cargo

Železniční dopravci dostanou od státu covidové kompenzace za 582 milionů Kč

Cestující na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czCestující na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Ministerstvo chystá další kompenzace, které pokryjí ztráty i z letošního roku.

Železniční dopravci dostanou od státu kompenzace za koronavirové ztráty za více než 582 milionů korun. Část peněz by měla pokrýt škody z dopravy, kterou si u nich objednal stát, část pak komerční provoz. Téměř tři čtvrtiny kompenzací dostanou České dráhy. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Lukašík. Podporu naopak dopravci nedostanou za regionální spoje.

V minulém týdnu byla dopravcům v závazkové dopravě i dopravcům v komerční dopravě zaslána rozhodnutí o dotacích. Na jejich základě byly v závazkové dopravě čtyřem dopravcům poskytnuty dotace v souhrnné výši 352,2 milionu korun, v komerční dopravě pak bylo třem dopravcům celkem poskytnuto 230 milionů Kč. V tomto týdnu by mělo dojít k převodu finančních prostředků, popsal Lukašík.

Peníze mají pokrýt ztráty z období od vyhlášení nouzového stavu loni v březnu do června 2020. Vlaky jezdily i během pandemie, ale výrazně prázdnější: jen loni počet cestujících na železnici klesl v součtu o 34 %, v době lockdownu výrazně více. Nejvyšší ztráty postihly dopravce u čistě komerčních spojů a linek s tzv. netto smlouvou, kdy jsou tržby rizikem dopravce.

Ztráty dopravců jsou vyšší než kompenzace

Dotace si rozdělí pět dopravců. Největší část peněz inkasují České dráhy. Téměř 300 milionů korun dostanou za ztráty ze závazkové dopravy, tedy z provozu spojů, které si u nich objednává stát. Dalších více než 132 milionů korun pak za ztráty v komerční dopravě. Druhý RegioJet dostane za ztráty v závazkové a komerční dopravě v souhrnu přes 108 milionů korun. Přes 21 milionů korun dostane Arriva a téměř dva miliony korun GW Train Regio. Oba dopravci dostanou náhrady za vlaky, které si u nich stát objednává. Leo Express dostane přes 18 milionů korun za komerční provoz.

Ministerstvo dopravy chystá ještě další program, který pokryje ztráty za další lockdowny. Ztráty dopravců během koronavirové krize byly ovšem výrazně vyšší než dosavadní výše kompenzací. České dráhy loni evidovaly ztrátu 4,1 miliardy korun, ostatní dopravci hlásili také vyšší škody.

ČTK

Tagy Arriva vlaky České dráhy GW Train Regio kompenzace dopravcům LEO Express Ministerstvo dopravy RegioJet seznam ztráty z pandemie
27 komentářů