Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví

Začal soud s podezřelými ze sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou

Letiště Schiphol: Vzpomínka na zavražděné cestující letu MH17. By Roman Boed from The Netherlands - Amsterdam Airport: Flight MH17 Memorial, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34129879
Letiště Schiphol: Vzpomínka na zavražděné cestující letu MH17. By Roman Boed from The Netherlands - Amsterdam Airport: Flight MH17 Memorial, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34129879

U soudu v Haagu dnes začal proces se čtveřicí mužů podezřelých z podílu na sestřelení malajsijského letounu na lince MH17 před šesti lety. Tragická událost, která se odehrála 17. července 2014 nad ukrajinským územím ovládaným proruskými separatisty, si vyžádala na 300 mrtvých. Soud se koná bez přítomnosti obžalovaných, jimiž jsou tři Rusové a jeden Ukrajinec.

Čtveřice, kterou zastupují právníci, čelí obžalobě z vraždy 298 cestujících a členů posádky boeingu, který mířil z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Podle prokurátorů se podíleli na převozu a instalaci rakety Buk, která letoun zasáhla, z Ruska na území ovládané na Ukrajině separatisty.

V sestřeleném letadle zahynulo 283 cestujících a 15 členů posádky. Oběťmi se stali občané deseti zemí, mezi nimiž bylo 196 Nizozemců, 43 Malajsijců a 27 Australanů.

O tom, že se proces bude konat v Nizozemsku podle nizozemského práva, rozhodl mezinárodní tým vyšetřovatelů, jehož členy byli experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny. Toto rozhodnutí padlo poté, co Rusko zabránilo ustavení speciálního tribunálu OSN.

Tito vyšetřovatelé loni v červnu z odpovědnosti za katastrofu obvinili první čtveřici podezřelých. Jde o ruské občany Igora Girkina, zvaného Strelkov, Sergeje Dubinského a Olega Pulatova a Ukrajince ruské národnosti Leonida Charčenka. Všichni v létě 2014 zastávali vysoké funkce u proruských východoukrajinských separatistů.

Moskva nadále jakýkoli podíl na sestřelení letounu malajsijských aerolinek popírá a vinu naopak připisuje ukrajinské armádě. Zpochybňuje přitom objektivitu mezinárodního vyšetřování s poukazem na to, že bylo vedené bez ruské účasti.

Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že protileteckou raketu Buk dodali proruským vzbouřencům v Donbasu na východní Ukrajině příslušníci ruské 53. protivzdušné brigády z Kurska. Separatisté pak mohli civilní letoun sestřelit omylem.

„Mnoho lidí na tento den dlouho čekalo,“ uvedl na začátku řízení předsedající soudce Hendrik Steenhuis. „Soud chce říci, že si uvědomuje dopad ztráty tolika lidských životů a že způsob, jakým k tomu došlo, byl téměř nepochopitelný,“ dodal soudce.

Uvedl rovněž, že první dva týdny jednání budou věnovány konstatování aktuálního stavu kauzy. Soud přitom musí zjistit, zda není nutné ve vyšetřování ještě pokračovat. Rozhodnout je také třeba o dalším časovém rozvrhu soudního řízení.

Rus Pulatov, který podle vyšetřovatelů jako podplukovník ruské vojenské rozvědky velel rozvědce separatistů, prostřednictvím své advokátky Sabine ten Doesschateové vinu odmítl. „Stanovisko Olega Pulatova spočívá v tom, že v žádné míře nenese žádnou odpovědnost za zničení letu MH17 a veškeré následky. Pulatov prohlašuje, že není vinen, nijak se (na zničení letadla) nepodílel a nemá s katastrofou nic společného,“ prohlásila obhájkyně podle agentury Interfax. Hájit se prý její klient rozhodl kvůli otřesným následkům zřícení letounu. Ostatní obvinění nejsou u soudu zastoupeni ani právníky.

Podle agentury TASS soudce Steenhuis naznačil, že proces je předběžně rozplánován minimálně do konce roku 2021. Rezervovány jsou soudní místnosti pro několik bloků slyšení, které mají začít 8. června, 21. srpna a příští rok 1. října.

ČTK

42 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MildaIV

A pro4 před soudem nejsou ti, kteří povolili let civilního letadla nad válečnou oblastí?

