Změny v Brně: Konec dlouhé výluky na lince 4, retrovozidla a omezení na jihu města

Tramvaj Škoda ForCity Smart 45T v Brně. Pramen: DPMBTramvaj Škoda ForCity Smart 45T v Brně. Pramen: DPMB

Cestující se tramvajovou linkou 10 dostanou opět až na Stránskou skálu. DPMB dokončil plánovanou opravu trati.

Brněnský dopravní podnik (DPMB) ohlásil na 27. dubna několik změn v provozu. Ta hlavní je, že se tramvajová linka 4 po desetiměsíční výluce vrátí do Obřan. Naopak trpělivostí se budou muset obrnit cestující v jižní části města, kde od 29. dubna začne dvoutýdenní výluka.

Čtyřkou do Obřan

Díky posunu stavby velkého městského okruhu na Tomkově náměstí po téměř deseti měsících skončí výluka tramvajové linky 4, která bude od 27. dubna opět zajíždět až do Maloměřic a Obřan (nyní končí v Husovicích). K tomuto datu také DPMB ukončí provoz výlukové linky x45, která tramvajovou dopravu nahrazovala. V této souvislosti dojde k úpravě jízdních řádů na autobusových linkách 58, 72 a N94. Od začátku června se změní poloha zastávky Tomkovo náměstí – nástupiště budou v obou směrech přesunutá pod most a budou bezbariérová.

Spojení linek 30 a 43

Oblast Sadové a Soběšic bude nově obsluhována linkou 30, na kterou DPMB nasadí výhradně parciální trolejbusy. Soběšice i oblast Sadové budou obsluhovány ve stejném intervalu jako doposud. Výhodou je podle DPMB nejen bezemisní a tišší provoz, ale i přímé spojení do centra Králova Pole, Komína či Bystrce. Linka 43 tímto sloučením zcela zanikne.

Nahrazení linky 71 regionální linkou 304

V souvislosti se změnou dopravního řešení v Kuřimi nebude od 27. dubna v provozu autobusová linka 71. V Brně bude v úseku Královo Pole – Ivanovice nahrazena posíleným provozem linky 41. Spojení do Kuřimi zajistí z řečkovického nádraží nová regionální linka 304.

Linka 10 na Stránskou skálu

Cestující se tramvajovou linkou 10 dostanou opět až na Stránskou skálu. DPMB dokončil plánovanou opravu tramvajové trati. Provoz zároveň ukončí autobusová linka x10, která zajišťovala náhradní dopravu k areálu Zetoru a Slévárny Heunisch.

Zahájení víkendového provozu retro vozů na linkách 10 a 25

Od soboty 27. dubna 2024 budou opět na vybraných kurzech linek 10 a 25 v nepracovní dny jezdit retro vozidla. V případě linky 10 se bude jednat o vozy typu K2, T3 a T2, jimiž se o víkendech můžou cestující svézt na čtvrtém pořadí (kurz 01004) v časech mezi 10. a 20. hodinou v intervalu dvě hodiny. Na linku 25 DPMB nasadí své retro vozy 15Tr a 22Tr. Zájemci si je mohou vystopovat vždy v sobotu na jedenáctém pořadí (kurz 02511) v čase od 8:30 do 20:30 hodin. Provoz retro vozidel DPMB předpokládá do 28. října.

Cyklobusy na lince 57

Od soboty 27. dubna DPMB obnoví sezónní víkendový provoz cyklo spojů na trase linky 57. V jízdním řádu jsou tyto spoje označeny symbolem jízdního kola. V autobusech zvenku vybavených speciálními nosiči cyklisté za kolo platí dle tarifních podmínek, tedy plné jízdné. Cyklo spoje mohou cestující využívat v nepracovních dnech do 28. října.

Linkou 80 na Špilberk

Po zimní odmlce se do provozu vrátí také linka 80, která vozí cestující z České přes Úvoz na Hrad Špilberk. Linka bude v provozu v soboty, neděle a o svátcích od 9:30 do 17:30 hodin. Její provoz skončí 28. října.

Omezení MHD na Hněvkovského platné od 29. dubna do 12. května 2024

Od pondělí 29. dubna bude z důvodu dalších etap opravy povrchu na dva týdny výrazně omezen provoz veškeré dopravy na částech komunikací Svatopetrská a Hněvkovského v Komárově. Zcela uzavřena budou kolmá napojení ulic Černovická a Kšírova. Dojde proto k výrazným změnám tras autobusových linek 47, 49, 50, E50, N94 a pro všechny ostatní tudy vedené autobusové linky (40, 48, 64, 67, 74, N95, 109) budou dočasně zrušeny zastávky Sazenice, Komárov a Mariánské náměstí na uvedené hlavní komunikaci. Pro obsluhu úseku Horní Heršpice – Modřice bude zavedena výluková linka x49, pro místní obsluhu ulice Kšírovy bude zavedena minibusová linka X. Přestup mezi tramvajovou linkou 12 na autobusy bude možný v zastávce Konopná, některé přestupní vazby mezi linkami MHD budou dočasně přesunuty do zastávky Autobusové nádraží (ÚAN Zvonařka).

Tagy DPMB
29 komentářů