umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Automobily Infrastruktura Silnice

Značka poslední záchrany už je na všech vytipovaných dálničních sjezdech

Značka STOP PROTISMĚR. Pramen: MDČR
Značka STOP PROTISMĚR. Pramen: MDČR

Značka „STOP PROTISMĚR“, jinak též úředně označená kódem IP22, už je osazena na všech dálničních sjezdech, které vytipovala policie. Oznámil to ministr dopravy Vladimír Kremlík na twitteru. „Na 66 dálničních sjezdech bylo umístěno celkem 68 kusů této dopravní značky. Snad je to i díky nim, že děsivých zpráv o řidičích v protisměru v poslední době ubylo,“ uvedl Kremlík.

Ministerstvo nové značky slibovalo už od loňska. Českou motoristickou veřejností otřásly především dvě vážné dálniční nehody z února letošního roku, které zavinili řidiči jedoucí v protisměru na dálnici. Následně v dubnu úřady osadily první značky na čtyři místa: na 41. kilometru D1 u Divišova, na 357. kilometru D1 u Ostravy, na 146. kilometru D6 u Karlových Varů a v Brně na nultém kilometru D2.

Úpravy dálničních křižovatek ale nekončí. Ředitelství silnic a dálnic zavádí nový komplexní systém značení, který se bude osazovat na více než 300 křižovatkách, z nichž každá má v průměru dvě větve. Jde tedy o zhruba 600 lokalit. Už přitom uzavřelo smlouvu na projektové práce pro Čechy za 1,1 milionu korun s firmou AF-Cityplan.

„Úkolem zhotovitelů projektové dokumentace (jeden pro oblast Čechy a druhý pro oblast Morava) je nejen zhotovení projektu pro všechny lokality, ale také projednání stanovení místní úpravy se všemi výše jmenovanými úřady. Značka IP22 Stop, protisměr bude v rámci těchto lokalit osazována již jen výjimečně,“ doplnil mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Nové komplexní značení pro zabránění vjetí do protisměru sestává z několika prvků, které na sebe navazují. Systém vychází podle ŘSD z aktualizovaného rakouského systému, který se v Rakousku aktuálně používá:

1)      zákazová značka B2 zákaz vjezdu v místě začátku protisměrné větve po obou stranách vozovky

2)      zvýrazněná zákazová značka B2 zákaz vjezdu několik desítek metrů za začátkem protisměrné větve po obou stranách vozovky

3)      vodorovné dopravní značení – šipky na vozovce

4)      navádění pomocí vodorovných čar do správného místa v prostoru křižovatky s křižovanou komunikací

5)      ve vybraných stavebně nevhodně řešených lokalitách značky IP22 „Stop, protisměr“ před vlastním nájezdem na hlavní trasu dálnice jako značka poslední záchrany

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin V.

Za rok bych čekal nějaký statisticky relevantní výstup, zda po této (podle mne pozitivní) změně jízd v protisměru ubylo, a o kolik.

Liberal shark

No sláva. A ani to nebolelo ;-).

Franz

Tak značka zákaz vjezdu tam byla vždycky. A tu kdo nezná, ať radši vrátí papíry

Modré zábradlí

Jenom doufejte, že je stihne vrátit dřív než vás v protisměru trefí.

Jarda

To že se člověk dostane do protisměru, tak není vinou toho, že tam chybí značka. To je vinou toho, že papíry dostane každej debil, resp. může řídit kdokoliv, komu se nevyplatí jít z krchova domů.

Jiří Kocurek

Dost často se stává, že do protisměru vjede starý pán. Starý pán dělal řidičák v 60. či 70. letech. Že by to už tehdy dávali každému debilovi? Nejspíš ano, protože jinak by chybovat nemohl v neznámém úseku.

A.R.

A za dob starého pána nebyly jednosměrné vjezdy a výjezdy na dálnici? Pokud někdo vjede do protisměru a není to každý druhý, tak by prostě měl vrátit řidičák.

Anonym

Nebyly, stále jezdí řidiči, kteří v autoškole dálnici zažít nemohli.

mgr.pavel

U vjezdu do protisměru na kterou dálnici chybí cedule „jednosměrná ulice“, prosím?

A jednosměrky zde snad byly už i tehdy..

Jiří 2

A to je má omlouvat v případě, že jízdou v protisměru někoho ohrozí nebo dokonce zmrzačí? On v autoškole dálnici neměl, ten může jezdit v protisměru?

A.R.

No a?? To má být jako nějaký rozumný důvod??

Y.K.

Ta značka tam ale není proto, aby neodbočil, ale dát informaci, že blbě odbočil. Ono se jaksi v protisměru značky neosazují, takže pak už není žádného varování, jak se někdo dostane do protisměru.

Slota

Proto dali řidičák pravděpodobně i tobě.

Martin V.

Někdy může být důvodem i neznalost místních poměrů v kombinaci s neintuitivním dopravním značením. Třeba v Praze-Libni při odbočování doleva z Prosecké jsou dva pruhy, kde z toho levého lze odbočit jen směrem na Balabenku a z toho pravého jen do Povltavské. Já to tam trochu znám, takže vím, že když pojedu tím pravým pruhem doleva, tak mi tam s velkou pravděpodobností někdo frkne těsně před auto, když na poslední chvíli zjistí, že jede jinam než chtěl. https://mapy.cz/letecka?x=14.4769763&y=50.1117486&z=19&l=0 Já ty pitomce, co najedou na dálnici do protisměru nechci omlouvat, jen doufám (i ve vlastním zájmu), že zlepšením značení se jim… Číst vice »

Partneři

Škoda transportation
podcast