cargo

Zlín chce studii, která má prozkoumat kilometrový tunel pod centrem města

Baťův mrakodrap. Foto: Kudyznudy.czBaťův mrakodrap. Foto: Kudyznudy.cz

Zlín zadá studii, která ukáže, jak reálné je vybudování asi kilometrového tunelu v ose silnice I/49 na třídě Tomáše Bati.

Zlín zadá studii, která ukáže, jak reálné je vybudování asi kilometrového tunelu v ose silnice I/49 na třídě Tomáše Bati. Tunel by měl zklidnit dopravu v centru města. Studie odpoví na otázku, zda je možné jej vybudovat, popíše případné technické problémy i jeho finanční náročnost, řekl dnes novinářům radní Michal Čížek (ANO).

Tunel by měl být hloubený a s betonovým skeletem, nad tunelem by mohla jezdit například vozidla městské hromadné dopravy. Posouzeno bylo několik variant, jako nejvýhodnější vyšla podle města trasa tunelu od městského divadla po Baťův mrakodrap, doporučil ji také městský generel dopravy. Podle odhadů by jím mělo projet denně asi 18.000 aut v obou směrech.

„Myšlenka na zklidnění centra pomocí hloubeného tunelu je zajímavá. Přestože se nejedná o levné řešení, je stále nejvýhodnější z posuzovaných asi deseti variant. Jakmile se prokáže, že je stavbu možné vybudovat a budeme znát přibližný rozpočet na stavbu tohoto hloubeného tunelu, je potřeba začít vyjednávat se státem o spolufinancování a pokračovat v dalších stupních projektové dokumentace,“ uvedl Čížek.

Studie proveditelnosti prověří prostorové vedení stavby, navrhne úpravy povrchu, zmapuje nároky na přeložky inženýrských sítí, výstavbu souvisejících objektů, jako je odvodnění, požární zabezpečení, vzduchotechnika uvnitř tunelu či únikové cesty. Studie by měla stát asi dva miliony korun bez DPH.

ČTK

Tagy I/49 tunel Zlín
42 komentářů