LOT 3a leaderboard

Zpoždění 2000 dní. Němci pošesté odložili otevření nového berlínského letiště

Interiér Letiště Berlin Brandenburg International. Foto: www.berlin-airport.deInteriér Letiště Berlin Brandenburg International. Foto: www.berlin-airport.de

Už přes pět let z něj měli létat cestující. Stavba nového letiště Berlin Brandenburg Airport na jižním okraji je ale

Už přes pět let z něj měli létat cestující. Stavba nového letiště Berlin Brandenburg Airport na jižním okraji je ale čím dál větší noční můrou.

I když jsou budovy hotové, stále je na celém letišti tolik nedostatků, že provoz dosud nebyl zahájen. Ve čtvrtek přitom uplynulo 2000 dní od prvního slíbeného data otevření a nový termín zdaleka není jasný. Německý deník Tagesspiegel přišel dokonce s verzí, že se otevře nejdříve za tři roky.

Vedení firmy chce oznámit další, už sedmý termín otevření, v polovině prosince. V tiskové zprávě letiště uvedlo, že odstraňování závad pokračuje.

Za rozvojem letiště stojí firma Flughafen Berlin Brandenburg, kterou vlastní společně Berlín, Braniborsko a německá spolková vláda. Zpoždění stojí daňové poplatníky zhruba milion euro denně.

Poslední zpoždění je způsobeno údajně problém s požární ochranou. Tagesspiegel se odvolává na zprávu společnosti TÜV, která ji prováděla. Už dříve se zjistily závady například u eskalátorů nebo větrání.

Letiště stálo už 6,9 miliardy euro. V Německu nejde o jediný příklad takto zpožděné a mnohonásobně prodražené stavby. Známý je i příklad Labské filharmonie v Hamburku, která se několikanásobně prodražila.

Tagy BER Letiště Berlín
1 komentář