Železniční odboráři zrušili ohlášenou stávku na jižní Moravě, hrozí ale celostátní

Výhybka v Čakovicích. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářVýhybka v Čakovicích. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Stávka kvůli režijkám na jihomoravské železnici 30. ledna nebude. Ústředí Odborového sdružení železničářů ji na svém dnešním zasedání zrušilo. Odboráři

338 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Otmar

Závist je vlastnost která nás může posouvat vpřed. Všichni si závidí. Na první skupinu to má ten vliv že chce docílit také nějaké výhody pro sebe. Tomu se říká pozitivní závist. Na druhou skupinu to má ten vliv že když to nemám já tak ať to nemá nikdo. Tomu se říká negativní závist. Ale i osoby patřící do druhé skupiny mají svobodnou možnost založit si odborovou organizaci a začít se bít o nějaké výhody pro sebe a kolegy zaměstnance. Když to neděláte pak je to jen vaše neschopnost a v tom případě vám nezbývá než mlčet a přijmout svůj osud.

xyz

Realita:
– skutečně málokdo z přítomných v této diskusi tzv. závidí vlastnictví režijních výhod.
– odbory se nyní ani nezmohly na protest proti ČD v té věci, že ČD přenesly v plné výši těch 1500 Kč/režijka (pro jiné pracovníky než „ČD z JMK“)/rok na koncového držitele, namísto aby za něj zaplatily alespoň většinovou část ze svého.

Dan

Co furt máte s tím ČD, tady od začátku nejde vůbec o ČD,

Leinad

A o co jiného jde?
Jsou tu dva vztahy. JMK+ČD brutto smlouva, jízdné určuje kraj. ČD+režijkáři bonus k platu formou jízdenek.
Ty smlouvy se doslovně nepopírají, ČD může prostě kraji platit.

videosen

xyz: „– skutečně málokdo z přítomných v této diskusi tzv. závidí vlastnictví režijních výhod.“

A jak to víte? Víc, jak 800 příspěvků na minulé diskuzi, 300 na této, jasné rekordy. To je náhoda? Dojemná starost lidí o druhé, to je snad možné jen v Česku. Jediné štěstí je to, že závist užírá toho svého, nikoli toho komu se závidí. Málokde v životě uvidíme spravedlnost, tady opravdu funguje!

xyz

„Víc, jak 800 příspěvků na minulé diskuzi, 300 na této, jasné rekordy.“
Což dokládá jedinou věc – že jde o (v původním slova smyslu) diskutabilní téma, s hned několika diskutabilními aspekty.
Nikoliv údajnou závist.

René Krejcárek

Odboráři všech zemí polibte si ***** 🙁

Martin z topírny

Už opravdu neví, čím si ty pupky nacpat.
Kdo může cestovat „téměř zadarmo po celém kraji za 1500 ?
Chápu to u zaměstnanců dopravce.
Je mrzuté, že zastupitelé kraje změkli a ustoupili nátlaku a uvolili zvýhodněné cestování i zaměstnancům Správy železnic a jiných subjektů, která svou činností spíše běžnému JŘ velmi škodí!
Je období před volbami, tak jim populisticky slíbí všechno.
Až bude po nich, tak jim režijky zruší úplně a bude klid. Některé skupiny dostanou příspěvek na dopravu a druzí utřou nos.

Dominik

A proč ne? Byli to právě politici, kdo rozdělili ČD na ČD a SŽDC a kvůli nějakým politikům mají přijít zaměstnanci o možnost používat režijku?
Navíc SŽDC režijka neexistuje, všechno to jsou režijky ČD a když kraj dostane rozumnou kompenzaci, tak je přeci jedno, čí zaměstnanec tu režijku má.

xyz

„kvůli nějakým politikům mají přijít zaměstnanci o možnost používat režijku?“
Přesněji řečeno: kvůli politikům, kteří logicky rozdělili ČD, státní organizaci na ČD, a. s. coby řadového dopravce v osobní dopravě (jednoho z mnoha) a SŽDC, státní organizaci, coby správce infrastruktury.

A přesněji řečeno: zaměstnanci SŽDC mají přijít o možnost používat zaměstnaneckou jízdenku jednoho z řadových dopravců v osobní dopravě, kterýžto dopravce jim tuto jízdenku neposkytuje dobrovolně, ale z ministerského nařízení.

Dominik

To logické moc nebylo, mělo to zůstat pod jednou značkou ČD, s.o., ať si celá unie a soukromníci skáčou třeba 5 metrů vysoko.

Axel

Jaký má vliv jestli železniční doprava je monopolizovaná na zájem cestujících…. Každý rok je těch aut na silnicích víc a víc, zatímco leckteré (regionální) vlaky jezdí polo/skoroprázdné… Čím to asi bude, že?

Pandrhola

Čím to asi bude ? Pokud srovnám cenu nového Favorita 136 L z roku 1990 s dnešní cenou nové Fabie, tedy autem stejné třídy, tak je Fabie 3,5x dostupnější, samozřejmě po přepočtu na průměrné mzdy a to se bavíme o novém voze, což je cenový extrém. Jenže dnes je v nabídce i spousta ojetin za hubičku, což dříve nebývalo, takže 2-3 auta v rodině nejsou žádnou výjimkou. Průměrná mzda totiž mezitím vzrostla více nez 10x (1990 = 3 286 Kčs a konec roku 2019 = 33 697 Kč). A mohu pokračovat třeba cenou benzínu… v roce 1990 to bylo 13,50… Číst vice »

milan

V příštím prolongačním období bude stát režíjka pro zaměstnance 20600 (13 x 1500 + 1100) a tak se konečně dostane na cenu In-Gold. Virtuální realita?

xyz

Ano, virtuální realita, protože žádný z krajů kromě JMK tuto kompenzaci v nynějších (nově sjednaných) dlouhodobých (povětšinou 10letých) kontraktech nepožaduje.

(Navíc u těch krajů, které sjednaly kontrakt „netto“, by něco takového ani nedávalo logiku, když riziko tržeb nese dopravce.)

milan

Asi máte pravdu, ale jste v této kolonii ještě dnes něčím jistý.

Axel

Pro Milan – Můžu se zeptat proč řešíte jen jednu část mzdy? Přece pro Vás jako zaměstnance a taky pro zaměstnavatele je důležitá celková mzda – peněžní i nepeněžní dohromady.

milan

Pro Axel – vůbec neřeším nějakou část mzdy. To jste špatně pochopil.

Leinad

Kraj sice che 1500 ale není řečeno jestli od zaměstnance nebo zaměstnavatele.
Jestli těch cca 20k budou čd platit sobě(ušlý zisk z netto) nebo krajům(brutto) je úplně jedno, zaměstnanci by měli tlačit na to aby účetní čarování nebylo použito jako záminka k omezení bonusu.

xyz

JMK výslovně upozornil, že tu částku 1500 Kč ČD mohou, ale nemusejí požadovat po svých zaměstnancích, jakož i po dalších subjektech, jejichž zaměstnanci držiteli režijních jízdenek jsou (SŽDC, DÚ, MD).

xyz

Mimochodem, tato zpráva je také definitivním potvrzením toho, že předchozí hrozba stávkou BYLA namířena proti Jihomoravskému kraji (přestože někteří zde tvrdili něco jiného). JMK splnil umožnění platnosti režijních jízdenek v jím objednávaných vlacích = hrozba stávkou byla stažena.

Alex

Právníci odborářům vysvětlili, že takto postavená stávka by nebyla legitimní 😀

Jaaa

Jasně, tady pán o tom něco ví! 😀
Co takhle si nejdřív zjistit rozdíl mezi legalitou a legitimitou a pak teprve házet „rozumy“, což? 😛

Pečlivý pozorovatel

Myslím že tato diskuze je naprosto zbytečná 😀. Žádná stávka nebude. V případě stávky by nejelo nic ani nákladní doprava a SŽ by za jediný den vznikla škoda mnohonásobně převyšující těch ubohých pár milionů o které by údajně přišly kraje. A tu škodu by zaplatil státní rozpočet. Vážení to si myslím žádný rozumný politik nevezme na triko. K dohodě dojde.

stano

Taky počítám s tím, že dojde k dohodě. Jenom pár lidiček na teplich místech nechápe důsledky a tak kopou.

xyz

“ škoda mnohonásobně převyšující těch ubohých pár milionů o které by údajně přišly kraje“
Žádný z krajů by již nepřišel o nic, co požaduje – situace v JMK byla vyřešena a žádný další takovou kompenzaci nežádá. (O to nepatřičnějí je nynější vyhrožování.)

jano

Vždycky najdeš způsob jak něco okecat….

Dalibor

no kdyby kraj dal třeba 100.000,- mi tak by taky o nic nešlo, bzhledem k jeho rozpočtu, a já bych měl radost!!!

Axel

A co furt řešíte zákazníka Vašeho zaměstnavatele, když Vás trápí Vaše mzda? Ohledně Vaší mzdy běžte za Vaším zaměstnavatelem – buďto ať Vám přidá a navrhněte mu taky kde Váš zaměstnavatel může ušetřit… a přestaňte furt otravovat nás ostatní, kteří máme nulovou šanci, aby se Vám změnila mzda.

Dalibor

Výplata je v pohodě, jen by bodlo takový nějaký přilepšení od kohokoliv. Příjmání peněz jsem se nikdy nebránil. 😀

Dan

Jenom nákladní dopravě proděláte stovky mil. denně pokud to nebude jezdit. Další miliardové ztráty mohou být z toho, že lidi nedojdou do práce a nic nevyprodukují.

xyz

Především by si měla být vědoma svých škod přímo Správa železnic, státní organizace, a závazně tedy svým zaměstnancům (vyhrožujícím nyní stávkou) slíbit, že případné kompenzace vůči krajům za své zaměstnance Českým dráhám, a. s., proplatí.

Zatím to vypadá, že Správa železnic, státní organizace, toto nebude schopna ani v případě toho jednoho kraje – JMK (ve smyslu – zaplatit celou částku či většinu z částky 1500 Kč Českým dráhám, a. s., za své zaměstnance tak, aby oni sami neplatili nic či jen malou část z toho JMK-příplatku).

Pandrhola

Správa železnic zde žádné škody hradit nebude a ani kraje, nebo někdo jiný po dopravcích nic vymáhat nebudou. Smluvní pokutu by mohli vymáhat v případě, že neodjetý spoj je vinou dopravce, tedy dopravce tomu mohl zabránit, ale nekonal. Zde se však jedná o případ, se kterým dopravce nic dělat nemůže, protože to prostě nemá jak ovlivnit. Zde by nešlo o stávku ve smyslu kolektivního vyjednávání. A pokud se nepletu, tak SŽ(DC) a ani žádný z dopravců v našem státě nemůže měnit zákony.

vladimír

Je nemravné,když důchodci a studenti jezdí za tzv.Babišovné,ale zaměstnanci drah by si měli kupovat jízdenku.

BoH

A to snad po nich někdo chce?

jano

Ano.

BoH

Opravdu? A kdo?

jano

Radši nevím, nechci se s Vámi pouštět do diskuze. Znám všechny argumenty a bylo by to jak u bobečku na dvorku.

BoH

Samozřejmě, že nevíte. Jinak byste to tady nepsal. Nikdo totiž nechce po zaměstnancích, aby si kupovali jízdenku. Tady jde jen o to, že zaměstnavatel musí doplácet kraji za danou jízdenku, nebo časem (doufejme) bude muset svým zaměstnancům kupovat jízdenku integrovaného systému. Ale že by někdo chtěl po zaměstnanci, aby se v rámci pracovní činnosti přepravoval za peníze, to skutečně nikdo nechce 🙂

jano

Už jsem tento argument četl asi 50x a co jako? Do teď si jízdenky kupovali, od dneška je to za 1500. To je taky jízdenka, jenom jiná. Nebýt hrozby stávky tak by kraj neustoupil….

BoH

A jako co? Máte to tam snad napsané, ne? A žádné jízdenky by si nekupovali, pouze by doplatili drobný doplatek k režijce. Vždy jsem byl zastánce ČD. Ale díky nenažranosti odborářů doufám, že brzy se prosadí konkurence, aby režijka definitivně padla a pak se o blaho svých zaměstnanců staral zaměstnavatel a nikoliv stát 🙂

stano

Jak, že nekupovali. Od 1.1.2020 by jeli bez jízdenky načerno. Až odedneska je možno dokoupit časový doplatek. Takže si jízdenky v JMK na vlak kupovali. To jen díky odborům kraj ustoupil od nesmyslné dohody kdy za všechny rezijkare (aj ty kteří do JMK nikdy nepojedou) by museli platit 1500.

BoH

Tak, možná mám špatné informace, nicméně všude se psalo, že od 1. 1. musí zaplatit poplatek ve výši 1500 Kč, nicméně pak odbory zatlačily a ten poplatek zaplatí ze svého ČD. Nicméně pak je to problém ČD, že svým zaměstnancům nezajistili bezplatnou přepravu.

stano

Prosím Tě, nastuduj si to už konečně, třeba na webu osz. Máš tak 90% špatných informací. Já bych Ti to i vysvětlil ale je to na dlouho a nechce se mi moc psát.

