak dále, a tak dále…
Ono udělat vše najednou za jednu delší výluku by holt bylo moc složité, náročné na koordinaci atd…
A tak budeme vyhánět cestující náhradními autobusy 🙁
Tak nějak probíhala rekonstrukce trati do Jeseníku… 5 let a každý rok něco
C3 – jako pěkný, ne že ne, až trochu překvapivě. Chystá se Ro-La, klasikový rychlík do Harrachova, nebo je výhledem elektrizace (v návaznosti na „Praha – Liberec“)…? 🙂
Klasická nákladní doprava se na zubačce vyskytuje, tedy požadavek na C3 je naprosto legitimní, osobně bych požadoval D (22,5 tuny na nápravu), protože pak takový krátký úsek omezuje ložení v celé dráze vozu.
To tedy zírám, já měl za to, že nákladka končí max. v Desné. Takže Kořenov? Díky za zprávu, těch dobrých není nikdy dost.
Pokud si matně vzpomínám, tak Desná pro nakládku nefungovala už nespočet roků (na rozdíl od Kořenova) – on tam snad v posledních letech někdo nějakou v posledních letech obnovil?
Myslel jsem tu vlečku. Ale je klidně možné, že jsem to měl v hlavě blbě, já se nijak nehádám, jen jsem příjemně překvapen. Vlastně jsem tak nějak automaticky očekával něco na způsob „ND na zubačce být nemůže, protože bezpečnost“, asi už jsem ohledně české železnice přílišný pesimista, holt. 🙂
V Desné není nákladka ani vykládka žádná, v Dolním Polubném na vlečce sklářský písek, v Kořenově se nakládá dřevo (jezdí auta i z polské strany).
No, radši si místo žvejků o RoLa dál maluj pohádky o vtrkách…
D je naprosto zbytečné…apropos , nejbližší stanice od Tanvaldu s D jsou Nymburk , Všetaty či Jaroměř. Je otázka , zda i C3 není zbytečné- když takový vagón podaný z Kořenova , který jede na Nymburk může být ložen nejvýše na C2.
Tak zle bych to výhledově neviděl: ono i „dole v kraji“ určitě postupně ke zlepšování poměrů dojde – ale třída „D“ by tam asi opravdu byla zbytečná (navíc asi i kvůli brzdění).
Tímhle stylem ale nemá cenu nic zlepšovat a opravovat. 🙁
To nejbližší znamená na furt (a není to 21 let)?
Alibaba: C3 je přesně ta přiměřená úroveň, na kterou to má smysl. Předpokládám, že na C3 udělají i zbytek do Železného Brodu. I kdyby se dělala elektrizace, nikdo tam nebude nikdy posílat Vectrony, buď nějaké panťáky, nebo nechají pro takové tratě vyrobit nové „žehličky“, protože takových tratí bude asi přibývat (zvažuje se Kutná Hora – Zruč, do Koutů nad Desnou si též nejsem jist Déčkem atd.).
Kůrovec …
Není pravda, že se tam půl století nic nedělalo. Mezi Kořenovem a Harrachovem je to v podstatě nové. Navíc se zprovoznila trať do Szklarské Poreby. Do jaké míry to tam byla generálka netuším, ale je to narozdíl od nedávných dob bez problémů sjízdné. Na trati byly dále postaveny dvě nové zastávky… Určitě se toho tam dělalo víc, ale teď si nevzpomenu. Autor by se občas měl nad svými články zamyslet, než je vypustí do světa. No a to, že trať ničí Stadlery je k smíchu. Stadlery především ničí trať, zejména výměnové části výhybek. A to od Liberce až po Harrachov.… Číst vice »
Kořenov – Harrachov není ozubnicová trať. Je sice pod stejným číslem,ale to bych pak mohl psát o zubačce z Liberce do Polska 😀
Přiléhavá přezdívka: Indian útočí na železnici – a k tomu ještě hloupě zkreslenými pravdami i na autora textu!
Je to pravda – „zubačka“ to je jen do Kořenova a půlstoleté kašlání ČSD/ČD/SŽDC (furt ti samí lidé) došlo až do stavu, že reálně hrozí „červený terč“.
Poměrně velká oprava zubačky proběhla v roce 2015 – generální rekonstrukce Jizerského viaduktu, sanace skal mezi Kořenovem a Harrachovem plus výstavba druhé staniční koleje v Harrachově. To vše v rámci cca půlroční výluky.
Viz výše: to není zubačka.
Důležité bude, jestli bude obnovena možnost křižování v Polubném, Navarově a Jesenném … bez toho tyto trati zůstanou polofunkční.
