Železniční podnikání ve středu Evropy. Hostem podcastu bude Jiří Schmidt, stratég RegioJetu

Vlak RegioJetu s lokomotivou Traxx. Pramen: RegioJetVlak RegioJetu s lokomotivou Traxx. Pramen: RegioJet

Zkušený železničář se před 13 lety podílel na založení žlutého železničního dopravce i na jeho pozdější expanzi za hranice.

Zpět na článek
99 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
RegioJet

Byl bych rád kdyby se RegioJet zapojoval do všech soutěží na Rychlíky ale i v budoucnu ECčka(LINKY R a Ex). Moje nejpopulárnější linky: Ex1,Ex2,Ex3,Ex4,Ex5 dále rychlíky: R20 s R23 A SMĚR MORAVA: R8,R9,R11,R12,R13,R18,R19,R27

Karek

Doufám že se do žádných soutěží nezapojí.

Tomáš

Jak se vyrovnavate s inflaci, zejména pak k navyšování platů svých zaměstnanců?

František

Ceny jízdenek zvýšit, mzdy nechat a vyprávět jak je přeci doba těžká. Tož tak.

Karl vB.

Ten dotaz byl položen panu Schmidtovi…

Martingluom

Budete se ucházet o rychlíkovou linku R9?

Igor

S vlakem Polska přes Ostravu do Splitu to tento rok asi nevypadá. Co další roky? Vlak přes Polsko k Ukrajině je nyní trochu uprchlický. Až skončí válka bude pokračovat?

David

Měl bych dotaz (teoreticky 2 dotazy, které ale řeší stejnou problematiku a vlastně jde jen o formulaci…) Proč má RJ při cateringu ona různá ale zároveň specifická a mnohdy i nesmyslná omezení, à la možnost si skrz aplikaci objednat jen a pouze v třídě Standart-Astra a Low Cost? Neměla by tahle služba být pro onu pohodlnost a větší luxus – kdy se cestující zbaví otravných čekání na personál a otázek, zda si něco přeje koupit – dostupná pro všechny typy třídy nebo (v případě, že byste nechtěli, aby z technických důvodů využívali apku všichni cestující), tak alepsoň pro jejich většinu… Číst vice »

Avlaky

ježiš nestrašte, už tak je dost složite obsluhovat online objednavky z astry, steward to mnohny zvládá na hraně vlastního zdraví

Kolouch

Dobrý den uvažujete že byste si změnili barvu ze žluté na zelenou? Je to hezčí.

VTT

Neuvažujete o vstupu na vnitrostátní trh v některém dalším státu (Polsko, Maďarsko atd.)?

Regiojet to BG

A co vlaky do Bulharska? Pamatuji si jak JLV meli plne lehatkove vlaky do Burgasu.

Daniel Jablonecký

To pamatujete opravdu hodně. Řekl bych, že se doba poněkud změnila.

M@trixX

Ak to nema trvat 40 hodin ako v 80-tych rokoch, tak sa musia vyrazne zrychlit trate cez Rumunsko a/alebo cez Srbsko a to este ale 10 rokov potrva. Potom by sa to snad mohlo zmestit na tu hornu hranicu unosnosti co bude okolo tych 20h ako dneska Split.

Gapa Karel

Dobrý den, chtěl bych se pana inženýra dotázat, zda si o sobě myslí, že vždy hovořil pravdu. Děkuji. Karel

František

Dobrý den, jak hodláte řešit personální krizi napříč všemi pozicemi? Začíná se to nemile odrážet v kvalitě provozu. Nebylo by načase v rámci strategie nabídnout nadstandardní podmínky pro zaměstnance a tím zvýšit mizernou prestiž firmy, jakožto zaměstnavatele? Začít optimalizovat provoz? Zaměstnanci jsou už ze všeho utahaní, jiní nemají problém veřejně vynášet interní informace firmy, další už buď rezignovali, nebo odešli za lepším. To vše spolu s tragickým stavem lokomotiv a vozů prohlubuje celkovou frustraci a náladu ve firmě. Jaká je na toto tedy strategie, pokud je? Růst firmy není jen o expanzi, ale (minimálně) i o udržitelnosti kvality toho, co… Číst vice »

kabanos

Opravdu krásně napsáno (bez ironie), jde mi to z duše.