Dominik

Mimochodem, JmK původně o režijce nechtěl slyšet ani slovo, jenom In100, Business a Senior, až teda, když se ozvali nádražáci, tak po debatách přišli s kompenzací za režijky.

Takže ano, původní řešení by znamenalo, že by si museli kupovat jízdenky.

stano

Jinak zamestnavatel ze svého nic neplatí, platí zaměstnanci ze svého. Se jedná, že jim to možná zamestnavatel proplati a nebo aspoň něco přispěje.

MartinS.

Kraj ale těch 1500 Kč navrhoval už na podzim, jestli mne paměť neklame. A nechtěl jí za všechny režijkáře. Dokonce to navrhoval ještě dříve. Toto je citace z rozhovoru s náměstkem hejtmana JMK na tomto webu z 9. 11. 2009: „Jihomoravský kraj nabídl vedení Českých drah uznávání jejich režijních jízdenek ve všech vlacích objednávaných JMK, avšak za určitých podmínek, neboť cestující s režijní jízdenkou ČD a.s., který neplatí klasické jízdné jako ostatní cestující, znamená pro JMK ztrátu v tržbách z prodeje jízdenek. Kraj přesto nabídl vedení ČD kompromisní řešení, spočívající v tom, že České dráhy budou odvádět paušální platbu za… Číst vice »

Pandrhola

Ano, kraj toto navrhoval někdy na podzim. Ono v podstatě obě strany navrhovaly nějaký svůj kompromis, ale nedošlo ke shodě, což se nedivím. Ten rozpor vznikl nepochopením situace, kdy bylo jasné, že je požadována platnost pro všechny režijkáře s tím, že většina tu platnost bude mít jen formální, protože tam nikdy nepojede. Kraj sice řekl, že tu částku nechce za všechny režijkáře… jenže už nedokázal říct jak to tedy chce udělat tak, aby tam režijka všem platila, ale přitom se neplatilo za všechny. Logické by bylo nacenit to pro místní režijkáře a přihodit tam cca 1% jako rezervu pro případ,… Číst vice »

xyz

„protože kraj nakonec řekl, platnost pro všechny = platba za všechny“ Což je z jeho pohledu naprosto logické. „Tím hodlá inkasovat stejný paušál i za člověka, který tam za rok neujede jediný kilometr (což je většina)“ Čili takoví lidé takový benefit vůbec nepotřebují. „Nakonec došlo k ústupku ze strany ČD, aby se předešlo stávce koncem ledna, ale problém to neřeší, pouze se odsouvá.“ Naopak, z pohledu JMK jde o uspokojivé a dlouhodobé vyřešení situace. P. S. Za pár let může být situace vyřešena tím, že provozovatelem veškeré JMK-regionálky bude úplně jiný dopravce než ČD, a. s., takže režijky ČD/SŽDC/DÚ/MD tam… Číst vice »

Pandrhola

Nepotřebují v JMK, ale benefit se bere jako celek, kde jde o zachování celistvosti sítě, což některé kraje, které si hrajou na stát ve státě (vidí jen na hranice svého kraje), nedokáží pochopit.
Ta situace evidentně dlouhodobě uspokojivě vyřešena není. A je sice pravdou, že za pár let tam nemusí jezdit ČD, ale čím méně budou jezdit ČD, tím více bude prosazováno, aby MD režijku přesunulo od současného správce (ČD) pod SJT, protože jiné řešení k onomu uspokojivému vyřešení situace asi nepovede.

Merida

Jenže chtěl těch 1500,- za každou zprolongovanou režijku v republice.

Martin

Prave to taky chce, protoze rezijka pro vykon povolani neni urcena. Je to zneuziti. Pro vykon prace je zaznam, ktery kraj jaksi tarifne nezna.

Dominik

Ne, režijka v pracovním výkonu opravdu není zneužití, nevím, jak jste nato přišel.

PvvS

No a ? Jsou snad víc jak ostatní ?

jano

Tak snad každý má v práci nějaké benefity, já měl třeba služební auto.

Paja

No tak každý asi ne, to záleží na zaměstnavateli. A už vůbec nevím o tom, že by někdo kvůli svým benefitům vyhrožoval celostátní stávkou.

Dan

Tak nevím, jako zaměstnanec pojišťovny mám 50% slevu na pojistky, 12000 ročně příspěvek do cafeterie- dovolená, fitness, koupím co budu chtít, stravenky,1000 na penzijko a drobáky na kapra, narozeniny a pod. Pokud Vám zaměstnavatel nic nedává tak nevím. Asi bych jste ho měl vyměnit.

Otmar

Víte proč ten systém režijek funguje již více než 100 let? Jednoduše proto že si jak císař pán, tak Masaryk, Beneš, Hitler, bolševici i politici za posledních 30 let dokázali spočítat že je ten systém levnější😊

Jaaa

Ale je to proti svaté ideologii maximalizace zisku soukromého kapitálu.

Paja

Čoveče tady nejste ani na srazu mladých neomarxistů, ani na odborový schůzy.

Axel

Pro Otmar – a co brání Vašemu zaměstnavateli, aby Vám koupil paušální jízdenku? Proč furt s těmi Vašimi dotazy obtěžujete cestující, když jediný kdo s Vaším trápením může něco udělat je Váš zaměstnavatel.

BoH

Škoda, že tady nejsou dostupné gify, protože tady by se skutečně hodil těžkotonážní facepalm 🙂

Dalibor

Jsem ochotoen věřit ledasčemu, ale že bolševici uměli počítat, tak tomu ne…

Otmar

Máš částečně pravdu Dalibore. Bolševik moc počítat neuměl. Proto také Zápotocký v Žilině prohlásil že se železničáři jistě dobrovolně vzdají režijky jakožto buržoazního přežitku. Ale byl vypískán a byl to konec těchto snah. Takže ani bolševik režijku nakonec nezrušil.

Dalibor

jj zrušili jen deputát, to si pamatuju…. Začli jsme pak topit dřevem, protože deputát od státních lesů zůstal…

Paja

Tak oni nemuseli. Část věcí vzali od SSSR a část od říše a 40 let jim to nějak fungovalo.

xyz

„Jednoduše proto že si jak císař pán, tak Masaryk, Beneš, Hitler, bolševici i politici za posledních 30 let dokázali spočítat že je ten systém levnější😊“
Ani za Hitlera, ani za Beneše, ani dalších jmenovaných dávných představitelů, nebyl systém objednávky dopravní obsluhy takový jako nyní (riziko tržeb na straně objednatele), tzn. nesrovnatelné.

Pandrhola

Tohle je ale narážka na smeč. Riziko tržeb na straně objednatele nechtěli zaměstnanci, ale objednatel. To je prostý fakt. Režijka je mnohem starší a odběratel o tomto riziku dobře věděl, tedy musel s tím počítat a teď toto riziko nechce nést ? 🙂

Paja

To je gól. Jakože objednatel chce zajistit službu a musí počítat s tím, že se mu tam přihlásí i někdo, kdo má houf nenazřanejch příbuzných a podle toho nastavit podmínky soutěže? Objednatel chce pochopitelně vozit předmět svého zájmu – zde obyvatele kraje. A určitě nechce řešit, že SŽ a ČD mají mezi sebou nějakej holport ohledně vození lidí zdarma.

xyz

„Režijka je mnohem starší a odběratel o tomto riziku dobře věděl“
Naopak, dopravce ČD, a. s. dobře věděl, že JMK výslovně uvádí platnost pouze integrovaného tarifu; jakékoliv jiné tarify jen po schválení objednatelem + za podmínek stanovených objednatelem. Toť rozhodující faktor. Podmínky nyní byly doladěny; ovšem zaměstnanci SŽDC i jiných subjektů nyní hodlají rozhodovat, kolik tento objednatel (případně jiní objednatelé, pokud by i oni toto nově chtěli) smí a kolik již „nesmí“ požadovat za několik let v dalším kontraktu (pokud takový kontrakt vůbec získají ČD).

MartinS.

Je úplně jedno, jak je stará režijka. Režijka je momentálně uvedena v zákoně 77/2002 Sb. o ČD. Tam je napsáno, že že tarify pro přepravu zaměstnanců stanoví MD. A MD už v 15. změně tarifu platné od 1. 1. 2018 umožnilo, aby (zjednodušeně řečeno) ve vlacích objednávaných na základě nabídkového řízení, ve kterých neplatí tarif ČD a.s., neplatila ani železniční průkazka (čti režijka). Kraj tedy věděl, že režijku uznávat nemusí, protože mu to MD umožňuje. Pro kraj to nebylo žádné riziko, pouze se řídí platnou legislativou.

Pandrhola

Však já vím, proto ten smajlík. Vtip je v tom, že to MD tenkrát asi nedomyslelo, protože všechny smlouvy byly výhradně netto. Ta úprava měla odstranit to, aby ČD byly znevýhodněny v soutěžích z důvodu povinnosti uznávat režiky i pro jiné organizace. Proto tam je ta část „ČD, a.s. mohou na své obchodní riziko stanovit…“ V případě netto smlouvy není problém, tržby jdou ČD a od jiných subjektů si mohou vyinkasovat onen příplatek, čímž se odstraní ten problém s povinností uznávat režijku jiného subjektu. Kompenzace jde za ČD. A pro své zaměstnance mohou příplatek poskytnout jako benefit, protože prostředky získají… Číst vice »

Pepa z depa

Já bych je nechal stávkovat, doma. Klidně měsíc, dva, kdo to dýl vydrží, jestli oni chcípnou hlady, až jim dojdou prachy a nebo se zjistí, že další vlaky byly zbytečné, popřípadě je nahradí soukromý dopravce 🙂

Guláš

No když by stavkovali všichni co režijní výhody používají tak nepojede ani soukromník.

Pečlivý pozorovatel

Milý Pepo jsi evidentně mimo. V případě stávky nepojede nic ani soukromník. Tak těžko někoho nahradí .

jano

To je tak když máš vyhuleno a chceš být jakože odborník. Sněmovna prý hledá podobné odborníky.

Dalibor

Nene doma ne! pěkně venku, s průvody, mávátky, transparenty, dechovkou, abychom z toho taky něco měli!!!

Paja

Já bych naopak stávkoval místo nich. Nepustit je do práce. Ať si vyzkouší jaký to je když si tě někdo bere jako rukojmího pro svoje (dost nízký) zájmy.

Otmar

Pracuji na železnici v místě bydliště. Režijku si nekupuji. Proč bych platil 1100 Kč ročně když ji pro soukromé účely ani pro dojíždění do práce nepotřebuji. Jezdím ale dost služebních cest a na to vše vypisuji cesťáky které mi firma musí proplácet. A stojí to firmu odhadem asi 16.000 Kč ročně. Firma by byla ráda kdybych si raději koupil tu režijku. Takto firma ze státního dopravce vytáhne o téměř 15.000 více neboť žijeme z dotací. Až nebude mít režijku nikdo tak teprve se celý systém neskutečně prodraží a celé to pocítí daňový poplatník.

Otmar

Oprava věty: Takto firma vytáhne ze státního rozpočtu více neboť žijeme z dotací.

Alex

Nebo se taky vyhodnotí, že ty služební cesty jsou vlastně zbytečné 😀 A změní se konkrétní proces, který je vyvolává. A ušetří se nejen na dopravném, ale i na náhradách, které se vyplácí tak jako tak v rámci cesťáků.

Otmar

Pan Alex pravděpodobně nemá žádnou zkušenost s prací na železnici. Služební cesty za účelem údržby a oprav na železniční infrastrukture jsou základem pro to aby kdokoliv po těch kolejích mohl nadále jezdit. Bez údržby by se to do týdne celé zastavilo pane Axel. Dobrý den.

MiKi

Nedává náhodou SŽ svým zaměstnancům. příspěvek na nákup rezijky ?Každopádně mě přijde tento příspěvek účelové napsaný. Proč ? Protože není nic jednoduššího, aby vám vyplatil váš nadřízený prémii v ceně rezijky. A za druhé, jezdí snad správci komunikací autobusy zdarma s argumentem, že to vyjde v globálu stát levněji ?

