Obrazem: Španělské dráhy Renfe převzaly první rychlovlaky Avril, Talgo je dodalo o tři roky později
Vysokorychlostní jednotka Talgo Avril. Foto: Talgo
První jednotky vyjedou v květnu do běžného provozu.
První jednotky vyjedou v květnu do běžného provozu.
Nízkopodlažní vozidla patří do centra města na tramvajové koleje (a ani tam si nesedám, abych byl výš), ne na VRT. Doufám, že s tím nikdy nebudu muset jet. Už jen když slyším název Talgo se mi dělá nevolno.
Uspořádání sedaček v dálkovém vlaku 3+2??? Tak to je nechutné.
3100 mm – 2825 mm = 275 mm a ne 375 mm.
Zajímavý design vlaku, který nenaznačuje vysokou rychlost. Přijde mi, že ostatní vlaky nad 300 mají nos protáhejší.
*protáhlejší
Záleží, jak vyřešili hluk. Aerodynamicky to stačí…
No žádný velký krasavec to není, ale to je spíš problém Renfe obecně, protože ty jejich bílé nátěry jsou úplně o ničem.
Bylo to vyvíjeno jako design Cissne (labuť) – původně to měla být víc labuť, ale nakonec po aerodynamickém tunelu atd. z toho vzniklo toto. Je to jiný koncept než dosavadní kachna (Patos španělsky).
Je zajímavé, že tu změnu rozchodů umí jen TALGO… Kdyby to umělo víc jednotek, tak by asi nebyl problěm nasadit vlak na linku třeba do Kyjeva nebo nahoru na pobaltí… Třeba tallin…
Umí to i výrobci v Japonsku je to legrační zvlášťe s ohledem na nedávné tiskové zprávy o variable gauge train ve Švýcarsku, prvním na světě co umí z metru na 1435 mm. Japonci už ale nějaký ten pátek uměli za jízdy na standardní rozchod z 1067 mm, holt to nebyl rovný metr. Jestli to hraje takovou roli…) A dokonce nějaký systém vymysleli v Polsku, Švýcarsku nebo Německu. Asi to ale nebylo tak dobře dotažené.
Kdyz dodelaji Rail Bailtica, tak to pujde i bez zmeny rozchodu.
Do Kyjeva se da taky, ne tak davno jezdil rychlik Bratislava – Kyjev – Moskva s vymenou podvozku v Cierne n.T. (? Copu).
V ne tak dávné minulosti jezdily vlaky z Polska na Ukrajinu (a chvíli i do Litvy) s polským systémem SUW 2000, ale trpělo to na velmi rychlé opotřebování. Práce na upgradu snad nějak pokračují (ale asi ne úplně závratnou rychlostí).
Nevíte někdo, jak tady probíhá změna rozchodu? Je to za jízdy, stejně jako to bylo nedávno u té švýcarské úzkokolejky?
Stačí rychlé vyhledávání na Googlu… Ke změně rozchodu dochází během jízdy (při nízké rychlosti). Systém existuje již desítky let a používaly ho i vlaky Talgo mezi Ruskem a Berlínem. https://youtu.be/qwNl-g_91GE?si=C124TCk6Sq42G-vO
Řekl bych tedy, že: a) jen část objednaných vlaků má umožňovat jízdu na obou rozchodech 1435/1668 mm (jinak pouze 1435 mm), b) část vlaků (nevím kolik ?) má být interoperabilní pro zajíždění do Francie – proto také vlaky vyhovují interoperabilnímu obrysu G1 se šířkou max. 3100 mm. Počet sedadel má být variabilní, některé zdroje uvádí 600, některé jen 350 míst. Těch 600 míst tuším odpovídá konfiguraci vlaku 3+2, kdy ale prostřední místo trojsedadla by se prodávalo v rezervačním systému až po vymístenkování krajních dvou míst na trojsedadle – tedy aspoň takto to bylo prezentováno. Zajímavá je pak i cena vlaku… Číst vice »
Mohu poprosit o výpočet ceny na sedačku u toho ComfortJetu?
Pořizovací cena jedné jednotky je 618 mil. Kč + Vectron minimálně 100 mega = 718 mil. Kč komplet, a to děleno obsaditelností, tj. 555 míst k sezení. Jestli v těch 618 mil. Kč je i nějaký servis a náhradní díly jsem se upřímně moc nedopátral, ale to je dneska problém celkem obecně, kdy třeba ve Švýcarsku se dodává za jednu cenu vlak Giruno (V = 250 km/h) včetně servisu na třicet let nebo kolik a dopátrat se kolik je ten servis a kolik vlastní jednotka v zásadě nelze. Takže ty čísla berte prosím s jistou rezervou – on i ten… Číst vice »
Vlaky F070 Talgo Avril, které v běžném provozu jezdí rychlostí až 330 km/h, budou mít v první třídě 2+2 místa k sezení a ve druhé třídě 2+3 místa k sezení. To poskytne prostor pro 105 cestujících v první třídě a 416 ve druhé třídě. 31. května 2017 uplatnila společnost RENFE opci na nákup dalších 15 vlakových souprav, které budou moci měnit rozchod, aby mohly být provozovány jak na síti se standardním rozchodem, tak na síti se širokým rozchodem.
Klopidla s Vmax nad 250 km/h neexistuji.
All cars feature active suspension, and tilt by up to 1.5 degrees through curves, allowing the maximum speed of 320 km/h to be maintained even on curves with a radius of 4,000 m
https://en.wikipedia.org/wiki/E5_and_H5_Series_Shinkansen
Aktivní naklápění ne, pasivní ano – Talgo 350 s maximálkou V = 350 km/h klopí přirozeně až do maxima.
EDIT: sorry, beru zpět – podmínkou naklápění u Talga je V vyšší než 70 km/h a oblouk o poloměru R = 1500 m a méně – na VRT jsou oblouku minimálně R = 3000 m a víc, takže TALGO tam neklopí a klopí jen na konvenční síti.
Japonské šinkanseny klopí (N700A, N700S, E5, E6…) s maximálkami 300 – 320 km/h. Nemají systém aka pendolino nebo Talgo, řeší to diferenciací v sekndárním pnaumatickém vypružení což dává sklon skříně +-3°pokud si to pamatuji správně.
První 15 jednotek bude bez možnosti změny rozchodu, dalších 15 s možností změny. Trojsystémové by měly být všechny, ale s francouzským zabezpečovačem jen 10. Počet sedadel 521 při rozdělení na dvě třídy, 581 pro low-cost (pouze 2. třída).
Ok, dík moc za informace.
Tak ono se není co divit že jsou ComfortJety drahé, když si na tom musí namastit kapsu i škodovka…