Infrastruktura Letectví

Žádná dotace. Řízení letového provozu přidělených 500 milionů státu vrátí

Letadlo, ilustrační foto. Pramen: ministerstvo dopravy
Letadlo, ilustrační foto. Pramen: ministerstvo dopravy
Nevratná státní podpora by omezila možnosti ŘLP zvyšovat v příštích letech ceny

Půlmiliardová dotace na provoz, kterou ministerstvo dopravy na jaře přidělilo Řízení letového provozu (ŘLP), se změní v půjčku. Vyplývá to z výzvy na úřední desce ministerstva dopravy a potvrdil to i mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Důvodem jsou eurounijní pravidla pro určování cen za dispečerské služby. „Touto změnou nebude poskytnutá návratná finanční výpomoc ovlivňovat výnosovou stranu, a podnik tak nebude muset o tuto částku snížit cenovou kalkulaci v roce 2022,“ uvedl Klíma.

Evropské podniky řízení letového provozu si totiž pokles provozu (a příjmů) mohou kompenzovat nárůstem cen v dalších letech. Když naopak provoz a příjmy rostou, musejí ceny snížit. Nevratná státní podpora by byla považována za dodatečný příjem, který by v dalších letech omezil možnosti ŘLP zvyšovat ceny. Evropská komise tato pravidla přes snahu řady členských států (včetně České republiky) nezměnila. Podrobněji pravidla vysvětloval v nedávném rozhovoru pro deník Zdopravy.cz šéf ŘLP Jan Klas.

Řízení letového provozu zaznamenalo letos největší pokles přeletů v dubnu (o více než 80 procent), po letním mírném zlepšení pak přišel v říjnu pokles o více než 60 procent. ŘLP peníze začne státu splácet v roce 2027.

Srovnání pohybů v českém vzdušném prostoru 2019/2020. Pramen: ŘLP
Srovnání pohybů v českém vzdušném prostoru 2019/2020. Pramen: ŘLP
6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kulhán

Ono není jedno jestli stát daroval, nebo stát půjčil sám sobě?

Hasler

Přešlápněte si, třeba Vám ten rozdíl dojde.

Viki

Jsou to pořád jedny peníze. ŘLP je státní.

Myšpul

Jen dvě citace ze zákona o státním podniku:
Státní podnik je právnickou osobou provozující podnikatelskou činnost s majetkem státu vlastním jménem a na vlastní odpovědnost.
Podnik neručí za závazky státu a stát neručí za závazky podniku, není-li zákonem stanoveno jinak.

Jana

Zkuste se trosku zamyslet

Apex

To, že je stát akcionář ve nějaké firmě neznamená, že se ta firma nemusí řídit příslušnými zákony a předpisy. A pokud jde o ŘLP, tak tam je jejich fungování a stanovování poplatků navíc pod drobnohledem jak Eurocontrolu, tak leteckých dopravců. A v neposlední řadě, pokud se nepletu, tak část poplatků vybírá centrálně právě Eurocontrol.