Zakázku na 300 autobusů pro Prahu už řeší antimonopolní úřad, Iveco zaplatilo kauci

Bus v pražské MHD. Autor: DPP - Petr HejnaBus v pražské MHD. Autor: DPP - Petr Hejna

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s Dopravním podnikem hlavního města Prahy (DPP). Důvodem je podnět společnosti

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s Dopravním podnikem hlavního města Prahy (DPP). Důvodem je podnět společnosti Iveco Czech Republic, které se nelíbí její vyřazení z tendru na dodávku 300 autobusů pro Prahu. Iveco bylo vyřazeno, ačkoliv bylo levnější.

Poprvé jsou tak informace o nenadálém obratu ve velké soutěži na autobusy oficiální. Deník Zdopravy.cz o případu informoval jako první už minulý týden.

Návrh od společnosti Iveco už jsme obdrželi a ve věci je zahájeno správní řízení. O případném nařízení předběžného opatření zatím nebylo rozhodnuto,“ řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Iveco muselo kvůli svému podání zaplatit kauci 10 milionů korun, tedy maximální možnou hranici. „U ÚOHS se domáháme zrušení rozhodnutí o vyloučení naší společnosti ze zadávacího řízení. Domníváme se, že rozhodnutí o vyloučení było nezákonné a trváme na tom, aby naše nabídka była v souladu se zadávacími podmínkami vyhodnocena,“ řekla mluvčí Iveca Katarína Kutlíková.

Iveco nabídlo v soutěži autobusy za 1,482 miliardy korun, SOR za 1,5 miliardy korun. Třetí byl Solaris, který nabídl 1,639 miliardy korun. Cena nebyla jediným ukazatelem, váhu měla i spotřeba a provozní náklady. Iveco ji má vyšší, ale nakonec v bodovém hodnocení těsně SOR porazilo: o čtyři setiny bodu. Přesto mu to na vítězství nestačilo. Hodnotící komise, která se kvůli rezignaci některých členů musela loni měnit, nakonec našla nedostatek v nabídce, kvůli kterému Iveco vyloučila.

DPP se nechce k zakázce zatím vyjadřovat. „S ohledem na to, že zadávací řízení není ukončeno, nelze požadované informace o průběhu této veřejné zakázky v tuto chvíli poskytovat,“ řekla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Tagy dpp Iveco SOR Libchavy ÚOHS
2 komentáře