Změna: Dráhy musejí počítat slevu ze skutečného jízdného, a nikoliv z obyčejného

Cyklisté u vlaku, ilustrační foto. Autor: České dráhyCyklisté u vlaku, ilustrační foto. Autor: České dráhy

České dráhy musejí vypočítávat 75procentní slevy pro děti, studenty a seniory z nejnižší ceny jízdenky, a nikoliv z obyčejného jízdného.

České dráhy musejí vypočítávat 75procentní slevy pro děti, studenty a seniory z nejnižší ceny jízdenky, a nikoliv z obyčejného jízdného. Takové je rozhodnutí ministra dopravy Dana Ťoka, který dnes odpoledne s vedením drah jednal. Ťok to oznámil na twitteru, deníku Zdopravy.cz informaci potvrdil i jeho mluvčí Jakub Stadler.

„Od příštího pátku budou systémy nastaveny a České dráhy budou prodávat zlevněné jízdenky z nejnižší dostupné ceny. Stejně tak za uplynulé období vykáží ČD kompenzaci MD dopočítanou k nejnižší ceně,“ uvedl Stadler.

Jde o zásadní změnu v přístupu ke slevám. Dráhy dosud počítaly slevy z obyčejného jízdného podle kilometrového tarifu, ačkoliv ten je v mnohých případech výrazně vyšší než skutečná cena jízdenky u pokladny. Dráhy by si tak přišly na mnohem větší státní kompenzaci. Svůj postup měly přitom původně ministerstvem odsouhlasený. Ostatní dopravci na železnici počítají slevy z reálných cen.

Na problém upozornil deník Zdopravy.cz. Dráhy by paradoxně vydělávaly větší peníze na slevách než na plně platících cestujících. Například jízdenka mezi Prahou a Českými Budějovicemi je dostupná všem za 165 korun, sleva se ale dosud počítala z obyčejného jízdného 240 korun. Na relacích, kde ČD nabízejí takzvané akční jízdné, tak děti, studenti a senioři oproti dosavadní praxi ještě ušetří.

Tagy České dráhy Ministerstvo dopravy slevy státem nařízené slevy od 1. září ťok
149 komentářů