Země stávkám zaslíbená. Odboráři ve Francii ochromí letadla i vlaky, aerolinky sepsaly petici

Terminál 2F pařížského letiště CDG. Foto: Jan SůraTerminál 2F pařížského letiště CDG. Foto: Jan Sůra

Cestování ve Francii i po celé Evropě bude dnes složitější, než jiné dny. Francouzští odboráři se rozhodli spojit síly a

Cestování ve Francii i po celé Evropě bude dnes složitější, než jiné dny. Francouzští odboráři se rozhodli spojit síly a v jeden den paralyzují současně částečně letecký i železniční provoz. Dosud většinou stávkovali odděleně.

Proti stávkám roste odpor nejen u cestujících, ale i u evropských aerolinek. Těch se totiž záliba Francouzů ve stávkování výrazně dotkne, i když ji nemohou nijak ovlivnit. Stávka francouzských řídících letového provozu totiž povede ke zrušení stovek letů nebo odklonu letů mimo francouzský vzdušný prostor.

Sdružení největších leteckých dopravců v Evropě Airlines4Europe už kvůli častým stávkám řídících letového provozu zejména ve Francii vytvořilo speciální petici, kterou může podepsat každý. Žádá v nich po Evropské komisi jasnější pravidla pro stávky řídících. „Od roku 2010 stávkovali odboráři v řízení letového provozu více než 200 dní. Způsobují rušení letů či velká zpoždění, která ovlivňují miliony cestujících po Evropě. Reputace Evropy je ohrožena,“ uvedlo sdružení v textu petice.

Peticí chtějí dosáhnout toho, aby došlo k omezení stávek a například se nemohly dotknout přeletů přes zem, kde stávka probíhá. Například tím, že by v době stávky v jedné zemi mohli provoz řídit dispečeři z jiných zemích. Současně požadují lhůtu oznámení stávky nejméně 21 dní předem.

Aerolinky už oznámily, že dnes kvůli stávce zruší dnes stovky letů.

Ještě větší komplikace čekají cestující na železnici. Dnešním dnem začíná série dvoudenních stávek, které mají probíhat až do června. Železniční odboráři protestují proti chystané reformě zadlužených státních železnic SNCF, které znamenají například omezení dovolené nebo režijek pro rodinné příslušníky. Změny se týkají jen nových zaměstnanců. Stávka znamená, že vyjede jen polovina příměstských vlaků, na koleje vyjede jen část rychlovlaků TGV.

Tagy Airlines4Europe sncf Stávka ve Francii
11 komentářů