lot
Dopravci Železnice

Žádné sezení po dvou. RegioJet a švédský MTR mění rezervační systémy, aby lidé neseděli blízko sebe

Elektrická jednotka Stadler Flirt společnosti MTR Express. Foto: MTRX
Elektrická jednotka Stadler Flirt společnosti MTR Express. Foto: MTRX

První dopravci začínají měnit rezervační systémy ve vlacích tak, aby lidé seděli co nejdále od sebe. Ráno tuto novinku nejprve oznámila soukromá švédská železniční společnost MTRX, během dne také český RegioJet.

RegioJet aktuálně celý rezervační systém upravuje tak, aby od sebe cestující seděli vzdáleni nejméně 1,9 metru, upozornila agentura ČTK. „V praxi to znamená, že by měl mít cestující vedle sebe vždy volné místo, pokud cestuje ve velkoprostorovém voze,“ řekl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.  Kontakt zaměstnanců s cestujícími snižuje firma na možné minimum a vybavuje je rouškami z vlastních zdrojů.

Do kupé se podle svých slov bude firma snažit umístit skupiny, které cestují spolu, například rodiny. Úpravy chystá firma i u autobusů, ale zřejmě až od příštího týdne a s minimálním rozestupem 1,5 metru. „V autobusech není takový prostor, navíc jsou vyprodanější než vlaky,“ vysvětlil Ondrůj.

Dopravce již minulý týden kvůli nařízení vlády zrušil mezinárodní spoje. Některé nejezdí vůbec a některé jsou vedené jenom na území Česka. Na spojích, které nadále jezdí, je RegioJet připraven i zvýšit počet vozů, právě kvůli tomu, aby lidé vždy měli okolo sebe dost místa. Stevardi se nyní s cestujícími potkávají, co nejméně to jde, mají vyčleněné také speciální kupé a toaletu ve vlaku. Na všech toaletách ve vlacích a autobusech jsou dezinfekční gely, které nahradily mýdlo, a jsou k dispozici jak cestujícím, tak zaměstnancům. Zaměstnanci mají nejen roušky, ale společnost jim také rozdala první dodávku respirátorů z vlastních zdrojů. Další stovky respirátorů si RegioJet zajistil v těchto dnech a bude je během dneška a úterý dodávat personálu.

Podobný krok zavedl dnes švédský dopravce MTRX, uvedla společnost na svých stránkách. Všem cestujícím garantuje, že vedle nich nikdo nebude sedět. Opatření platí pro všechny rezervace pro odjezdy do 30. dubna.

MTRX je švédský dopravce, který provozuje vlaky MTR Express mezi Stockholmem a Göteborgem, provozuje celkem šest jednotek Stadler Flirt.

V posledních dnech a týdnech začali všichni dopravci řešit opatření proti šíření koronaviru. České dráhy jako první krok zrušily prodej veškerého občerstvení ve vlacích, od dnešního dne průvodčí neprodávají jízdenky.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pravdepodobnost

No vida ze to jde a kdyz jsem chtel do pindi na dvojku tak ze to pry nejde ze pro jednotlivce jsou tam jednotlivy sedadla rikala jedna protivna pokladni. Psat kde nebudu protoze ostatni pokladni ve stejne stanici mi vzdy prodavaj tam kde chci i s vyberem konkretniho sedadla.

A vagon byl stejne prazdnej. Takze zadny jednotlivec jednotlivy sedadlo.

ythomas_ct

…myslím, že český MTR je ještě dál než ten švédský… 🙂

Xapadlo

Andrej Babiš: „Karanténu ani omezení hromadné dopravy nechystáme“ v praxi. viz např. https://www.e15.cz/domaci/karantenu-prahy-ani-omezeni-hromadne-dopravy-nechystame-rekl-babis-1367648 JInými slovy, náš pan premiér dělá přesný opak toho, co říká. Nemám nic proti opatřením, které se zavádí, premiér by ale neměl lhát o věcech, které nemá ani nemůže mit pod kontrolou

Adam H

A co má říct? Za dva dny bude karanténa? To by byl totální run na obchody a všechno toto okolo.

Rosťa

Pravdu. To ale nejde u člověka, který dokáže ve svůj prospěch přísahat na zdraví svých dětí. ANO bude LIP.

Dáda

standartní postup u Bureše. Mlžit, lhát a svalovat vše na Kampááááň a Kalouska

rýpal

ty jsi kus kkta

Radek Janata

Karanténu Prahy nezavedli. Hromadná doprava taky neomezili (méně spojů LE, je obchodní rozhodnutí dopravce, dtto Pendolína, s tím Babiš nemá co do činění). Tak co jako?

pozorovatel

Určitý stupeň „karantény“ pro Prahu ovšem dnes zavedl Hřib, nikoli Babiš: do MHD přístup jen s rouškou (nebo její nějakou náhradou), jinak choďte pěšky – ale kde tu roušku mohu v reálu získat (ve vozidle MHD nikoli), to už (nikdo) neřekl. A navíc doporučil „krámským“, aby podobné opatření zavedli/y ve svých obchodech – takže bez „roušky“ brzy nekoupím ani rohlík.
Hysterie jak vyšitá – kam se na ně hrabal v minulosti „bolševik“ …

Ondra

Pozorovateli, lžeš. Lžeš. Do MHD nemusíš s rouškou, ale musíš mít zakrytou pusu a nos, například šátkem, nebo mikinou. A je to naprosto v pořádku.

Dáda

No já jezdím kupíčkama, tam to bude jak?

G700

Super, chválím! A LEO už přemýšlí, jak z toho vytlouct love z kapsy daňových poplatníků.

Jiří 2

A LEO sepisuje žádost o kompenzaci…

Pe.tr

Nemá potřebu . Stále má obsazenost 99,9 procent po celé trase . Kompenzace budou , že se budou i u ČD divit .

Bardotka

A proto ruší 75% spojů 😂.