Letecké společnosti Letectví

Zrušte smlouvu s Airbusem, dividendy mi nechte nebo vás nechám vyhodit. EasyJetu začal „radit“ jeho zakladatel

Airbusy easyJetu na letišti Gatwick v Londýně. Foto: easyJet
Airbusy easyJetu na letišti Gatwick v Londýně. Foto: easyJet

Největší akcionář letecké společnosti easyJet a jejich zakladatel Stelios Haji-Ioannou se tvrdě pustil do stávajícího vedení druhých největších britských aerolinek. Dopravce má podle něj okamžitě zrušit smlouvu na dodávku 107 nových letadel od Airbusu. Odmítá jakoukoliv kritiku toho, že v této době požaduje vyplacení dividend.

Vyplývá to z dopisu, které Haji-Ioannou poslal předsedovi představenstva Johnu Bartonovi, který koluje po sociálních sítích a z kterého citují prakticky všechna britská média.

Zakladatel aerolinek, který v nich drží 34 % akcií, v dopise uvádí, že pokud dopravce nebude následovat jeho kroky, nechá svolat jednou za sedm týdnů valnou hromadu, kde nechá vždy jednoho člena představenstva odvolat. Není to poprvé, kdy se zakladatel aerolinek vystoupil s ostrou kritikou managementu.

EasyJet se stal ve Velké Británii terčem kritiky poté, co vyšlo najevo, že bude žádat o státní podporu, ale současně vyplatí svému zakladateli přes 60 milionů liber na dividendách. Haji-Ioannou v dopise uvedl, že nechápe, proč někdo toto řeší, protože na dividendy má nárok. „Na co se mají tyto peníze použít? Abychom platili přímo Airbusu? Dávám ročně hodně peněz charitativním organizacím, ale Airbus mezi ně nepatří,“ uvedl Haji-Ioannou

Navrhuje naopak ušetřit tím, že se zakázka s Airbusem v hodnotě téměř čtyř miliard liber zruší. Podle něj je v současnosti objednávka největší hrozbou pro likviditu easyJetu. „Pokud se zruší, firma nepotřebuje žádnou státní pomoc,“ tvrdí. V dopise poukazuje i na nedávné přiznání Airbusu, že některé zakázky získával korupcí manažerů. EasyJet uvedl, že se snažil odložit a snížit platby za objednaná letadla.

tagy
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Alexandr Mikulka
Host
Alexandr Mikulka

Úplně stejným způsobem zničila firmu Grundig vdova po zakladateli Chantal Grundigová, když v době nejhlubší krize trvala na vyplacení tučňoučkých dividend v plném rozsahu. Dnes je ze špičkové firmy jen nálepka.

Eduard
Host
Eduard

Jako majitel resp. spolumajitel si jde tvrdě za svým. Ale nemyslím, si, že je toto to nejlepší co teď může udělat.

Anonymus
Host
Anonymus

Spravnej majitel (akcionar), tak to ma byt.

GPGP
Host
GPGP

Má jen 34 %, nemyslím si, že může někoho vyhodit…
Doufám že sem do Prahy bude vozit daleko méně Irů a Anglánů, kteří tady dělají jen bordel. 🙂

kulhán
Host
kulhán

No aby ještě vůbec někdy někoho někam vozil. Peníze za výlety a dovolený budou to poslední v následujícím roce dvou, za co budou lidi utrácet.

Anonymus
Host
Anonymus

Zblastni ze krome ztratovych jedne britske aerolinky nekrachla zadna falsi kvuli koronaviru. Bych ocekaval, ze kazdy tyden bude clanek o nejmene jedne dalsi…

Gajda
Host
Gajda

Tak to by ses divil, třeba na listopad už se letenky prodávají docela dobře a většina světa počítá s návratem do starých kolejí. A ten podle mě pomalu začne už v červenci nějakým pomalým startem.

kulhán
Host
kulhán

Na listopad? Ale to jsou dovolené do exotických destinací. Kam se léta nejvíce v létě? Bulharsko, Řecko a to nebude. V televizi mluvil zástupce jedné ck že dovolené z března a dubna jsou přesunuté na podzim, pak to budou teda ty čísla těch listopadových. Rád bych se mýlil, ale letos se bude cestovat velmi omezeně jestli se vůbec bude a lidi na to nebudou mít.

bohyn
Host
bohyn

Toto a i méně se dá považovat za „kontrolní balík“. Drobní/investiční akcionáři na valné hromady nejezdí (s akciemi za desítky/stovky tisíc kč by jste jel na VH do Anglie?). A s tím zbytkem co dorazí už dá lépe domluvit nebo rovnou přehlasovat