Otmar

Pro MiKi. Za prvé ne všude je režijka akceptována již dnes. Viz seznam tratí kde provozuje dopravu jiný subjekt než ČD. Za druhé neexistuje žádný nástroj kterým by donutil zaměstnance aby si zaplatil režijku i kdyby mu na ni kdokoliv přispěl. SŽ dává pouze příspěvek na dopravu nikoliv na režijku. Kdo jezdí autem do práce protože mu tam vlak nejede tento příspěvek použije např takto. Správci silnic nejezdí autobusy ale jejich doprava na pracoviště také není zdarma. Platíme to všichni z našich daní. Na železnici je varianta léta osvědčená a jak se ukazuje levnější a teď někdo chce zavést dražší… Číst vice »

xyz

„Platíme to všichni z našich daní. Na železnici je varianta léta osvědčená a jak se ukazuje levnější a teď někdo chce zavést dražší systém.“ Levnější pro SŽDC. Naopak dražší mj. pro objednatele (při brutto-smlouvě). „Konkrétně JMK vydělá cca 5 mil Kč za těch 1500 za režijku ale státní pokladna prostřednictvím SŽ které jak jistě víte je financováno ze SFDI vydá navíc za cesťáky cca 150 mil Kč. Celková ztráta daňového poplatníka je tedy 145 mil Kč oproti současnému systému.“ Počítáte chybně. Těch rozdílových 145 mil. Kč (přijmu-li vaše čísla z kalkulace) se neztratí, ale bude příjmem do systému IDS (tržby… Číst vice »

Jaaa

Nebude, bude se více vytěžovat služební vozidlo; nakoupí se další.

xyz

„bude se více vytěžovat služební vozidlo“
I zde připomenu, že jízdné veřejnou dopravou je levnější než jízda vozidlem.

Dále zmíním, že např. pro traťové pochůzkáře je naopak cesta vlakem či jiným spojem veřejné dopravy (kteréhokoliv dopravce) praktičtější, protože k zaparkovanému autu by se museli vracet.

xyz

„Služební cesty za účelem údržby a oprav na železniční infrastrukture jsou základem pro to aby kdokoliv po těch kolejích mohl nadále jezdit“
… a proto správci infrastruktury stojí za to pracovníkovi zaplatit (kdy mimochodem na takovou služební cestu může jet různými způsoby, mj. služebním vozem či vlakem kteréhokoliv jiného dopravce než ČD, kde by mu coby pracovníkovi SŽDC stejně režijka neplatila) cestovné.

Otmar

Přesně tak a všechny tyto způsoby jsou pro daňového poplatníka dražší než současná režijka😊

xyz

Nejsou, viz můj předchozí příspěvek (popisující situaci v JMK dle vámi uvedených čísel), překopíruji i sem: „Konkrétně JMK vydělá cca 5 mil Kč za těch 1500 za režijku ale státní pokladna prostřednictvím SŽ které jak jistě víte je financováno ze SFDI vydá navíc za cesťáky cca 150 mil Kč. Celková ztráta daňového poplatníka je tedy 145 mil Kč oproti současnému systému.“
Počítáte chybně. Těch rozdílových 145 mil. Kč (přijmu-li vaše čísla z kalkulace) se neztratí, ale bude příjmem do systému IDS (tržby z jednotlivého jízdného za služební cesty prováděné v rámci vnitrokrajských cest v JMK).

Pandrhola

Ono to v dopravě skutečně jinak nejde, máte na starost nějaký obvod, např. v rámci kraje a na ta místa se musíte nějak dostat, protože teleportace zatím nebyla vynalezena. Není to jako v jiných oborech, kde ten člověk dřepí stále na jednom místě. Ano, šlo by to vyřešit tak, že každé místo bude mít svého člověka, ale pak budete dráhu zase kritizovat z důvodu obrovské přezaměstnanosti.

Vbb

Všechny firmy platí svým zaměstnancům cestovní náhrady, jen u ČD je to problém… A ty peníze se „neztratí“, ale dotečou do příjmů kraje, kde by jinak scházely, kdybyste tam jezdili na režijku.

Jaaa

Nedotečou. 🙂

BoH

To, co píšete, je velice, ale skutečně velice divný argument. Pokud to chápu správně, tak jste zaměstnanec SŽDC a nekupujete si režijku. Firma Vám proplácí cesty, tak jako v každé jiné firmě. to znamená, že je to nákladem zaměstnavatelem. Protože SŽDC je státní podnik, který neumí hospodařit s penězmi, tak to pocítí dopravce tím, že se zvedne cena pro poskytovatele dopravy (jednoduše ČD). Jenže jim jste předtím zaplatil těch 16 000 Kč. Takže v podstatě je to jen uzavřený kruh mezi SŽDC a dopravci, takže k žádný reálný dopad pro daňového poplatníka nehrozí. Skutečně nechápu, kde na ty bludy chodíte,… Číst vice »

Otmar

Vážený pane BoHu. Příjem z poplatků za použití dopravní cesty pokrývá asi 8% nákladů SŽ. 92% pokrývá SFDI čili položka státního rozpočtu. SŽ nestanovuje poplatek za použití dopravní cesty. Toto je v kompetenci správní rady jmenované vládou ČR čili je to v rukou politiků.

BoH

Jistě, nicméně toto je přesně to, co se počítá do těch 8 procent. To není ani investiční prostředky, ale prostředky na mzdy. To jsou výdaje na cestování dopravci, takže se to prostě rozpočítá mezi dopravce.

BoH

Pardon, já neumím psát 🙂 …. Toto není ani investiční prostředek, ani prostředek na mzdy. Jelikož je to prostředek na pokrytí nákladů na cestování s těmi dopravci, kterým se to odevzdává, tak je prostě zřejmé, že se to zase od nich vybere zpět v podstatě jako kompenzace za cestu. Šul nul 🙂

Otmar

SŽ neumí hospodařit? Tu informaci máte odkud pane BoH? To je váš subjektivní dojem nebo máte nějakou zprávu kontrolního úřadu o kterou můžete své tvrzení opřít?

BoH

Neviděl jsem státní firmu která by uměla hospodařit, tak to prosím berte jen jako obecné tvrzení 🙂

Bespi

Uzavreny kruh to neni, pac z toho odletaji nemale castky na obhospodarovani toho kolobehu penez. To nejsou jednotky procent, ale minimalne desitky.

xyz

„Proč bych platil 1100 Kč ročně když ji pro soukromé účely ani pro dojíždění do práce nepotřebuji. Jezdím ale dost služebních cest a na to vše vypisuji cesťáky které mi firma musí proplácet. A stojí to firmu odhadem asi 16.000 Kč ročně.“
Primárně je chybou, že těch 1100 Kč (resp. 2600 Kč v případě, že vaše působiště je v JMK) vám nezaplatí přímo vaše „firma“ (tedy Správa železnic, státní organizace). Je tím sama proti sobě, že zaplatí 16000 Kč ročně namísto 2600 Kč ročně.

Otmar

Nemůže to SŽ zaplatit neboť by pak musela to zaplatit za všechny své zaměstnance aby nečelila žalobám kvůli diskriminaci. Neboť zde máme rovný přístup k zaměstnancům. Pokud by to měla zaplatit všem pak by náklady SŽ a dotace ze SFDI musela být opět vyšší a jsme zase u toho že celý systém by se prodražil. Ať tak nebo tak na tomto vydělá jen kraj zlomek peněz a daňový poplatník prodělá násobně vyšší sumu.

BoH

Promiňte, ale fakt píšete neskutečnou blbost. I kdybychom přistoupili k tomu, že by SŽDC nepřistoupila ke zvýšení ceny za využívání kolejí, tak se stane co? No SŽDC zaplatí peníze za jízdenky. Tyto peníze jsou buď dopravci nebo státu. Pokud tyto peníze jdou státu (a tak se dělají poslední smlouvy), tak stát vybere více peněz, které pak ale musí SŽDC zase vrátit. Opět šul nul a daňový poplatník nezaplatí nic navíc. Pokud ty peníze jdou dopravci, tak díky tomu, že se vypisují soutěže a je tedy konkurenční prostředí, tak dopravce může nabídnout nižší cenu a stát sice musí více zaplatit SŽDC,… Číst vice »

xyz

„Nemůže to SŽ zaplatit neboť by pak musela to zaplatit za všechny své zaměstnance aby nečelila žalobám kvůli diskriminaci.“
Zaměstnanci Správy železnic by byli schopni zažalovat svého zaměstnavatele? Neuvěřitelná závist.

O. K., pak je to hloupost té Správy železnic, že ze strachu o zažalování zbytečně platí víc. Její volba.

Otmar

Žaloba je samozřejmě až krajní možnost. Na SŽ jsou jistě manažeři kteří ctí právní řád ČR takže by si ani zaměstnance diskriminovat nedovolili😊

xyz

„Na SŽ jsou jistě manažeři kteří ctí právní řád ČR takže by si ani zaměstnance diskriminovat nedovolili😊“
O. K., jejich mínus. SŽDC kvůli tomu zaplatí Českým dráhám 16 000 Kč, zcela v souladu i s tím, že jde o dvě zcela různé subjekty.

Otmar

Pane xyz koukám když dochází argumenty tak začínáte navrhovat nezákonná řešení. Dokonce navádíte manažery SŽ aby porušovali zákon.

xyz

O. K., tak tedy v souladu se zákonem zaplatí Správa železnic na proplácení vašeho cestovného 16 000 Kč ročně, s dovětkem, že tak učiní kvůli tomu, že (jak sám tvrdíte) vy jste odmítal zaplatit 1100 Kč; v opačném případě by oni neplatili nic (což už je samo o sobě paradoxní).

Otmar

Ačkoliv se to může zdát paradoxní. Donuťte kohokoli aby si něco koupil když to nechce🤷‍♂️

Leinad

A ani režijka pro všechny by nebyla levnější, než služební jízdy těm co jezdí?

Pepa z depa

Tak když ji vlastně neprojezdíte (což tvrdí každej kolejník skoro) tak nechápu, proč vám vadí, když se to zruší 🙂

Otmar

Protože někdo jiný to třeba využije pro cesty d zaměstnání. Tomu se říká pane solidarita. Jsem solidární s těmito kolegy. I když bych mohl říkat já sám to nevyužívám tak to klidně zrušte. Ale nezávidím nikomu nic a jsem solidární.

Dalibor

Jo cesťáky vypisuju taky. ročně to dá pěkný přilwepšení k výplatě. Za 2019 to dalo 85.000,- (půlka z toho padne na auto a palivo, druhá půlka je 13. plat. To se hodí.

OPV-OVSV

Byť je to mimo téma, nedá mi to abych tuto informaci nepustil do pléna, neboť poměrně nedávno se tu řešili vysílačky a zakázaná jízda poslední funkční MU na Osoblažce, která vysílačkou nebyla vybavená. Pak vězte, že z 21/22 (dopoledne 22.1. po více jak 12 hodinách spojení pořád nefungovalo) nefungovalo GSM-R spojení na trati Opava Východ – Ostrava Svinov. TRS, jakožto záložní spojení dle TTP, taky nebyla funkční a telefon uvedený v TTP hluchý. Potud standartní situace…až na to, že výpravčí strojvedoucím „per huba“jako spojení nahlásili jakýsi mobilní telefon a odmítali vydat jakýkoli rozkaz, na kterém by to bylo černé na… Číst vice »

JarynJarin

StandarDní …

Leinad

Na místě strojvedoucího bych řekl, že bez rozkazu nejedu.

Merida

No to čumím, bez rozakzu bych odmítnul jet a ten dotyčný si koleduje o sundání.

R2R2

Ten boj o rezii, ktera diky liberalizaci trhu bude platit v mene a mene spojich, je usmevny. Zejmena z pohledu zamestnancu SZDC, kteri jsou na CD nezavisli a nepresunuji se s nimi tam, kde ziska zakazky.

videosen

Z dávné historie- režijky si např za R-U uznávalo několik desítek společností.
Z nedávné historie – Jančura na ČT prohlásil, že nemá nic proti vzájemnému uznávání režijek. Liberalizace s problémem nemusí mít nic společného, jde o postoj MD.

Pandrhola

Ono to celé nejspíš vzniklo díky původní logické námitce ČD, že povinnost uznávat režijky pro jiné subjekty je znevýhodňuje proti konkurenci, která pro tyto subjekty nic uznávat nemusí. Nebylo to však mířeno proti režijkám jako takovým. MD muselo zjednat nápravu a pravděpodobně to úplně nedomyslelo. Takže došlo k oné úpravě, kdy ČD mohou u vysoutěžených vlaků na své obchodní riziko uznávat režijky a stanovit onen příplatek jako u komerčních vlaků. Ta myšlenka vycházela z praxe dosavadního typu smluv, tzv. netto, takže by nebyl žádný problém, protože riziko tržeb je na straně ČD, které tím pádem mohou poskytovat tento příplatek jako… Číst vice »

xyz

„režijky si např za R-U uznávalo několik desítek společností.“ Přičemž nešlo o objednávku ve smyslu „úřad veřejné správy si objedná službu a přenese na sebe riziko tržeb“. „Jančura na ČT prohlásil, že nemá nic proti vzájemnému uznávání režijek.“ Předně – prohlásil tak v kontextu komerčně provozovaných vlaků (v době tohoto prohlášení neprovozoval Regiojet v ČR žádné jiné)? Pokud ano, tak tam jde výhradně o případnou dohodu dopravců (držitelů rizika tržeb). Přičemž ani samy ČD neumožňují všem držitelům svých režijních jízdenek přepravu ve svých komerčních vlacích bez omezení. Pokud tak prohlásil v kontextu objednávky v rámci veřejné služby, a to v… Číst vice »

videosen

Jančura to prohlásil obecně, tedy pro všechny své vlaky!!! xyz: „Z pohledu Regiojetu by takové uznávání bylo pochopitelně výhodné – pracovníci RJ by mohli volně jezdit vlaky ČD po celé ČR. Zatímco pro pracovníky ČD (+ i Správy železnic, MD, DÚ a dalších držitelů zaměstnaneckých jízdenek ČD) už by to moc výhod navíc nemělo,…“ Tak to neumíte počítat, protože Jančurovi lidé by sice mohli jezdit po větší síti, lidé ČD sice po menší, ale je jich zase víc. Tedy není v tom žádná nerovnoměrnost. Každý železničář nehledě na to, jakou má barvu by měl stejné podmínky. Za R-U byly velké… Číst vice »

xyz

„Jančura to prohlásil obecně, tedy pro všechny své vlaky!!!“
Pokud to neprohlásil v posledním cca roce, pak to prohlásil v době, kdy žádné vlaky „v závazku“ u nás neprovozoval a ani nevěděl, že tomu tak zanedlouho bude.

