Zetor se uchází o spolupráci se slovenským výrobcem vodíkových autobusů

Vodíkový autobusy slovenské firmy mobility & innovation production. Pramen: město Brno/Marie SchmerkováVodíkový autobusy slovenské firmy mobility & innovation production. Pramen: město Brno/Marie Schmerková

Pokud by se podařilo spolupráci navázat, autobusy by se v Brně sestavovaly.

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors se uchází o spolupráci se slovenským výrobcem vodíkových autobusů, společností mobility & innovation production. Pokud se firmy dohodnou, v Brně by se pravděpodobně autobusy montovaly, řekl v pátek novinářům na představení prototypu autobusu zástupce Zetor Tractors Filip Šoka.

„Mobililty & innovation production si nyní vybírá partnera pro výrobu těchto autobusů. Zetor Tractors se o spolupráci uchází a milerád by ji získal, ale zatím není nic potvrzeného. Pokud by se podařilo spolupráci získat pro Brno, šlo by pravděpodobně o asambláž, tedy sestavování,“ uvedl Šoka.

Osmimetrový autobus na vodíkový pohon si v pátek prohlédli i zástupci Dopravního podniku města Brna (DPMB). S výrobcem chtějí jednat o možném zkušebním provozu. „Tato kratší, osmimetrová varianta autobusu se jeví pro naše potřeby jako vhodnější. S kolegy jsme se ale bavili, že bychom potřebovali ve zkušebním provozu vyzkoušet, zda by nám dojezdem i kapacitou vyhovovaly,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Osmimetrový autobus na vodíkový pohon by vyšel na 560.000 eur (cca 14 milionů Kč). „Cena u těchto technologií je vyšší, dvanáctimetrový autobus by přišel asi na 20 milionů korun, dieselový stojí pět milionů, trolejbus dvanáct milionů. Nyní ale je možnost dosáhnout na různé dotace z nových operačních programů, neřešitelné to tedy není,“ dodal Havránek.

Brno plánuje vybudovat vlastní vodíkovou plničku v areálu brněnských tepláren, které příští rok začnou používat kotel na dřevní štěpku. Nyní vzniká studie proveditelnosti takzvaného eletrolyzéru, který by vodík v budoucnu vyráběl při využití energie z fotovoltaické elektrárny.

Tagy vodík Vodíkovýmobility & innovation production Zetor Tractors
9 komentářů