Žebříček evropských letišť. Amsterdam nečekaně pokořil Frankfurt, útočí na Paříž

Boeing 747 společnosti KLM při pojíždění na letišti Schiphol. Foto: Jan SůraBoeing 747 společnosti KLM při pojíždění na letišti Schiphol. Foto: Jan Sůra

Dlouhé roky platilo, že nejvíce cestujících v Evropě létá z londýnského letiště Heathrow, pařížského Charles de Gaulle (CDG) a Frankfurtu.

Dlouhé roky platilo, že nejvíce cestujících v Evropě létá z londýnského letiště Heathrow, pařížského Charles de Gaulle (CDG) a Frankfurtu. To už ale neplatí.

Na stupně vítězů se loni poprvé v historii dostalo amsterdamské letiště Schiphol, které z velkých evropských terminálů zažívá největší růst. Ukazují to data, která zveřejnil odborný server o letecké dopravě anna.aero. Už letos přitom může Amsterdam předstihnout i Paříž.

Žebříčku se 75 miliony cestujících dlouhodobě kraluje Heathrow, jeho pozice se zatím nezdá být ohrožená. O druhé místo ale začíná velký boj. Amsterdam totiž roste za první polovinu roku v ukazateli počtu cestujících o téměř devět procent, pařížské letiště CDG polovičním tempem. Pokud současný vývoj zůstane do konce roku, Amsterdam bude evropskou dvojkou.

Největší evropská letiště rostou v posledních letech pomaleji, než celkově provoz na evropském nebi. Je to způsobené hlavně tím, že jsou už na hraně kapacity. Pětice největších letišť v Evropě tvoří třetinu celkového počtu cestujících v Evropě.

Amsterdam patří v TOP5 v posledních letech  mezi výjimky. Za posledních pět let počty cestujících stouply o čtvrtinu, loni poprvé překonal hranici 60 milionů lidí za rok. Za růstem je jak přilákání nových dopravců a růst nízkonákladových hráčů, tak pozitivní vývoj u hlavní amsterdamské aerolinky, společnosti KLM.

Vývoj v Amsterdamu je v kontrastu s německým Frankfurtem, kde loni cestujících ubylo. Tamější letiště vede spory s Lufthansou o výši poplatků, snaží se přilákat nízkonákladové hráče. Letos ale už počty cestujících rostou, i když polovičním tempem, než je evropský průměr. Z první pětky klesá letos jen Istanbul a jeho Atatürkovo letiště.

Podle organizace Airport Council International letos v Evropě za první pololetí stoupl celkově počet cestujících o 9 %. Za růstem vidí ACI hlavně dobrou ekonomickou situaci i levnou ropu. Praha patří letos růstem mezi výrazně nadprůměrná letiště: meziročně za prvních šest měsíců přibylo na Ruzyni 21 % cestujících.

Tagy ACI Amsterdam CDG Frankfurt Heathrow letiště
Žádné komentáře