Karel Novák

Jak funguje výchova nových strojvedoucích, má Regiojet vlastní školící středisko nebo využívá externí, kde to funguje stylem za peníze v Praze dům? Po zkouškách jezdí hned 160 přes půl republiky? Třeba u ČD se začíná na místních výkonech a postupem času na rychlíky.

Tomáš Záruba

Teď ještě jestli to náhodou není tak, že na tom Os se toho dá pokazit víc, a tudíž je vlastně bezpečnější ten RJ-systém. 😉

Ondra

Když ty osobáky neprovozuje tak se na nich ti lidi asi těžko zaučí…

Leda to udělat tak, že by rok třeba pendlovali ze Smíchova na hlavní a zpět s prázdnými soupravami… 😀

Ondra

Oprava: ty lidi

Karel Novák

Ústecký kraj, např.

Karel Novák

Např. v ústeckém kraji Os jezdí

Jan

Dobrý den, mám otázku nebo spíše by mě zajímal strategický pohled pana Schmidta:
Jak vidíte budoucnost regionální železniční dopravy v ČR a v Evropě? Jakou bude mít úlohu v celkové dopravní koncepci? Očekáváte spíše růst zájmu o tento druh dopravy nebo další útlum?

Daniel Jablonecký

Co země, to jiný přístup. V ČR obecně nás čeká spíš útlum, i když městská a příměstská žel. doprava dál poroste.

Lkprak

Dobrý den pane Schmidt, chtěl bych se Vás zeptat, jak vzpomínáte na svá studentská a později učitelská léta na dopravní průmyslovce v Masné?
Zdraví Váš bývalý žák z ročníku a třídy Kuby Kříže.

Kamil Novotný

Dobrý den,
mám 2 otázky.
Připadá Vám fér, když již několik měsíců na ústecku nahrazujete již skoro denně vlaky NAD?
Připadá Vám fér vůči zákazníkům opakovat loňský debakl u vlaků do Chorvatska, kdy opakujete stejný koncept rychloobratu a dopadne to jako vloni, kdy měly výchozí vlaky z Prahy běžně hodinu až 3 zpoždění?.

Anonym ze severu

Dobrý den, včera mi bylo průvodčím v autobusu na lince U7 sděleno, že vedoucí management nemá žádné ponětí o skutečném stavu motorových jednotek (MJ) řady 628 a že vysoce nadsazuje jejich spolehlivost, provozuschopnost a dostupnost k provozu. Jak to tedy je? Na U7 je NAD v posledních měsících skoro každý den (a teď pominu, kolik tam jezdí cestujících, parametry linky samotné, … Má tam jezdit vlak a nejezdí). Má tedy vedení vaší firmy vůbec ponětí, jak skutečný provoz probíhá, v jakém stavu jsou jednotky, atd? Nebo je pro vás levnější pronajmout autobus na NAD namísto pronájmu MJ třeba od Arrivy… Číst vice »

Kamil Novotný

Vlaky RJ UK tedy opravdu moc vidět nejsou. RJ bohužel již tak mizernou obsazenost diletanstvím dorazil.

Avlaky

u té R23 je to pravda, ale ještě se nestalo že by byla potřeba zaloha (situace s MU nepočítám), na smichově jsou založní vozy

noerf

Jaká je spolupráce s výrobcem Bombardier a řešení reklamací na nefunkčních lokomotivách? Minimálně tři kusy se vraceli k výrobci (388.203, 203, 208).
Budete pro linky v Praze nasazovat jednotky od Pesy nebo se bude jednat o jiného výrobce?
A jak budete řešit nízkopodlažní vagóny na lince R23, kde je máte nasadit od roku 2024?
Kdy se vlaky Regiojetu dostanou do zisku po omezeních způsobených covidem a jaké je aktuální obsazenost spojů?