P. S. údaj „řekl to tak Jančura“ je argumentačním klamem ve smyslu „dovolávání se autority“, kdy že to řekl Jančura automaticky neznamená, že to tak je správně.

videosen

To, že Jančura bude jezdit i vlaky v závazku, to bylo pouze otázkou času, počítal s tím on, i ostatní. Netuším, co je tak divného na tom, že je snaha dopravců na začlenění do věci. Naopak omezení/zrušení režijek bude mít na regionálkách jeden jediný efekt, i ty nádražáci hupsnou do aut.

videosen

oprava: i ti

xyz

„Naopak omezení/zrušení režijek bude mít na regionálkách jeden jediný efekt, i ty nádražáci hupsnou do aut.“
Druhou možností je, že (ve vlacích jiného dopravce) budou platit jízdné jako platí i zákazníci (cestující) předmětných dopravců. Tím víc když cesta autem bývá dražší než jízdné ve veřejné dopravě.

Jaaa

Nebývá.

Chaloupka

Je otázka kolik režijkářů by ve vlacích Regiojet tehdá jezdilo, když všechny vlaky Regiojetu byly od počátku povinně místenkové (kdo si kupoval jízdenku měl místenku v ceně jízdenky) a režijkáři by asi museli dokupovat v Regiojetu místenky. Ve vlacích ČD by se jezdilo tehdá většinou zdarma (neb neexistovali tehdá příplatky pro režijkáře do komerčních vlaků ČD jako dnes) a povinně místenkových vlaků ČD bylo tehdá méně než vlaků Regiojetu.

Dalibor

důležité slovo je VZÁJEMNÉ uznávání režijek.

Alex

Jančura by problém s uznáváním režijek ČD problém neměl. Ale ČD nechtějí uznávat režijky Regiojetu. Nenadávejte na ministerstvo, žába na prameni sedí sice ve stejném baráku… ale o vchod vedle 😀

stano

Regiojet žádné rezijky nemá…

Pandrhola

Režijky na vlaky ČD skutečně nemá, pro strojvedoucí jako náhradu nakupuje, nebo alespoň dříve nakupoval IN100, aby jim to dorovnal, jinak by je k přestupu od ČD nenalákal a ostatní zaměstnanci mají tuto výhodu omezenou pouze na jeho vlaky.

stano

Žádné jízdné nenakupuje a nic jim nedává. I ve vlastním vlaku si musí všechno platit. Jsem tam byl před 4 měsíci na pohovoru.

Pandrhola

A jako strojvedoucí, nebo jako stevard ? Ty IN100 tenkrát pořizoval pouze pro strojvedoucí.

stano

Strojvedoucí!

Pandrhola

Ok, díky. Psalo se o tom když začínal a potřeboval získat zaměstnance od ČD, ale dnes už asi takový nedostatek lidí nemá, proto už to nenabízí.

stano

Kde se psalo? Odkaz.

Pandrhola

Hned první, co mi vypadlo z google…
„Zajistíme zaměstnancům režijní karty, které jim umožní bezplatný pohyb všude po republice, takzvané In-Gold karty v ceně 22 tisíc korun,“ slíbil Jančura.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/video-vyjel-prvni-zluty-vlak-student-agency-cestujici-poveze-v-sobotu.A100422_134148_eko-doprava_fih
A dle pozdějších diskusí slib skutečně dodržel, ale byly to začátky, jak je to dnes netuším.

Dan

Píšeš, že zaměstnanci RJ mají InGold a můžou jezdit u ČD. Pán tam byl na pohovoru a zjistil, že nic takového RJ neposkytuje, dokonce i ve vlaku RJ musí zaměstnanec platit. Pak, že si to někde četl, pán chce odkaz a pošleš 10 let starý článek!!! Tak pro Boha víš nebo nevíš jak to tam funguje a co všechno má zaměstnanec RJ. Vždyť ty benefity jsou tam totální bída.

Chytrý za 2

Navrhuji místo režijek poskytovat vstupenky do fitka. 😃

stano

To se poskytuje v rámci multisport karty.

Chytrý za 2

To je od pana Jančury vyčurané. Poskytovat si s ČD vzájemně režijky, přičemž sám je nemá.

Bob

Jestli Babiš těm odborářům ustoupí, tak u mě skončil. Já taky žádné takové výhody nemám, tak nevím, proč železničáři by měli být nějací nadlidé.

Martin

A proc jizdni vyhody maji zamestanci DPMB třeba? To Vam nevadi? Proc jizdni vyhody maji dispeceri z Kordisu? Proc i na ne nenadavate a nadavate jen na zeleznicare?

BoH

Jenže to, co mají zaměstnanci DPMB není režijka. Není to státem nařízený benefit, ale benefit DPMB. A v tom je rozdíl. Ať ČD, SŽDC svým zaměstnancům proplácí cesty či jim nakoupí IN100 či v budoucnu nějakou integrovanou síťovou jízdenku. To je v pořádku (pokud na to daný podnik má peníze). Co není v pořádku, je režijka, která je ze zákona.

Chaloupka

Třeba to nový ministr dopravy tak vyřeší, že až bude státní tarif a český „General-Abo“ tak budou místo režijek zaměstnanci dostávat General-Abo které zaplatí jejich zaměstnavatel. A ČD bude zbavena povinnosti evidovat, prolongovat a zajišťovat režijky.

Radek Novotný

Protože nemáte výhody vy, tak říkáte, že je nebude mít nikdo jiný? Ach ta lidská závist… Pojďte na dráhu taky. Jen pozor, dělají se skoro všude psychotesty 😃

Flinta

Ať mají benefity – výhody, ale ať jim je poskytuje – platí jejich zaměstnavatel tak, jak je to obvyklé v běžných firmách a ne objednatel dopravy.

Pandrhola

A jak to funguje v běžných firmách ? Vedení firmy chodí po večerech na brigádu, aby bylo na benefity pro zaměstnance ? Nebo to funguje tak, že benefit se hradí z ceny zboží, či služby a zaplatí ho v této ceně zákazník. Překvapivě b) je správně. Jenže u ČD je tím zákazníkem objednatel dopravy, takže ve svém textu něco chcete a zároveň to popíráte.

Chytrý za 2

Proslýchá se, že železniční zaměstnanci budou moci čerpat „píčenky“ k Neprašům:
https://email.seznam.cz/?hp#search/prefix%3Anev%C4%9Bstinec/123482 🤣 💪🏽

Pandrhola

Opravdu netuším co Vám chodí do mejlu, nemám vaše přihlašovací údaje. 😉

Paja

Jenže režijka je dost podivná výhoda. Je to výhoda jako např. když poslanci měli cestovní výdaje zdarma (nebo jestli je ještě mají). Čili něco naprosto nesmyslnýho co je nařízeno zákonem. To není firemní benefit.

Dominik

Jasně, mně chcípla koza, tak ať sousedovi chcípne taky, že?

Dalibor

přesně tak. nehledě k tomu, že chcípnutí koz (obou) kvitují i sousedi, páč v ulici ubyde smradu

Ondřej

Ach ta česká závist 😟😕
Tak protože snad pracuji u ČD, tak měli jezdit za zvýhodněné jízdné. Vždy to tak bylo, tak proč by to teď býti nemělo? A jestli cestujete často, kupte si INkartu nebo nějakou jinou zákaznickou kartu.

Pavel

Pokud se jedná o pokuty a nedodržení smlouvy s kraji tak ať stávkuje SŽDC s podporou všech odborových oragnizací.Ti smlouvy s kraji nEmají tak nelze vymáhat žádné pokuty,protože dopravce je připraven,ale nemá vlakovou cestu.Koho tedy kraj bude pokutovat?Asi se pak bude vymáhat kompenzace u ŠŽDC soudní cestou.To pak bude panečku kauza.Stát se bude soudit s kraji.To rád věděl jak to dopadne.

Flinta

Máte v tom zmatek. Kraj bude požadovat pokutu za nedodání objednané služby u dopravce a ten zase u svého dodavatele dopravní cesty, te SŽ, který nedodal objednané a zpoplatněné. Jednoduché.

Jaaa

Co furt máte s těmi pokutami za stávku? Copak stávkuje firma, hm?

Pavel

Jízdní výhody je benefit s více jak 100 letou tradicí,tak co tu snaží kraje předvádět.

Petr

Nic není na věky . Musíš být flexibilní , zvlášť pokud se optimalizuje . Třicet let po komárovi došlo i na nadrazaky . Kéž by motivace došla i na učitele a zdravotníky . Pak už to nebude socialisticky pracovat a kapitalisticky žít a mohlo by to celosystemove začít fungovat

xyz

„Jízdní výhody je benefit s více jak 100 letou tradicí“
„Tradice“ něčeho samo o sobě není argument; jsou věci, které existovaly X let a poté z různých důvodů existovat přestaly (ostatně, netřeba chodit daleko – po trati XY jezdily vlaky 120 let a pak tam jezdit přestaly atd.).

„tak co tu snaží kraje předvádět“
V situaci, kdy na sebe převzaly riziko tržeb, logicky požadující rozhodovat o tom, zda (případně za jakých podmínek) budou v jím objednávaných vlacích platit takové jízdenky, z nichž tržba jde přímo do kapsy dopravci (a ne na společnou „krajskou hromádku“).

Cyklista

Myslím, že problém je někde jinde. Nejde o benefit samotný, ale o jeho formu. ČD někdo nařizuje poskytovat režijku i organizacím, které s nimi „nemají nic společného“. Pokud by ČD poskytovaly standardní režijní výhody pouze svým zaměstnancům (tak jako ostatní přepravní firmy), tak by s tím asi problém neměly a normálně ve všech kalkulacích by s tím počítaly. Takto si myslí, že to za ně vyřeší a zaplatí někdo jiný, tedy ten, kdo tyto výhody nařizuje.

Alex

Dřív bývalo na dráze i deputátní uhlí… to taky mělo letitou tradici 😀 Kdy budete stávkovat za jeho návrat? 😀

stano

A co bych dělali v dnešní době s uhlím?

Paja

Někdo tím třeba topí.

vladimír

Takže milí závistivci toto:po 35 letech odpracovaných na dráze v turnusu-denní,noční.soboty ,neděle a svátky mě bude stát režijka dohromady 2600 Kč.Každá firma má nějaký benefit,aby si lidi udrželi.Od doby,co vznikla dráha existují jízdní výhody v různých podobách,ale od devadesátych let je snaha tyto výhody rušit.Co těm lidem chcete nabídnout-nejsou výpravčí,nejsou posunovači,nejsou signalisti,nejsou průvodčí,nejsou zabezpečováci,neúměrné množství odpracovaných přesčasových hodin,o traťovém hospodářství nemluvě.Velká odpovědnost,znalost předpisů,psychotesty apod. Jenom připomenu,že dráhu nerozdělili provozní pracovníci salámovou metodou,ale politici.A já se ptám,kde je dnes Vít Bárta z Věcí veřejných,který v roce 2012 převedl pracovníky řízení provozu pod SŹDC a tak bych mohl pokračovat.Režijky využívají většinou lidé… Číst vice »

Petr Šimral

Vladimíre, zkuste se nad tím zamyslet. Režijka je benefit vašeho zaměstnavatele. Je to úplně stejné, jako mě zaměstnavatel poskytuje IN Bussines ČD. Můj zaměstnavatel ho od ČD koupí a mě jej poskytne k bezplatnému používání.

Pokud váš zaměstnavatel není tohoto postupu schopen, proč chcete stávkovat proti „celému světu“?

videosen

Nevím jak Vy, ale já bych neviděl, že tady někdo chce stávkovat proti někomu, ale za něco.