Jsem si skoro jistý, že se s obnovou ani jednoho nepočítá. Ostatně křižování v Návarově by postrádalo smysl.
Tak ono je taky třeba myslet trochu do budoucna a ne dělat reko trati na teď a za 5-10 let se divit, že už není kapacita…. Já bych osobně ty možnosti křižování uvítal, nejen že by se zlepšila propustnost, ale i třeba takový stav při mimořádnostech a dalo by se krásně krátit zpoždění. Přeci jenom úsek z Železného Brodu až do Velkých Hamrů bez možnosti křižování je docela dlouhý.
Dálkově řízená výhybma v Jesenném by nebyla špatná, dopravně i technicky.Lepší než Navarov, to je mokrá díra v lese, která by tropila jen problémy.
Do budoucna ? V momentu , až veřejné rozpočty jednoho dne zkolabují , tak se ukončí na trati z Železného Brodu do Tanvaldu provoz. Protože vypravovat pro pár kaštanů takových vlaků je totální ekonomický nesmysl…
Že by nová (další) přezdívka „Soupravy“?
1. Každé z uvedených křižování podstatně sníží nárůst zpoždění (případně i nutně plánované zdržení) v případě, že vlaky vyjdou blbě proti sobě. A to se často stává i při současném jízdním řádu. 2. Speciálně Navarov ležící u poloviny tratě by byl klíčový pro případný půlhodinový interval. Současní krajští plánovači sice mají svou koncepci založenou na síti především autobusových „páteřních“ linek (tolik „páteří“ při tom nemůže do sebe zapadat, zvlášť když dojde na nějaké nepravidelnosti), na kterou jsou hrdí a rozhodně ji nehodlají měnit, ale pokud by došlo ke změně koncepce ve prospěch využití železniční dopravy jako páteřní, jakože pro to… Číst vice »
Než by tam byl skutečně potřebný půlhodinový interval, tak už ta trať včetně zabezpečovacího zařízení bude potřebovat další kompletní velkou generálku a modernizaci, takže teď bych se rozhodně raději „držel při zemi“ a udělal úpravy aspoň (resp. jen) takové, aby bylo možno jít s intervalem aspoň na hodinu a případně i jezdit navíc v kratším sledu – i to se totiž může nezřídka hodit.
Nic proti Navarovu, ale obávám se, že spodní stavba tam na výhybnu není, na rozdíl od Jesenýho.
Půlhodinový interval trvale nemá na této trati smysl. Pokud by byly přímé vlaky z Prahy mimo takt (tuším, že jsou některé i teď), pak tam sice takhle malý rozestup mezi vlaky nastane, ale ne v obou směrech. Je možné, že Návarov vychází lépe, z hlediska polohy, ale asi by vyšel o dost dráž stavebně. Plus druhá a velmi zásadní věc, a tou je frekvence. Ta je v Jesenném hlavně v létě jakž takž, v Návarově bída s nouzí. Kdysi jsem četl o plánu postavit zastávku blíž k mostu a přejmenovat na Zlatá Olešnice-Návarov, ale to by tuplem vylučovalo dvě koleje.… Číst vice »
Návarov je nesmysl, Dolní Polubný a Jesenný jsou k diskusi. Podle mně mají přímé vlaky z Prahy smysl i ve větší míře, než jsou teď, při započtení cesty na Černý Most nevychází busy o mnoho lépe.
Má představa: beton, beton, tuny a tuny betonu, kilometry a kilometry zábradlí, hafo značek, návěstidel, návěstí, přechodových signalizací, bourání nádraží, adjustace betonových budek (čekáren)… Zkrátka taková ta dnešní a moderní paralyzace (revitalizace) konkurenceschopnosti železnice. Vlastně transformace trati na takový vlakotramvajový provoz.
Snad ten nápad, že někdo pojede šalinou ze Žitavy do Jelení Hory přes Liberec a zubačku už skončil na smetišti dějin.
De facto na tom „smetišti“ skončil již v době, kdy bylo odmítnuto zařazení projektu do OPD s odůvodněním nevycházejícího ekonomického hodnocení; následně Liberecký kraj využil dotace pro pořízení RegioSpiderů.
P. S. To eventuální přímé spojení „z Žitavy do Jelení Hory“ (nebo jen do Sklářské Poruby?) mělo být „vhodným propojením dvou linek v rámci průjezdu Libercem“, nikoliv hlavním motivem s „ať lidi z Žitavy jezdí do Sklářské Poruby/Jelení Hory bez přestupu“.
„„ať lidi z Žitavy jezdí do Sklářské Poruby/Jelení Hory bez přestupu““
A hlavně ne běžnou „šalinou“, jak si to snad představuje „Yaa“.