lsstratus

Pan Schmidt by se měl věnovat kvalitě a vizitce RegiJet vlaků, jelikož jsem vyzkoušel noční vlak z Prahy do Košic a zpět v lůžkovém voze a to,co jsem viděl v 21.století u soukromého dopravce, který chce konkurovat ,tak za mě jedná velká hrůza: špinavý vagón z věnci, hlavně okna, přes které bylo matně vidět, lůžkové kupé uděláno z lehátkového vozu(Rumunské provedience),kdy prosklené dveře se nedali dovřit(pěti cm otvor,kdy zručný zloděj prostrčí ruku a řetízek vyvěsí),ošuntělý zrezlý žebřík,roletka na okno zaseklá do půlky okna vydávající zvuk jako při škrábání nehtů o školní tabuly,oproti sedadlo na sezení bylo uprostřed rozervané čalounění,nad dveřmi… Číst vice »

Chronosphere

Celou dobu,co jsem to četl,jsem byl ochoten věřit tomu,co píšete,ale v okamžiku,kdy napíšete,že otvor na koleje jste neviděl od roku 1989,jste se absolutně znevěrohodnil, a tudíž nelze věřit ani tu zbytku. Prostě klasiky hanopis,házení exkrementy.
P.S. V kolika vlacích v létech 1990,2000 a i později,jste na WC narazil na vakuové WC?
😁😂😁😂😁😂😁😂

Chronosphere

A měl bych dotaz,uvažuje RJ o účasti v případných dalších krajských soutěžích o regionální vlaky?

Avlaky

ano vozy nejsou v nejlepším stavu, ale ty zachody je na nich pravě to nejlepší, ten nemuže mít poruchu, škoda že nejezdí na chorvatsko

chapu že 90% vidí nevyhody ale ty zachody jsou na těch vozech to nejlepší

Juraj

Jak pokračují přípravy nového pražského depa a dalšího servisního zázemí? Čas na Smíchově se krátí a i kdyby ne, společné nádraží není nafukovací, vzhledem k plánované expanzi.

Daniel Jablonecký

Pan Schmidt je „zkušený železničář a stratég“, ale mizerný geograf, pokud si myslí, že se Evropa skládá z 27 zemí.

Daniel Jablonecký

Možná by mi milí mínusáři mohli zanechat i vzkaz s informací, z kolika zemí se tedy Evropa skládá.

Jiří Kocurek

EU má 27 zemí, jen si místo Malty a Kypru dosaďte Švýcarsko a Norsko.
Ovšem podstata ono sdělení je v tom, že národních specifik je příliš mnoho a to železnici prodražuje a komplikuje. 4 napájecí soustavy jsou jen špička ledovce.

Daniel Jablonecký

Podstata sdělení je mi jasná, jen ten počet nesedí.

Veronika

R8: Měla bych dotaz jako dlouho hodláte linku R8 provozovat v současném stavu? Vozový park složený z vysloužilých vozů, které byly jen na přechodné období dále zestárl a nic se nezměnilo. Jako pravidelná cestující se často setkávám s nefunkční klimatizací nebo topením, někdy nejde elektřina vůbec. Zásuvky a info panely ve velkoprostorových vozech nejsou vůbec a toalety raději nenavštěvovat. Jako zlatý hřeb výsměchu na této dotované lince beru pěti-vozové soupravy v pátek a neděli v situaci, kdy v Hranicích na Moravě potkáte deset a více vozů dlouhé komerční RJ.. Za časů ČD byly soupravy pravidelně v pátek a neděli alespoň… Číst vice »

rozinka

Pořád lepší než plesnivá B, která tam jezdili dříve.

Martin Hanzal

Ano, ale ne o moc. A tím pádem není fér, že je tu změna dopravce prezentována jako změna k lepšímu. Já Jančurovým počinů celkem fandím, ale s R8 je to vážně fail… Nicméně, jeho průlomu do nákladní dopravy nadšeně tleskám, protože každý náklad, který místo kamionem jede po kolejích, je vlastně výhra pro nás všechny.