Petr Šimral

To je samozřejmé. Klidně ať zaměstnanci ČD stávkují proti zaměstnavateli ČD. Ale dopoučoval bych, ať si neberou jako rukojmí ty, které to vůbec nezajímá…

Chytrý za 2

Třeba za právo na stávku. 😃

Paja

Jenže když si vezmete jako rukojmí cestující, tak to prostě je stávka „proti všem“. Taky si vzpomeňte s jakou ostudou poslední velká stávka v dopravě skončila.

Jaaa

Jasně, já budu stávkovat ne proti tomu, kdo si myslím, že za to může, ale proti tomu, koho mi určí nějaký Petr Šimral.

Zkuste se nad tím zamyslet, ano?

xyz

To, že vás přijde na dalších +1500 Kč, je vina ČD, že částku domluvenou s JMK v plné míře přenesly na držitele jízdenek. Také připomínám, že je na vašem uvážení, zda tuto částku zaplatíte či nikoliv. P. S. Převedení pracovníků řízení provozu (tzn. těch, kteří řídí provoz všech osobních i nákladních dopravců na síti SŽDC) od ČD (tzn. jednoho z dopravců v osobní dopravě) pod SŽDC (tzn. subjekt, pro nějž tito pracovníci reálně řídí provoz) je naprosto logické a došlo k němu k 1. 9. 2011 (ne 2012 jak uvádíte), a to v době, kdy Vít Bárta již několik měsíců… Číst vice »

Bob

Pokud jste u ČD nespokojen, nikdo Vám nebrání změnit práci.

videosen

Ale on nenapsal, že je nespokojen, jen se podivuje, kolik se najde závistivců kolem toho, že si chce výhodu udržet.

Jiří

Udržet tím že bude poškozovat nevinné lidi, kteří nic z toho nezpůsobili. To je opravdu hezké.

Alex

To si má vyřídit se svým zaměstnavatelem. Viník není ani kraj, ani stát či ministerstvo. Viníkem jsou jen a výlučně České dráhy. Sekundárně nesou vinu i odboráři, kteří v rámci kolektivního vyjednávání nedokážou přimět zaměstnavatele, aby benefit zajistil.

Jaaa

Naopak, drahý pane, viníkem je především stát: Ministerstvo v prvé řadě, kraj ve druhé a ČD až ve třetí.

Paja

Já myslím že obecně modrogumídci tady předvádějí dost zvláštní vnímání výrazů „benefit“ a „závistivec“.
Jinými slovy: Já si tady vytrucuju, vystávkuju, že budu jezdit zadarmo, ať to stojí co to stojí a kohokoliv. A komu se to nelíbí, je závistivec.
Já bych taky chtěl, aby zaměstnanci v IT měli osvobození od daně z příjmu. A je mě dost jedno jestli to zaplatí stát nebo kdo.

Dalibor

Začal bych tím, že zaměstnancům se má nabídnout odpovídající mzda, aby jedinou motivací nebyl „divný“ druh benefitu. Dále by bylo vhodno, aby benefita jako takové šly vždy na vrub zamestnavatele a ne někoho třetího. Tj benefita zaměstnance SŽ mají jít z kapsy SŽ, benefita zaměstnance EON mají jít z kapy EON, a benefity zaměstnance PPL z kapsy PPL. To je celý a podle mne spravedilvý.

Cyklista

Budu Vám argumentovat podobně:
po 35 letech odpracovaných v hutích v režimu dva den, dva odpoledne, dva v noci, neděle a svátky mě stojí železo a ocel stejně jako ostatní.

Jsem rád, že zaměstnavatel poskytne benefit zaměstnanci, ale zaměstnavatel. Jsem pro, aby lidé pracující u dráhy měli jako benefit jízdní výhody, ale nejsem pro, aby to bylo hrazeno neprůhlednou formou z veřejných peněz.

A řekněte horníkovi do očí, že Vaše práce je mnohem náročnější než jeho…

Jaaa

A kolikpak má horník výplatu, hm?

Paja

A jak to s tím souvisí. Hm?
(mmch. zjišťování kdo kolik bere není předmětem té závisti o které se tu pořád píše?)

Flinta

Cena IN 100 je na jeden rok 19.990,- Kč, takže váš benefit činí 17.390,- Kč, to je pořád velmi výhodné.

Zea

Moc se těším, až budou zaměstnanci stávkovat v těch krajích, kde objednatel neměl problém benefit zaměstnavatele akceptovat. Vyšijou vám ty pokuty s nějvětší radostí, protože nedokážete důvod např. v Praze a ve Středočeském kraji (zkuste si přečíst smlouvu ob ě jsou v registru MV). Myslím, že dost tyto objednatele naštvete a oni využijí s jistotou práva otevřít trh. Navíc v některých krajích je limitace pokuty (zrovan v Praze i v SčK) a tu za ten měsíc neoprávněného neježdění s jistotou naplníte. No a pak už nebude žádná smlouva s ČD, připraví se nový dopravce – v klidu a s časovou… Číst vice »

xyz

„Moc se těším, až budou zaměstnanci stávkovat v těch krajích, kde objednatel neměl problém benefit zaměstnavatele akceptovat.“ Perličkou je také, za co tedy chtějí stávkovat – zastavit provoz vlaků objednávaný těmi konkrétními kraji (nemajícími aktuálně problém s platností režijních jízdenek ve vlacích ČD) coby opatření proti tomu, aby ty konkrétní kraje v budoucnu (povětšinou za 10 let, protože většina krajů nyní sjednala 10leté kontrakty) tuto podmínku nemohly uplatnit; a pokud ano, aby nesměly požadovat takovou částku za kompenzaci (kterýchkoliv) neIDSkových (ne-brutto) jízdenek, jakou uznají za přiměřenou (a naopak onu „přiměřenost“ nyní hodlají stanovovat představitelé zaměstnanců jednoho z dopravců v železniční… Číst vice »

Pečlivý pozorovatel

Pane Zea jak je zde již psáno. Případnou stávku vyhlásí OSŽ což znamená vlastně SŽ protože většina členů OSŽ je že SŽ. Takže nelze porušit smlouvu která neexistuje. Ani vyhlásit soutěž o nového správce železnice. Asi z toho radost nemáte ale to je prostě realita. Když bude stávkovat SŽ nepojede nikdo modrý ani žlutý ani černý prostě nikdo. To by pak sankce musely směřovat ke všem dopravcům no bylo by to zajímavé.

xyz

„To by pak sankce musely směřovat ke všem dopravcům no bylo by to zajímavé.“

Zajímavé by především poté bylo, až by ti jednotliví (od objednatelů pokutovaní) dopravci požadovali po Dobré správě náhradu škody. 🙂

P. S. Slušná absurdita – pracovníci subjektu, jehož služby neobjednává žádný z krajů, vyžadující nyní finanční limit o tom, kolik Kč smí a kolik Kč naopak „nesmí“ jednotlivý kraj (potažmo objednatel) chtít po dopravci (ČD) coby kompenzaci za platnost režijní jízdenky v jím objednávaných brutto-vlacích. 🙂

Jaaa

Po kom že by požadovali náhradu škody? Po SŽ? Z jakého titulu? 😀

Paja

Nemá SŽ zajišťovat infrastrukturu? A když to někdo nedělá tak bývá dobrým zvykem ho motivovat k nápravě.

xyz

Z titulu přenesení finanční sankce na skutečného původce. Plus z titulu zmíněného jedním z předřečníků v příspěvku, cituji, „V případě stávky by nejelo nic ani nákladní doprava a SŽ by za jediný den vznikla škoda mnohonásobně převyšující těch ubohých pár milionů (…“

Jaaa

Jaký pokuty furt? Kde jste k tomu přišli?

Rtep

Přece ti odboráři musí svým členům nějak dokázat, že tu k něčemu jsou, co kdyby si náhodou někdo všiml, že je to jinak. Nějaký ten důvod ke stávce se smad už najde….

videosen

Důvod udržet režijky, které tady jsou více, než století, se vám zdá nalezený?

Rtep

Ano.

xyz

Režijní jízdenky nikdo rušit nechce = nikdo jiný je nemusí ani „udržovat“.

Cyklista

Pořád všem uniká, že režijky nikdo rušit nechce…..

A co se týče poplatků – proti komerčnímu příplatku ČD režijkáři stávkují? Je jedno jestli jej někomu zaměstnavatel proplácí, nebo ne. Jízda JMK je naprosto stejný model, jako u komerčních vlaků ČD

Dominik

Ano, narovinu to nikdo neřekne (před asi půl rokem to řekl Kolovratník a pak rychle svá slova odvolal), ale logicky, omezení benefitu povede k jeho zrušení.

Jaaa

Ale chce. Typická salámová metoda.

PvvS

Hmm, cirkus na kolečkách pokračuje.. A k čemu ty odbory jsou vůbec dobrý? Co dokázaly ? To že se bude platit 1500,- bylo jasný už dlouho, ale proč odbory nedonutily zaměstnavatele k úhradě ? Evidentně jsou jim zaměstnanci dobří akorát na poplatky.

Cyklista

Jde o to, že odboráři nechtějí stávkovat proti ČD ani SŽ. Přišli by o řadu nynějších výhod. Proto stávkují proti MD a krajům.

Alex

Zaměstnanecké bebefity ale mají odboráři řešit práve se zaměstnavatelem. Mají to soudruzi u OSŽ v hlavičkách hodně popletené 😀

Axel

Pro Cyklista… promiňte pane, ale Vám vůbec nedošlo co stávka (či její hrozba) už způsobila? Že o práci do několika let přijde řada železničářů (=jak ti kteří jezdí s vagony, tak také ti kdo se starají o kolej). A čím víc bude stávka nesmyslná, jako je plánovaná stávka proti zákazníků železnice, tím víc železničářů přijde o práci, protože jen idiot chce jako zaměstnanec ubližovat zákazníkům svého zaměstnavatele, kteří mají nulovou šanci splnit požadavky zaměstnance ohledně jeho mzdy (peněžní či nepeněžní)…. takže jediná obrana zákazníků je odejít od současného dodavatele a nakupovat jinde … tj. namísto železnice se posílí autobusová a… Číst vice »

Jaaa

A proč vám to vadí? Vy to stejně platit nechcete.

Jaaa

Vy jste s nimi mluvil, že jste tak obeznámen? Nebo jen cucáte z palce?

Mates

Jako železničář pracující ve Středočeském kraji říkám: Děkuji za nabídku milí brněnští radní, kterou jste s vedením ČD vypotili, ale nechci, poněvadž ji nejspíš nevyužiji. Plánuji letos vyjet vlakem do JM kraje asi 1x za čtvrtletí, tzn. celkem 4x a to vždy na 1 den, ráno tam, večer zpět. Zjistil jsem, že 24 hodinová jízdenka po JM kraji stojí 190 Kč, tzn. že mě moje courání po JM kraji letos přijde na 760 Kč, takže ještě dostatečná rezerva do oněch 1500 Kč, kdybych se „utrhl“ více jak 4x. Něco jiného by samozřejmě bylo, kdyby jsem bydlel v JM kraji a… Číst vice »

Dalibor

nesníží… ale potěší to, že jo!

Martin

Zjimalo by me, co vlastne rezijka prinasi zamestnancum, jako benefit? Me firma proplaci cestu do prace mimo pracoviste vc. ubytovani… nicmene je to firemni benefit. Mam proto dotaz, proc neni mozne zamestnancum take proplacet cestovne a ubytovani svym zamestnancum? A jde to pomerne jednoduse, jen vykazem… Vubc mi nevadi jakykoliv benefit co svym zamestnancum poskytuje firma, at je jakykoliv, ale nechapu, proc se tim ma zabyvat stat? Proc toto neprejde ciste na firmu CD a SZ…??? Druhy dotaz, jsou si odbory jisti tim, ze kdyz b udou stavkovat za tento benefit, zda CD budou mit pro ziskavani zakazek jako dopravce… Číst vice »

Jaaa

Možnost cestovat. Kdykoli, kamkoli, bez omezení. Někdo to nevyužije, pro nás mladší je to požehnání.

Cestovné se samozřejmě proplácí. A pokud se nejede s ČD, stojí to rozpočet mnohem víc. Mně jako zaměstnanci je to putna, vám jako daňovému poplatníkovi by nemělo.

Protože železniční balíčky znepřehlednily českou legislativu takovým způsobem, že toto nelze prakticky jinak zajistit, aniž by to bylo napadnutelné.

VŘ toto nesmí brát v potaz.

Martin

Dekuji za odpoved. Chapu rezijku kako firemni benefit, CD jsou akciovou spolecnosti a ma tedy ze zakona zverejnovat sve hospodareni. Nelibi se mi, ze je tento benefit v zakone, patri jako u kazde firmy primo do nakladu. Cestovne je na vedeni firmy, a naopak, je mi jedno, kolik to dela, pokud je to obhajitelne a opet patri do nakladu spolecnosti. Zeleznicni balicky prinesly zmatek, jako cestujicimu je mi jedno, jaky tarif kde plati, kdo provozuje vlaky, jde mi o komfort, servis a moznost vyhledat si spojeni napric dopravci a na jednu jizdenku, nepotrebuji statni tarif, pouze faktickou moznost koupit si… Číst vice »

MartinS.