„Návěstidel, návěstí“ – už aby to bylo. D3 na trati s 1 h taktem (v dolním krátkém úseku i častějším) není příliš vhodná.
„kilometry a kilometry zábradlí“
Zábradlí obecně je užitečným bezpečnostním prvkem.
„hafo (…) přechodových signalizací“
Opět užitečný bezpečnostní prvek (nemá-li v příslušné stanici rovnou dojít k výstavbě podchodu, jak se na některých – tzv. celostátních – tratích v posledních letech přihodilo).
„adjustace betonových budek (čekáren)“
Betonové budky jsou mj. odolné proti povětrnostním vlivům, což se v horské oblasti docela hodí.
tohle nemá cenu …
Ale má, jsem zvědavej jak by jste to naprojektoval vy, aby jste dodržel všechny zákonné, vyhláškové a normové požadavky. A nebo přesvědčit zákonodárce o volném poli působnosti při provozování dráhy a ty paragrafy zábradlí a bezpečnostní signalizaci ze zákona vypustit.
Ale betonové budky v této krajině by se opravdu hodilo nahradit nějakýma roubenýma masivníma srubama. Asi nejnáročnější by bylo je ošetřit proti požáru.
Ještě bych rozuměl požadavku na zachování/zřízení vyhřívané čekárny. Ale proč protestovat proti modernizaci kolejiště? Zejména proti návěstidlům… Za existenci D3 na takto hustě provozované trati bych střílel, vždyť koukněte k čemu pak vede pokus o křižování v Desné nebo Polubném, jak to všechno zdržuje, komplikuje provoz, a při těch nízkých rychlostech prostě nelze držet stejné rozestupy stanic jako na hlavních tratích (to se vztahuje i k úseku ŽelBrod – VelHamry).
Tam měla být DOZka už dávno.
D3 s dopravnami v Desné, Dolním Polubném, Kořenově, Harrachově (a km 40,111) je v tuhle chvíli daleko propustnější než D2 s výpravčím v Kořenově… Takže buďme rádi, že dnes můžou vlaky odjet z Tanvaldu na kopec po šesti minutách – u modernizace tudíž záleží na tom, jak se nějaký moudrý tatíček z Pupku bez znalosti místních reálií zrovna vyspí. P.S. křižování v Dolním Polubném nekomplikuje absence návěstidel, ale potřeba přestavování do „vlečky“ (SDC Liberec nechala v devadesátých letech sešrotovat výhybky na 2. kolej) a dle D40 nesmí z Kořenova odjet vlak, dokud ten „dole“ není uklizený… jestli tě to teda… Číst vice »
Tak o D1 (ne D2, když už tak „vtipně“ stíráš) s výpravčím v Kořenově jaksi nebyla řeč. Já srovnával stav s D3 nyní a D1 za předpokladu „revitalizace“, tedy s umožněním „normálního“ křižování ve všech 3 dopravnách. Přičemž je asi možné, že by se například (!) Desná nahradila zkrácením JD a intervalů mezi Tanvaldem a Polubným, to teď nechme stranou.
Můj příspěvek výše si kladl za cíl rozporovat přístup „nic nedělat, staré je dobré“ p. Klicpery.
„Já srovnával stav s D3 nyní a D1 za předpokladu „revitalizace““
Jenže snů o revitalizaci mám od podobných věrozvěstů plnej kýbl, zatímco ta D3 je a ještě dlouho bude realita.
Můj příspěvek si kladl za cíl vyslovit tezi „záleží, jak ta revitalizace bude vypadat“, protože zkurvit a/nebo zlikvidovat zubačku se pokoušelo už několik pokolení odborníků a překvapených všehoznalců z Pupku (ale ta přežije všechno 🙂 ).
A vrtka tu nikdy nepovede.
Tak ona je otázka , zda na takové trase má smysl tak obrovský počet vlaků.
Obnovení možnosti křižovat v Jesenném by se určitě hodilo, ale kdyby nic jiného, tak by aspoň mohl být úsek mezi Velkými Hamry a Železným Brodem rozdělen na dva traťové oddíly …
Jeden technicko-historický dotaz: v Návarově byla výhybna/stanice? Chápal bych možná tak nákladiště + zastávka.
To by mě také zajímalo. Z nádražní budovy ruina už v dobách mého mládí, zbytky jedné koleje a velký plac dodneška. Kdosi o historii této trati vydal knihu, kterou však nemám a neměl jsem v ruce.
Podle mě samozřejmě jen nákladiště + zastávka – ale Rakousko-Uhersko (byť jsem už dlouho důchodce) nepamatuji …