***** Petr

Úspora je hlavně v platbách z eráru byť kvalita stoupla méně než mohla , přesto posun vpřed

Chronosphere

O počtu vozů na této lince RJ pravděpodobně nerozhoduje,nemyslíte?

Sinthera

Přidat posily by asi mohl… Vzhledem k tomu, že pracujuna pobočce RJ na R8 mě to taky zajímá… Bohužel se k nám tyto informace nedostávají a je opravdu nepříjemné, že právě v pátky, neděle a poslední dobou i čtvrtky… Souhlasím s tim, že se jedná opravdu tristní situaci… No třeba se mi poštěstí něco zjistit.

Anonym ze severu

Buďte ráda, že vám jezdí aspoň ten vlak 😁

Jiří Kocurek

Některé vlaky jezdí sedmivozové, konkrétně 15:02 v pátek z Brna.

Daniel Jablonecký

A místenky byly všechny vyprodané? Kupujte si místenku, to je řešení.

Avlaky

posily objednává MD ČR je sice pravda že RJ slibil 600 míst ve špičky ale není to ve smlouvě

Karel

Dobrý den,
jak hodláte řešit extrémní personální podstav napříč všemi odděleními eskalující na dispečinku vlakové dopravy? Na to, že „dispečink má být srdce provozu“, tak je zde extrémní fluktuace zaměstnanců plynoucí z špatného ohodnocení, extrémního přetěžování až k vyhoření a o stavu „zázemí“ (srovnatelné snad jen s bezdomoveckým squatem) vůbec netřeba hovořit.

Martin Hanzal

Aha, asi začínám chápat, proč ten inzerát na vedoucího dispečera bývá tak nějak kvartálně znovu a znovu vyvěšován… Škoda, jen spokojený zaměstnanec je výkonný zaměstnanec a jen výkonný zaměstnanec může posunout firmu kupředu….

Vladimir

Jaký bude Regiojet za 10 let? Jaké budou vaše vmax s ohledem na vystavbu VRT? Plánujete již nyní nákupy souprav již nyní na vyšší rychlost než 230kmh?

Martin Chovanec

Dotaz:
Jak plánujete vyřešit problém škálovatelnosti Regiojetu, kdy jste jako ředitel navzdory expanzi firmy stále odpovědný za business i operativu zároveň? Jako cestující už delší dobu vnímám pokulhávající technickou i personální kvalitu a je zřejmé, že není dlouhodobě udržitelné, aby firma stála na jednom, byť sebelepším, člověku.

Děkuji

M@trixX

Tym ohlasenym zahranicnym linkam sa skuste venovat trochu podrobnejsie, v jednom bode si objednavali kapacity na obrovske mnozstvo liniek vsetkymi smermi – su vobec niektore z nich realne tak ako bolo uvedene uz od konca tohoto roku? Ako vyzeraju ich plany v Polsku? Maju, alebo rataju s tym, ze v blizkej buducnosti budu mat dostatok vozidiel na naplnenie vsetkych ich planov, alebo sa velka cast vobec nezrealizuje? Aky maju postoj ku snaham o obnovenie nocnych vlakov v Zapadnej Europe? Pripravuju sa na taky scenar? Prihlasia sa do pripadnych sutazi na ne, ak ich Nemecko ci Francuzko vyhlasia? Napor z Ukrajiny… Číst vice »

Josef Novák

Jak to vypadá s avizovanou rekonstrukcí interiéru „růžovek“ Bmpz?

Jiří 24

Také se divím, že s tím moc nespěchají, když ten vůz má skoro poloviční kapacitu oproti Astrám a určitě není nejlevnější jeho provoz při přepočtu na sedačku, když by šla konfigurace o dost víc zahustit. (Třeba si to ten tajemný výrobce ze Španělska zase rozmyslel)

Avlaky

sedadel bude 54 první kus je už v dílnách z 80% hotov

ABC

Do švestek?

rozinka

Nad propastí!