Já Vám tu režijku nezávidím. A dokonce i vím, že nijak podstatně nevysává státní rozpočet. Ale o to přece nejde. Jde o to, že 1) je režijka nařízena zákonem, což jiné benefity nejsou, 2) že ten zákon nebyl po vstupu soukromých dopravců na tratě novelizován, 3) že z principu, bez nějakého doplatku, nemůže režijka platit tam, kde riziko tržeb nenesou ČD jako dopravce, 4) že není jako nepeněžní plnění pravděpodobně správně zdaněna. A celý problém je v tom, že neexistuje státní tarif (za to může MD). Kdyby existoval můžou jak ČD, tak Správa železnic, tak všechny další organizace nakoupit celostátní… Číst vice »

Dominik

In100 se režijce rovná odkdy? Jsou to odlišné věci.

Cyklista

A v čem?
Ano, po předložení režijky můžu jet zdarma na Slovensku, ale to je pouze dohoda dvou dopravců a režijka je jako doklad pro prokázání příslušnosti ke drahám. Stejně tak může fungovat jiný doklad, nebo se „toto“ dohraje k zaměstnanecké IN100
Ano, na režijku nemohu jezdit v komerčních vlacích ČD, ale toto se dá na IN100 také zablokovat

a FIP s režijkou nemá už vůbec nic společného

Pandrhola

Režijka skutečně nijak rozpočet nevysává, proti nákupu IN100 ho naopak šetří, ale to podstatné nyní asi opravdu není. 1) ano, je nařízena zákonem, ale jak jinak nařídit jedné firmě (ČD), že má povinnost vydávat a uznávat režijky pro další organizace ? Rozdělení drah nebylo přirozenou cestou, jak to někdy u velkých firem bývá, ale politické rozhodnutí. V tom se tento typ benefitu liší od těch ostatních. 2) dobrá otázka na politiky 3) dá se souhlasit, ale jsou to spojené nádoby, protože každý benefit zaměstnavatel vyplácí ze svého zisku a aby toho dosáhl, musí ho promítnout do ceny, proto by to… Číst vice »

xyz

„Máte pravdu, je to skandál, že je nějaký benefit garantován státem“
Především je podivné, že je „garantován“ státem.

Běžně je benefit poskytován zaměstnavatelem dobrovolně (a to i za symboličtější částku než 1100 Kč ročně, což ostatně také je státem nařízená částka) bez nařízení státu.

Cyklista

Je to hrozné, jak lidé od dráhy lpí na „benefitu“, který si musí kupovat, když by jej klidně mohli mít zdarma a ve formě, která by nikoho neurážel….

xmarek

Trolling

Arimatejsky

Jsou to komici. Budou vyhrožovat stávkou tak dlouho, až budou nuceni ji uskutečnit, a na to se docela těším, jak se budou stavkujici členové odborů tvářit, až budou nejméně měsíc bez výplaty. Že by měli odboráři dostatečný Cash, aby jim mzdu refundovali, o tom dost pochybuji. Doufám, že je nechá Babiš vycukat, protože mu to přinese sympatie veřejnosti.

Dalibor

Babiš je měkkej, ten tak akorát kupovat levně fabriky, kasírovat korunový dotace a dotace. To by tu musela premiérovat baronka Thatcherová z Kestevenu, aby je nechala vycukat. To byla premiérka!! Když zača „vláýdnout, byla Británie na prudkým ekonomickým pádu, i Itálie byla na tom líp… Když končila, byla Británie opět v čele ekonomik Evropy. Zprivatizovala krachující státní podniky, spousta daní převedla z centrální na místní úrověň.

videosen

No jo, privatizace drah se jim povedla. Velmi povedla.

xyz

Nahlížení na privatizaci železnic ve Velké Británii se liší; váš pohled je jen částí ze zveřejňovaných pohledů; jiný pohled hovoří např. o zvýšení úlohy železnice na páteřních trasách.

Nicméně, nesporné je, že hospodářská politika se skládá z mnoha sektorů a železnice je jen jedním z nich, tzn. hospodaření premiérky Thatcherové nestojí a nepadá výhradně na povedení či nepovedení privatizace drah. A navíc (protože paralelní budoucnost neexistuje) nelze odhadovat, jak by se železnice v Británii dále vyvíjela, nebýt vlády M. Thatcherové.

Jaaa

A ožebračila půl národa. Byl jste někdy v Británii?

vagonář

Kmotr Mafie Google

Dalibor

Škoda, že tu stávku odložili, já se tak těšil, mohl abýt švanda…
Transparenty, hesla skandovaná v průvodu, alegorické vozy a vyzdobené lokomotivy, dechovka, balónky…
Blokáda tratí, nastoupená armáda…
Plamenné projevy činovíků v televizi a rozhlase…
A teď nic… a v létě se to zase odloží…
JÁ CHCI STÁVKU!
Ať mám co ukazovat madejm….

Bilbo

Pokud stojíte o takové zážitky, doporučuji podniknout výlet do Francie.

Dalibor

nojo ale to není ono jako když vám pomalou jízdou jede alegorický vůz pod okny….Já chci stávku!!!!
STÁVKÁÁÁÁ!!!

libor

brutální socialismus vládne na dráze!!!

Dalibor

spíš jstli to nebude socialistický brutalismus….

Dalibor

1500 za roční voňásek pro celej kraj? okamžitě beru!!!!! Kdo nechce, nechť mi ji „přepustí“ tohle mám proježděný za chvíli.

PzD

já to beru taky!! a klidně budu využívat jen reálně existující volnou kapacitu 🙂 🙂
viz usnesení stávkového výboru: „Vychází přitom mimo jiné ze skutečnosti, že tento benefit je do značné míry poskytován jako využívání reálně existujících volných kapacit, které z podstaty organizace železničního provozu v praxi vznikají.“

Pacička

Tak můžete nastoupit,volných pozic jsou kvanta.

Dominik

1500,- za kraj, když celostátní stojí jen 1100? Navíc, nikdo nepožaduje ostatní VHD, jen vlaky, existuje krajská jízdenka je na vlaky?

xyz

I zde vás upozorním, že směšujete 1100 Kč coby zvýhodněnou cenu od ČD směrem k držitelům režijky a 1500 Kč coby kompenzaci od ČD směrem k JMK, kdy JMK výslovně zdůrazňuje, že tuto částku mohou za držitele zčásti nebo zcela zaplatit přímo ČD.

Zarážející je, že ČD těch celých 1500 Kč chtějí po jednotlivých držitelích a perličkou je, že proti tomu se nyní odbory nepostavily; zato se postaví proti tomu, pokud „se někdo nedohodne“, aby kraje po ČD už částku obdobnou těm 1500 korunám do budoucna nepožadovvaly.

Dominik

Nesměšuji, dle čeho přišli zrovna na 1500,- ? Částka 1500,- je přehnaná, ať ji platí zaměstnavatel nebo zaměstnanec.

xyz

„Nesměšuji“
Pokud byste nesměšoval, neuváděl byste „srovnávací“ údaj „když celostátní stojí jen 1100″.

“ Částka 1500,- je přehnaná“
To je váš subjektivní názor.
Objektivní skutečností je, že vedení ČD tuto částku akceptovalo.

Tronda

Viděl jste někdy porovnání dopravního výkonu jednotlivých druhů dopravy v JMK? Chcete tvrdit, že vlaky ČD se na dopravním výkonu v JMk podílí maximálně 5%? Aby bylo pravdivé vaše trvzení, že 1500 je moc a 95% dopravního výkonu připadá na vlaky RJ, autobusy, tramvaje, trolejbusy, lodě?

Cyklista

A podle čeho došlo ČD k ceně za komerční příplatek? Porovnejte výši komerčního příplatku požadovaného ČD na jednu trať a výši požadované částky JMK na celý kraj.

Tronda

Celoroční jízdenka na celé JMK stojí 20 tisíc a kraj požaduje 1500 Kč, to není ani 10%, pokud by kraj nabízel lístky dle druhu dopravy, těžko očekávat, že by tolik sták lístek na vlaky, které mají mnohem větší procentní podíl než 10%. Za 1500 by byl možná tak celoroční lístek na loď na Brněnské přehradě, takže i tak je sleva víc než velkorysá.

Pandrhola

Celoroční jízdenku pouze na vlaky kraj nabízí za 480,- Kč, ale pro místní zaměstnance, kde je předpoklad, že to budou pravidelně využívat. Ostatní zaměstnanci tam v průměru neprojedou ani 5 km za rok, ale bere se, že budou jezdit stejně jako místní, proto je ta částka šílená.

Chytrý za 2

A u kterého zaměstnace děláte? To Vás nenapadlo jí k ČD. Už jen kvůli té režijce. To byste rychle otočil. 😃

BoH

Jako čisté systémové řešení navrhuji zrušit režijky a nechat veškeré benefity v rukách zaměstnavatele 🙂

vagonář

Režijka pro zaměstnance by měla být zdarma, howgh.

Dalibor

Uhlí taky! Já chci obnovit deputát!!

vagonář

Tak s tím počítám automaticky

Arimatejsky

Uhlí je passé, teď frčí koks.

vagonář

Kox je passé, frčí normální lidský rozum.

Rtep

Ale to se přeci odborářů netýká….

Dalibor

podle toho jakej. Ten černej se hůž roztápí. Ten bílej zas nemá takovou výhřevost, ale člověkovi není až tak zima…

Pandrhola

On myslel asi jinej koks. 😉

Arimatejsky

Ano a kdyby ten bílý fasovali i fýrové ve službě, tak bychom se konečně dočkali vysokorychlostních vlaků.

noerf

Vagónař: S tím nikdo nemá problém, ale když zaměstnavatel uzavře smlouvu jako v Jihomoravském kraji, tak to musí zaplatit buď že svého a nebo přenést na zaměstnance.
Otázka zní co dělali zástupci odborů v dozorčí radě ČD při přípravě a uzavření smlouvy s kraji a jejich koordinátory?

Cyklista

Proto všichni zaměstnanci platí každoroční prolongace =D

Gale

Nojo. Předáci OSŽ nejspíš mají pocit, že ze sebe udělali příliš malé pitomce…

Petr

A už se někdo zamyslel nad tím, že tím, že ČD jsou součástí mezinárodních dohod o bezplatné přepravě kolegů ze zahraničí a tím, že se JMK bude muset připlácet, nejsou tyto dohody ze strany ČD dodrženy a může to mít vliv na zahraniční železniční správy? Pokud je mi známo, jeden člověk již zaslal premiérovi dopis, ve kterém jej na toto téma upozorňuje. A není to kdejaký železniční pobuda, ale velice uznávaný člověk.

xyz

„ČD jsou součástí mezinárodních dohod o bezplatné přepravě kolegů ze zahraničí a tím, že se JMK bude muset připlácet, nejsou tyto dohody ze strany ČD dodrženy a může to mít vliv na zahraniční železniční správy?“ Omezení z mezinárodních železničních dohod jsou běžnou věcí u různých železničních dopravců (pokud tedy toto omezení tzv. FIPek v Os/Sp vlacích v objednávce JMK vůbec platí; o tomto tématu média neinformovala). Navíc, ČD mohou železničním správám dle svého uvážení a ze svých peněz proplatit jednotlivé jízdenky projeté zahraničními pracovníky v Os/Sp vlacích ČD na území JMK. „Pokud je mi známo, jeden člověk již zaslal premiérovi… Číst vice »

Petr

Klidně si napište premiérovi, aby vám dopis poskytl. Iniciály jsou MZ. A pokud používáte tyto metody Vy, ještě neznamená, že je používají ostatní.

xyz

„Iniciály jsou MZ.“
Předpokládám, že tedy jde o „náhodně oslovenou osobu“ z úvodní části tohoto článku https://www.novinky.cz/domaci/clanek/se-soukromymi-dopravci-si-vozickari-pohorsili-40309595, kde nepravdivě popisuje, že si vozíčkáři s nástupem Arrivy pohoršili na rychlících v relacích jako např. Praha – Tanvald či Praha – Písek – ČB, kde přitom ani ČD přepravu vozíčkářů nezajišťovali.

Každopádně, děkuji za odpověď.

Tronda

Panu premiérovi bude podobných ubrečených dopisů na různá témata chodit hromada denně, no tak pak pisatel dostane chlácholivou odpověď a klíčenku s logem úřadu vlády.

David

Že by uznávaný komik Jindřich Berounský?

xyz

Dle iniciál zveřejněných předřečníkem ne „kdejaký železniční pobuda, ale velice uznávaný člověk“, přičemž dodávám, že toto označení může být sporné; nepochybně velice uznávaným a všeobecně známým je jeho stejnojmenný otec, nicméně sám dotyčný je znám právě jen v kruzích ČD/odborářských.