Ondra

A ještě nad tou propastí vyzobává rozinky… 😀

Jiří Kocurek

Kdyby tak obnovil lokálku z Mutěnic do Kyjova a vozil šotouše zdarma, bez dotací, bez objednávky a bez sponzorů, tak by ho možná vzali na milost.

Kamil Novotný

Přemýšlím jaký to bude muset být mentální atak mezi slušné a normální dotazy napsat takovou kravinu.
Léčíš se někde?

Tomáš Gottschalk

Proč během výluky Bezpráví a Blansko zatvrzele trváte na zastavování vlaků v Židenicích a projíždíte Královo Pole? Proč mají (skoro) všechny vnitrostátní busy závlek do Jihlavy – aby ve vlaku zůstali aspoň nějací lidi?

David

Nebude se usilovat o nákup jednotek Sirius od LE, resp. RENFE? 🙂

Igor

Tak LE už smlouvu vypovědělo. Takže spíš od CRRC?

Vladimir

Dobrý den, první úseky vrt mají být hotové již v roce 2028, řešíte již dnes ucelené soupravy na vyšší rychlost než 200kmh. Jaká je vaše představa jakožto firmy RJ o maximální rychlosti vašich vlaku?

Daniel Jablonecký

Maximální rychlost normálního cestujícího nezajímá. Normálního cestujícího zajímá čas přepravy z A do B. A v roce 2028 rozhodně nebude tolik VRT, aby to s tímhle parametrem významně zahýbalo. Jak dlouho myslíte, že pojede z Poříčan do Běchovic vlak s Vmax 200 km/h a Vmax 320 km/h? To bude rozdíl desítek sekund až nižších jednotek minut. Komerčně nezajímavé.

Vladimir

2028 bude už i VRT Moravská brána, takže to máme 80km z Prosenic do Ostravy. To už musí udělat slušně zkrácení + když prictes čas do Porican musí to udělat aspoň 20 min, vždyť to v souctu už bude uz cca 120km v souctu.
V té době bude už hotové údolí Tiché Orlice a triangl v Přerově. Takže tajné doufám že to udělá i 25 min. Jsem moc velký optimista?

Igor

Určitě jste optimista v roce, kdy to bude hotové.

David

VRT Moravská Brána určitě do roku 2028 hotové nebude… Minimálně bych to viděl na rok 2029, ne-li 2030 a kdo ví, zda to nebude ještě déle…
Vždyť už teď (pár týdnů nazpět) se oznámilo, že se čas startu výstavby opět minimálně o rok posunul.

Rypal

Dobrý den, jaké jsou dlouhodobě záměry se železničním spojem do Mnichova? Co synergicky efekt mezi mnichovskym letištěm a dovolená.cz?

Tomáš Gottschalk

Půlka republiky lítá z VIE, resp. část té půlky z Katovic. Na MUC žádné pořádné koleje nevedou.

Honza

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli Regiojet bude mít zájem o další osobní dopravu. Ať už třeba v rámci Ústeckého kraje, Prahy nebo jinde.

Anonym ze severu

Nejdřív ať ukáže, že je lepší než ČD či jiný (současný) dopravce (upřímně zlatá Regina, zlatý Žralok oproti humusu 845). Ať aspoň vypravuje vlaky a ne autobusy NAD. Ať je nejdřív vidět, že tím lepším dopravcem skutečně být může standardně a ne jen na vybraných vlacích. 🙂

To samé samozřejmě platí i pro ostatní dopravce. 😉 Včetně ČD.

Daniel Jablonecký

V Praze nedávno vyhrál jednu soutěž. Byl tady o tom i článek.

Bohuš

Dobry den
Mám dotaz co plánujete s lokomotivami řady 162 bude ještě nějaká snaha o jejich úpravu a dosazení ETCS nebo je pro ne rok 2025 konečnou

Dekuji

Avlaky

Jaké má regiojet aktuálně plány s nákupy vozidel?

Jak to vypadá s novými vozy, od koho je plánujete pořídit?

Jak hodnotíte po roce provozu MS3 a to v jakem stavu jsou dodávány? (Umí vytopit pouze 9 vozu, jinačí konfigurace sběračů než byly objednány, bude toto regiojet reklamovat)?

SaulGoodman

Může mi někdo jakožto laikovi vysvětlit, co omezuje vytápění více vozů? Nedostatečný výkon nějakého měniče, nebo něco složitějšího?

zwi

Ja teda doufam ze na stejnosmeru je napajeno primo z troleje a na stridavine ze sekundaru trafa.

Avlaky

sám nevím, některé loko (asi 3 kusy) to už mají opraveny, ale i tak

kabanos

Že by třeba nadproudová ochrana?

Václav Kopta

Proč vaše vlaky na trati Praha-Havířov jezdí pořád 140, i když loko ř. 162 se už tolik v čele těchto vlaků nevyskytují

Igor

Dobře se dohání zpoždění, když je JŘ plánovaný na 140 a jedete 160 (na R8 je taky JŘ na 140 z dob po ČD). Pro případ, že by něco moderního zdechlo tak není problém nasadit zpět 162 a doby bez problému se stíhají.

Karel Novák

Jenže ty vlaky jezdí 140 km/hod. i s lokomotivou 193/386/388, protože tuto rychlost mají v TJŘ

Lukáš Chytil

A do Brna se 162 dojedete samospádem?

Marek

SŽ vydala pro vlaky Regiojetu jízdní řády (TJŘ), ve kterých je stanovená rychlost 140 km/h. Takže i když řazení vlaku umožňuje jízdu 160 km/h, strojvedoucí nesmí překročit maximální povolenou rychlost stanovenou jízdním řádem. Jedinou výjimkou je tuším spoj 1021/1020, ten má v jízdním řádu 160, všechny ostatní pouze 140.

Petr Šimral

A není v nich pod čarou poznámečka „v případě nasazení lokomotiv řad 193, 386, 388 max. 160 km/h+nová brzdící procenta? Divil bych se, kdyby tam nebyla…

Marek

Není. V minulých grafikonech u některých vlaků bývala tato poznámka, teď už není.

Petr Šimral

Ano, byl jsem poučen, že TSI TAF pro tuto informaci nemají tu správnou kolonku, takže omlouvám se za nesprávný podnět.

Tomáš Záruba

Což nic nemění na tom, že je to správná otázka. Aneb zda není na čase oddělit „rychlost nejvýše dovolenou“ a rychlost „předpokládanou pro sestavu JŘ“ (popř. dokonce nějakou „minimální garantovanou“). Námět = stanovenou rychlost jako koncept zrušit, všem vlakům dovolit jet vždy a všude maximálkou s ohledem na brzdy a Vmax soupravy.

Avlaky

RJ chtěl zjevně ušetřit za dopravní cestu, pochybuji že by SŽ chtěla mít pomalejší železnici sama od sebe

Avlaky

proč? sám jste si odpověděl, protože se tam vyskytují mimo jine 162, a ty více nepojedou a je blbost aby každy spoj měl jine jizdní doby

Karel Novák

V případě zpoždění a nasazení řady s rychlostí vyšší by bylo možno toto zpoždění eliminovat, viz. jízdní řády z minulých let

Otomar Novák

Dobrý den,
Co vás vedlo k nákupu poruchových a nespolehlivých lokomotiv Traxx Ms3, které ani nejsou schválené v celé EU, narozdíl od spolehlivých a všude schválených Vectronu, které navíc zná personál.

Avlaky

Cena, a cena za údržbu

Otomar Novák

Počkám si na odpověď p. Schmidta

Avlaky

no počkejte,, ten vám řekne to co říct muže aby nepoškodil firmu
tady to co řikam je holy fakt

Jiří Kocurek

Dost zemí v tom výčtu chybí: https://en.wikipedia.org/wiki/Vectron_(locomotive)#Homologation_overview
Namátkou Francie…