Tronda

Co si kdy s jakou firmou nebo svými přáteli dohodli ČD jaksi není problém kraje a ani ho to nemusí zajímat. Podmínky VŘ byly dány, ČD na ně přistoupili (aby se mohli zůčastnit soutěže), podepsali smlouvu a podle ní se jede.

PS: nechtělo by to napsat rovnou na hrad? Takovej škandál.

PzD

takže zahraniční železničář jede Pendolinem ČD z Prahy do Ostravy zdarma a místní železničář potřebuje příplatek?
to je k zamyšlení 🙂
pokud tomu tak ale není, a ČD zahraniční železničáře kasírují, pak porušují tytéž dohody, na které se odkazujete
věřím, že pan MZ na toto již dávno pana premiéra upozornil

AAA

No jestli nejsou tyto dohody ze strany ČD dodrženy tak to není problém JMK, ne? Tak ČD neměly takovou smlouvu podepisovat. Pistoli u hlavy jim poředpokládám nikdo nedržel.

Vlado

Asi to chápu špatně ,nejsem ekonom jen nádražák,ale v čem je porušována úmluva FIP (u ČD to řeší předpis OK12)?Vždyt ČD jako dopravce FIPky uznávají,ale v JMK došlo k něčemu jinému ,kraj zde v podstatě vystupuje jako dopravce a protože nevlastní vlakové náležitosti tak si na to najal firmu a té platí ,ale riziko výdělku ,nebo ztrát jde za krajem tak proč by tomu co mu půjčuje vozidla a personál platil jeho benefit?Jinak ,že odbory jsou proti je normální ,co projde v jednom kraji by mohlo projít i jinde,ale dohoda na doplatek 1500 není zlá(je zlá ,ale to by bylo… Číst vice »

Dominik

Omyl, kraj vystupuje jako přepravce (objednavatel služby), dopravcem jsou stále ČD (RegioJet, atd…), jelikož splňují definici dopravce.
Když si pronajmu vlak (bus), na nějakou akci, tak se ze mě taky nestane dopravce.

Cestovatel

Pořád to samé – nikdo není proti pracovním bebefitům pro zaměstnance ČD – ať jsou stále ještě Režijky jako zaměstnanecký benefit hrazené zaměstnavatelem – či jinou formou – třeba příspěvku na krajskou dopravní kartu, případně jinak stanovený pracovní benefit. To nikomu nevadí. Co vadí – a hodně – je to, že daný zaměstnanecký benefit – momentálně zvaný Režijka – je poskytován i rodinným příslušníkům u ČD nikdy nepracujících (proč jako ? důvod?), nebo jedincům dříve u ČD pracujících a v současné době již nikoliv..(proč jako ? důvod?) V tom je jádro pudla.. Zejména dříve narození si musí uvědomit, že ČD… Číst vice »

noerf

Cestovatel: otázka komu se ty režijky skutečně vyplatí? Nejvíce křičí profesionální odborový předáci, jejichž přínos pro ČD je evidentně záporný a navíc ty podmínky v kraji znali minimálně skrz své zástupce v dozorčí radě.
Větší část zaměstnanců SŽDC co jsem poznal tento benefit téměř nepoužívá. A podobně je tomu i u některých zaměstnanců ČD.

František Kolář

Naopak. Predaci byli necinni, ale zvedla se vlna kritiky od obycejnych zeleznicaru a teprve pak se odborari probudili a zacali jednat.

Pandrhola

Ano, část zaměstnanců režijku moc nevyužívá, protože pracuje v místě bydliště, nebo dojíždí autem, takže si ji nepořizuje vůbec, nebo jen proto, že se za těch 1100 ještě vyplatí, protože ročně projedou třeba 1500 a především si ušetří papírování při služebních cestách, kde projezdí mnohonásobně více.

Pandrhola

Najde se tu dost jedinců, ktrým vadí režijka i pro zaměstnance. Nicméně souhlasím, že častěji je kritizováno poskytování i rodinným příslušníkům, které je znevýhodněno o něco vyšší cenou. Zde máme ovšem paradox, že benefity u jiných firem, které přitom může využít i mnohem širší rodina, vlastně nikomu nevadí. A možná je využívají i ti, kteří zde tolik kritizují. Ono je to dáno tím, že jiné benefity nejsou „na jméno“, takže nejsou vidět. Např. pokladní v hypermarketu nakoupí za režijní cenu suroviny na večeři. A teď si představme, že tu večeři nesní jen manžel a děti, ale i babička. Přitom dle… Číst vice »

Tomáš

Pandrhola: Souhlasím s Vámi v prvních dvou větách.
Ty další bláboly jsou opravdu skvělý.
Z vás čiší tzv. Česká závist, ale jaká.
Vy poukazujete ne benefity pokladních, které by jste bral. Ale jejich mzdu už asi ne.
Jako příklad jste to vybral velmi, velmi špatně.

Pandrhola

Z mé strany to není o závisti ani náhodou, ale k tomu později. 🙂 Vím přibližně jaká je současná mzda pokladních, protože to bylo celkem nedávno v médiích včetně růstu těchto mezd. Ale čekal jsem, že se někdo ozve na téma, že tam mají málo, proto je to v pořádku. A teď si představte, že u dráhy nejsou jen profese, kde jsou mzdy slušné, jako např. strojvedoucí, ale jsou tam i profese s mnohem nižší mzdou, než má ta pokladní, jako skladníci, informátoři, uklízečky… atd. Jako příklad jsem tedy vybral naopak velmi, ale velmi dobře. Účelem totiž bylo, aby se… Číst vice »

xyz

„Např. pokladní v hypermarketu nakoupí za režijní cenu“
Pominu-li, že přinejmenším část hypermarketů takovýto benefit nemá (zase tam mají jiné benefity – zkušenost od mých blízkých), tak dodám, že „režjiní cena“ u hypermarketů (tzn. subjektů, které nevyrábějí, ale „nakupují a následně prodávají) znamená jedině nákladovou cenu, tzn. cenu, za jakou bylo zboží pořízeno od konkrétního dodavatele.

Což je cena o nemnoho nižší (hypermarkety vlivem konkurence mají poměrně nízké přirážky) než prodejní cena pro běžné spotřebitele.

Pandrhola

Ale já přeci vím, že režijní cena v obchodě = cca nákupní cena, režijní ve výrobě = cca cena surovin a u služeb pak bývá ten rozdíl od koncové ceny pochopitelně nejvyšší. Jinak hypermarkety mají nízké přirážky jen u něčeho, nebo si vážně myslíte, že když dají u zboží slevu 40%, tak že ji dávají ze svého ? A jak potom vysvětlíte, že třeba u drogerie je cena po slevě 30% stejná, jako je ve večerce, kde to má vietnamčík v běžné koncové ceně ? Ale jasně, proti prodeji oděvů je ta přirážka hypermarketu malá, protože u oděvů např. rifle… Číst vice »

xyz

„nebo si vážně myslíte, že když dají u zboží slevu 40%, tak že ji dávají ze svého?“ Velké hypermarkety si to mohou dovolit, protože nalákáním na slevy dostanou do hypermarketu další nakupující, kteří si tam zároveň koupí i nezlevněné věci, takže v konečném důsledku hypermarket i z takového nákupu vydělá. Každopádně, jde o zbytečné pitvání zásadního argumentu ve věci, že i kdyby ona přirážka činila např. 30 %, tak stále těch 70 % coby nákupní („režijní“) cena by u celosíťové jízdenky ČD znamenalo cenu 14 000 Kč namísto 20 000 Kč, tedy výrazně více než kolik jejich držitelé platí směrem… Číst vice »

Jaaa

Nákladová cena pro režijku není u ČD těch 20k, kolikrát je vám to potřeba ještě opakovat!?

Pandrhola

Ale to se bavíte o slevách za zboží. Doprava patří do kategorie služeb. Slevy u služeb vypadají jinak, např. u O2 může být cena za „volání do všech sítí a na pevné linky: 4,90 Kč/min“, ale pro velké zákazníky to pak po přepočtu vychází na 0,013 Kč/min, nebo ještě méně, pokud se volá i mimo pracovní dobu a o víkendech, což ale není podstatné, protože jde o ten poměr.

vagonář

1500,- za režijku už je moc, to nikdo pořádně nevyužije, znám dost ajznboňáků, kteří stejně soukromě raději jezdí autem…

Pandrhola

Ono to je 2600,- Kč, protože základ 1100 + 1500 za JMK.

michal

Vidíte a někdo tohle projezdí za měsíc.

vagonář

O tom žádná, já kdybych musel dojíždět denně třeba kolem padesáti kilometrů, beru to všemi deseti, ale když bydlím v místě pracoviště a nemám ani slevu na MHD, která kdysi taky patřila k benefitům… Ano, jízdenka stála korunu a pro ajznboňáky deset haléřů, k tomu zdarma i lanovky.

IGCT

Mluv za sebe a ne za druhé. Já znám kotel lidí, co dojíždění stálo 2000,- měsíčně. A při platu 17 čistého to sakra pocítili.

Martin

Ve kterem kraji, nebo kde je tak drahe jizdne, aby mesicne dojizdeni stalo 2000,-/mes.?

MartinS.

Cena měsíční jízdenky IDS JMK pro všechny zóny je 2630 Kč, čtvrtletní 6780 Kč (tj. 2260 Kč/měs.) Ne každý má 21500 Kč pohromadě, aby si mohl koupit roční jízdenku.

Pepa z depa

Bláááá bláááá blááááá bláááááááááá

Axel

myslím, že tímto velmi jasně zdůraznili veřejnosti, jak někteří zaměstnanci na železnici vnímají zákazníky svého zaměstnavatele. Mám pocit, že s takovými lidmi v železničním průmyslu už železniční osobní doprava nepotřebuje konkurenci, protože se sama připraví o zákazníky. Skoro jak v od Cimrmanů (Hospoda Na mýtince) „Notář mi vyprávěl, že dědeček byl vyhlášený samotář. Lidem se vyhýbal a nikoho kolem sebe nesnesl. Ale odjakživa toužil stát se hostinským. Nejdřív si otevřel hospodu u silnice na Písek. Ale chodili mu tam lidi. Pak si najal hostinec na náměstí v Opočně, zas mu tam chodili. A tak si postavil tohleto. Ty jsi tu,… Číst vice »

Odbory porazí kohokoli

Vy jste takový oblíbený. Svého času to tak měl petr.r
Také z čuníkova revíru.

Jaaa

Myslím, že tímto velmi jasně zdůraznili státním zaměstnancům, jak někteří občané vnímají své pracovníky. Mám pocit, že s takovými argumenty už tito lidé nepotřebují existovat, protože se sami připraví o své vlastní zaměstnance a budou muset začít něco smysluplného dělat.

Axel

promiňte, ale kde to žijete? Občané nemají pracovníky. Možná jste myslel zákazníky Vašeho zaměstnavatele, který má smlouvu s Vámi jako zaměstnancem…

A to jak vnímají zákazníci Vašeho zaměstnavatele (firmy v oblasti železniční osobní dopravy), tak uvidíte sám, protože takové duté hlavy kteří bezdůvodně chtěli a chtějí ubližovat zákazníkům svého zaměstnavatele, tak tihle nakonec doplatí na svůj nesmyslný nápad ubližovat nevinným.

Tímto vůbec nehodnotím případnou o normální stávku železničářů, kdy kvůli své mzdě stávkují zaměstnanci na železnici proti vedení firem působících v železniční dopravě, jenže žádnou takovou normální stávku nikdo neplánuje, proč?

David Brzeźniak

A doufám, že stávka bude poslední školní den před prázdninami 😁

V.N.

Smazáno. Vulgarity zde nechceme! Redakce

Chytrý za 2

a řež do toho co to jde

Jiří Kocurek

A neměly by třeba vodárny zastavit vodu? Když se kvůli režijkám v plzeňském kraji má stávkovat na Ostravském příměstu, tak požadavek na zastavení vody už není o tolik blbější.

Jiří Kocurek

A ještě mě napadá, že místo by odbory měly požadovat zemní plyn zdarma namísto deputátního uhlí. To taky vždycky bylo.

Tronda

Já bych jim nechal to deputátní uhlí, každýmu pěkně metrák na osobu.

Mirda

Pane Kocourku, vy jste „chytrý“ jako vždycky… 😊

xyz

Z nadpisu už jsem usuzoval, že se odboráři chtějí formou celostátní stávky ozvat proti tomu, že (dle dostupných dokumentů) bude onen 1500korunový JMK-příplatek v plné výši přenesen z ČD na konkrétního držitele (kde bych protest i chápal, protože by šlo o protest proti zaměstnavateli) s tím, že akceptovatelnějším kompromisem by bylo, aby držitel za ten příplatek zaplatil např. jen 200 Kč s tím, že zbytek zaplatí ČD. Ale ono ne – celostátní stávkou nevyhrožují nyní a proti ČD (což bych i chápal – viz výše), ale zase proti úplně někomu jinému – tomu, kdo se rozhoduje stanovit si pravidla dle… Číst vice »

V.N.

Pokud chce ČD poskytovat svým zaměstnancům benefity , nechť si je poskytuje. Ale za své. Nikoliv za cizí.

xyz

Souhlasím (obecně tedy s tím, že při bruttokontraktech, tzn. kde na sebe objednatel bere riziko tržeb, má tento objednatel právo rozhodovat o tom, jaké neIDS jízdenky tam nebudou či případně „za jakých podmínek budou“ platit). Nicméně toto právě nebude ten případ – ČD na tento JMKbenefit (dle prohlášení pracovnice ČD, zveřejněného na stránkách OSŽ) držitelům nijak přispívat nebudou; pořizovací cena toho kupónu bude i pro koncového držitele 1500 Kč. Přičemž JMK výslovně uváděl, že tuto částku mohou ČD za zaměstnance zčásti či zcela zaplatit samy. A odbory namísto toho, aby se v této věci nyní ozvaly proti Českým dráhám, obracejí… Číst vice »

Chytrý za 2

Já bych režijky poskytoval formou tomboly. Když ji nevytočíš, musíš to chápat jako že´s nic nevyhrál. 😃

Adolf

V Plzeňském kraji je až do roku cca 2022 většina tratí zadaná pomocí přímého zadání, režijky tak uznávány budou i po 1.7.2020, šíříte desinformaci.

Pavel

Ke změnám platnosti řežijek nemělo vůbec dojít.Pokud to prošlo v Jihomoravském kraji tak to projde všude.Za chvilku se bude na režijků připlácet v každém kraji.Stávka za tuto výhodu už měla dávno proběhnout.Ve Francii by se už dávno nejezdilo.Všichni maj plnou hubu keců a nic se nikdy nestane.Tak to u Nás chodní už hodně dlouho.Odbory prostě jednoznačně selhávaj.

Jaaa

Souhlasím. Druhá věc je, že za tohle stejně nikdo moc stávkovat nebude.

xyz

„Pokud to prošlo v Jihomoravském kraji tak to projde všude.“ Předně – neprojde to v krajích, kde se jezdí netto (už z principu – tam riziko tržeb nese dopravce). A dále – i některým „brutto-objednatelům“ toto uznávání nevadí. Tzn. nemáte pravdu, že „to projde všude“. Také upozorňuji, že případná změna se může udát pouze při nové smlouvě, kde ve většině krajů začaly nedávno platit nové smlouvy, v nichž toto zrušení platnosti není zakotveno. Tzn. v dohledné době to ani nemůže „projít všude“. A při případném dalším kontraktu už to vůbec nemusejí být ČD, s kým jednotliví objednatelé na jednotlivých výkonech… Číst vice »

Paja

Já jsem teda moc rád že tady nejsme ve Francii, jeden pokus o nastolení komunismu už tu byl.

Martin11

Každý kraj za 1500 a kolik máme krajů?Hodí hodí to pěknou sumičku.Asi prodám svojí rezijku 😀😀😀

Dalibor

Ve Francii mají Eifelovku. Trvám na zvětšení Petřínské rozhledny na velikost Eifelovky!!!

David S.

Oni s těmi stávkami nedají pokoj… Když je nějaký problém, tak by se mělo hledat nějaké řešení, dohoda a ne pořád vyhrožovat stávkou, krerá by stejně nic nevyřešila…

Pandrhola

Však oni chtějí hledat řešení, ten termín je tam z dobrého důvodu, aby se to řešení nehledalo nekonečně dlouho, jak je v našem státě bohužel zvykem. Viz. např. jak dlouho se řeší VRT, kde jedna studie střídala druhou, léta běží a ještě nemáme ani jediný kilometr.

David

Cože? Bude stávka za VRT?

Pandrhola

Škoda, že taková kdysi dávno nebyla, protože pokud by to pomohlo věci rozpohybovat, tedy politici by byli nuceni přejít od nekonečných slov k činům, tak zde nějaký rychlovlak již nejspíš jezdí. Jenže za VRT stávkovat nelze.

Jaaa

Pokud jedna strana nechce jednat a vymýšlí si nesmyslné podmínky (těch 1500 je skutečně nesmyslná hovadina), tak nezbývá, než přitvrdit. Nebo vy byste s Hitlerem taky jenom jednal?

xyz

Jihomoravský kraj není „Hitler“.

A těch 1500 Kč nyní vzájemně odsouhlasil JMK s dopravcem ČD, a. s.

Jaaa

Nastíněný model „jednání“ je prostě nesmyslný. Pokud nevíte, co je „argumentum ad absurdum“, je to špatné.

To si mohl odsouhlasit, kdo chtěl. Pokud se to zaměstnancům nelíbí a nikdo jejich argumenty nebere v potaz, mají právo stávkovat. Proti komu chtějí.

Laborec425

Myslíte, že si za těch 1500 Kč někdo tu jízdenku koupí? Jen ten kdo dojíždí a tomu stejně přispěl zaměstnavatel Správa železnic.

Paja

Což to já bych taky přitvrdil a všechny ty paka z odborů vyházel. Protože když se někdo domluvit nechce, je třeba přitvrdit …

Jaaa

Vy jste člen odborů?

MartinS.

Myslíte, že těch 1500 Kč je hovadina, protože je to příliš levné, že? Roční jízdenka IDS JMK na všechny zóny stojí 21500 Kč. Ano, obsahuje i autobusy a brněnskou MHD. Ty ale určitě nemají hodnotu 20000 Kč. Takže JMK nabídl držitelům režijek, kteří nepracují v JMK, výraznou slevu ze svého tarifu. Dává tu slevu někomu, s kým nemá nic společného. To je stejné, jako kdyby chtěl síťovou jízdenku pro jízdy v JMK řidič ČSAD Kladno nebo ČSAD Slaný, protože Arriva Morava a ICOM zajišťují část autobusových linek v JMK. Zaměstnanci ČD pracující v JMK můžou jezdit stejně jako zaměstnanci všech… Číst vice »

Jaaa

Ne, je to příliš drahé. Bylo již několikrát vyčísleno, proč je to drahé. Vaše základní chyba je stále dokola počítat s komerční cenou jízdenky, když o tom daný problém vůbec není. Má to být benefit, takže nelze počítat komerční ceny. Já po Brně za rok projezdím asi tak ty 2000, ale bez vlaků. Nepotřebuji předplatní jízdenku. Potřebuji mít možnost sednout do vlaku v okamžiku, kdy mi to přijde vhodné a jet kam potřebuji bez složitých nákupů různých s prominutím debilních tarifů. A jak ausgerechnet vy od stolu poznáte, že moje práce nemá dopad na vlakovou dopravu v JMK, když má?… Číst vice »

Axel

Pokud jde o složitost nakupování jízdenek, tak co Vám brání, abyste od zaměstnavatele dostal platební kartu a přes smartphone si jízdenky kupoval jako každý jiný cestující? Věřte mi, jízdenku máte koupenou během minuty či dvou. Cestovní příkaz si buď vypíšete během toho co cestujete anebo Váš zaměstnavatel může zavést paušalizované cestovní náhrady ve smyslu zákoníku práce…. evidentně děláte z komára velblouda.

michal

Co se jim nelíbí v Plzeňském kraji? Smlouva je dohoda dvou stran.

bkp

Já myslel, že komfort spočívá v tom, že cestující (příjemce benefitu) má doklad na celý rok a nemusí pokaždé samostatně kupovat jízdenku.

IGCT

Jsem v odborech a stydím se za odbory….

Chytrý za 2

A jsou taky v Bulharsku odbory?

MiKi

Tak to jsme dva. Mohli jsme to mít za 500, tak to máme za 1500, aby to měli i zaměstnanci jiných firem.

Pandrhola

Nabídka za těch 480,- na tento rok stále platí. Nicméně nekoukáte do budoucna, kde existuje možnost, že se podobně začnou chovat i jiné kraje a pak by taková režijka stála mnohem více, než současná IN100. Máme 13 krajů, takže 13x 1500 a pokud se k tomu připojí i ministerstvo, které si řekne o totéž, protože vlaky kategorie R a vyšší objednává ve všech krajích s tím, že jsou pro dopravu po republice využitelnější, než krajské Os a Sp, pak kalkulace vyjde na 39.000,- Kč bez základní prolongace. Už z toho je vidět jak je kalkulace z JMK nadhodnocená, protože poloviční… Číst vice »

MartinS.

Berte to podle velikosti krajů, nebo počtu obyvatel nebo podle dopravních výkonů. Kraje nejsou stejně velké, ani lidnaté ani nejsou stejné výkony, takže nemůžete násobit 13. Bohužel JMK patří k těm větším. V Karlovarském kraji by to bylo třeba za 500. A potom se součtem podílů za všechny kraje dostanete k té ceně IN100.

xyz

Navíc v Karlovarském kraji i řadě jiných krajů (Ústecký, Zlínský, Liberecký, Pardubický…) provozuje část regionálních vlaků jiný dopravce než ČD; takové vlaky se do takového propočtu také nezapočítávají.

Pandrhola

Jasně, ale je to tak zanedbatelný rozsah, že se ani cena IN100 nezměnila. Natož abych se s tím trápil ve výpočtu, kde je mnohem více proměnných, které jsou založeny na odhadu odvozeném z ceny JMK, ale každý kraj by ve vyčíslení nyní mohl postupovat dle vlastního odhadu.

Pandrhola

On ten výpočet až tak mimo není, protože JMK je sice větší, ale dle rozlohy je to jen cca 18,5% nad průměrem s tím, že počet obyvatel se dá obtížně zohlednit, protože značnou část pojme samotné Brno a obslouží je tedy MHD. Odchylka by zde tedy byla tak max. 10%. Takže i pokud vezmu 35.000,- Kč, tak JMK ve vyčíslení přestřelil. Výkony nemám jak porovnat, na to nemám data, ale vzhledem k rozloze krajů a počtu obyvatel mimo MHD to asi zásadní rozdíl také nebude. Ale asi to nakonec není ani podstatné, protože nikde není stanoven závazný model výpočtu, kterým… Číst vice »

Laborec425

U nás je v zaměstnání 16 lidí. Režijku využívám pouze já a pak jeden člověk, který do práce dojíždí vlakem. Já si navíc platím ročně 5000 Kč za první třídu + místenky a lůžka. Myslím, že projedu o mnoho víc peněz za rok, než běžnej náhodnej cestující. Až režijku zrušej, seru na to a koupím si po 44 letech auto. A mnoho dalších.
Jo, děláte to fakt skvěle. Jen tak dál.

Laborec425

V jihočeském kraji bych to viděl na stovku. Tady vlaky buď nejezděj nebo si ujíždějí i ČD a ČD 😀

xyz

„Nicméně nekoukáte do budoucna, kde existuje možnost, že“
… že ČD budou zajišťovat jen 50% veškerých výkonů v osobní dopravě ČR. A kdy v takovém JMK nebudou třebas zajišťovat vůbec žádné výkony v příměstské/regionální dopravě.

„pokud se k tomu připojí i ministerstvo, které si řekne o totéž“
Nepřipojí, mj. proto, že rychlíkové smlouvy jsou netto, takže riziko tržeb (včetně tržeb ušlých z jízdy na režijní jízdenku) nese samotný dopravce.

„pak kalkulace vyjde na 39.000,- Kč bez základní prolongace“
Nesmysl. Mj. viz výše.

Laborec425

A proč v jihomoravském kraji začnou jezdit jen soukromníci? Proč? Jednoduchý. Jančura je kamarád těch, co seděj na magistrátu nebo ve vládě (Babiš, Zeman a podobný grázlové) 🙂 A co potřebuje Jančura a jemu podobní? Prachy, prachy a zajistit svoje rodiny 🙂

Tronda

Se vám porouchala kalkulačka 13×1500 je 19500. A taky JMK je pomalu největší, jak už vám tu vysvětlili.

Pandrhola

Neporouchala. Kraje jsou 50% a ministerstvo druhých 50% z té částky. Chce to jen pozorněji číst.

xyz

„Kraje jsou 50% a ministerstvo druhých 50% z té částky.“
Ministerstvo objednává u ČD výrazně méně výkonů než 50 % podílu na trhu.
(Pominu-li skutečnost, že MD by po ČD tuto kompenzaci nechtělo mj. z toho titulu, že rychlíkové smlouvy jsou netto, tzn. riziko tržeb nese dopravce).

Pandrhola

Také nečtete ? MD sice objednává méně výkonů, ale jsou pro cestování po republice využitelnější… tedy i režijkáři mnohem více využívané… proto těch 50%. Nebo si snad myslíte, že se někdo potáhne osobákem s přestupem a čekáním na přípoj na hranicích kraje, když mu stejnou trasu jede R, nebo EC a ušetří tak desítky až stovky minut ?
(nyní sice netto, ale MD nikde negarantovalo, že to tak bude trvale, takže se musí do budoucna počítat i tato varianta)