Jiří Kocurek

Takže… myslivec zastřelí děcko na saních, omylem. Myslel si že je to divoké prase. A může za to ten, kdo tomu děcku dovolil saňovat na louce u lesa. Majitel té louky například.

MildaIV

To přirovnání kulhá na obě nohy.

cejchan

Když už to chcete krkolomně k něčemu přirovnávat, tak ve skutečnosti…na louce u lesa bylo nalezeno množství nevybuchlé munice z 2.s.v., louka přesto nebyla označena páskou pozor nebezpečí, majitel louky tam vědomě dovolil pohyb dětí….. ale soudit budeme výhradně vojáky, kteří ji tam na svou obranu kdysi přinesli.

Jaaa

Jak kdysi? Když nevím na co střílím, tak to nedělám. Navíc jako terorista. 😛

cejchan

Kdysi=2.s.v. (to je přirovnání). Pokud bychom odmítli v roce 1993 rozdělení federace, Slováci ji vyhlásili jednostranně a obsadili vládní budovy atd., byli by všichni teroristé (jako obyvatelé Donbasu). To je logika, která mi je cizí.

Jaaa

Snažil jsem se vám ukázat, že to přirovnání je chybné.

Donbas nebyl akce místních, ale organizováno a financováno bylo vše z Ruska, o tom dnes nikdo nepochybuje…

Zdeněk

Nikdo nepochybuje především o tom, že v převratu na Majdanu sehrály roli USA a Západ obecně. Donbas BYL akcí místních ruskojazyčných obyvatel, kteří nechtěli být součástí fašizující se ukrajiny.

Jiří Kocurek

A ještě bych dodal, že se těžko pozná válečná obast, když nikdo válku nevyhlásil.

MildaIV

Například podle několika sestřelených vojenských letadel před tím by se to poznat docela dalo.

Daniel Mach

Kolik těch sestřelených letadel podle vás bylo? Ti tzv. povstalci mají vlastní letku? Asi jste se trochu zamotal do vlastních iluzí.

cejchan

Stačí se podívat na wikipedii v červnu sestřelili 2 letadla + vrtulníky samozřejmě. Tohle nestačí na uzavření leteckého prostoru pro civilní letadla ?

Daniel Mach

A on tam někdo vyhlásil válku? A kdo mohl předpokládat, že povstalci mají takové zbraně, které sestřelí letadlo z koridoru deset kilometrů nad zemí?

jozka

Ktera valka v poslednim pulstoleti byla vlastne vyhlasena?

Daniel Mach

Afghánistán. Irák. A uzavíral se letecký prostor pro civilní letadla?

jozka

Kdy k tomu prosim doslo?

cejchan

on je potřeba na zákaz letů z důvodů bezpečnosti podepsaný papír o vyhlášení války? Jednalo se o aktivní bojovou oblast s pohybem vojenského letectva Ukrajiny, tam nemají civilní lety co dělat.

Jaaa

Existuje něco jako letové hladiny. To, že na zemi se bojuje a do 3 km se pohybují bojová letadla, rozhodně neznamená, že v 10 km se mají zakazovat přelety.

Do té doby měli všichni za to, že separáti tak vysoko nedostřelí.

Pepa z depa

Skvělé, teď jste na to kápl. V tom případě patří před soud ten, kdo té raketě nevysvětlil, že má vylétnout maximálně do tří kilometrů 😀

Jen tak

čili rusové. v pořádku.

Pepa z depa

Vida a prý že brouk Pytlík je pohádková postava 😀

Zdeněk

Všichni věděli, že se tam řežou jak koně. Jen letoví dispečeři ne. Není to divné?

roman

nad válečnou oblastí se létá zcela běžně, osobně jsem letěl nad Irákem a Afganistanem, a vina padá na Rusko to dodalo do oblasti PVO které dokáže sestřelit civilní letadlo.

Pepa z depa

Takže vinu za sestřelení ukrajinského letadla v Íránu nese ten, kdo tam dodal dotyčný prostředek PVO?

Lukáš F.

Ne, ten, kdo tou PVO letadlo sestřelil.

Pepa z depa

To bezpochyby, ovšem Roman se v tom nějak motá.
V tom případě nevím, proč chtějí soudit někoho, kdo to tam přivezl a postavil?
U soudu má stát ten, kdo zmáčknul „to červený tlačítko“. Otázka je, kdo to vlastně byl. Je kolem toho až moc otázek.

Jen tak

tak vzhledem k tomu, že ho tam rusové dodali i s posádkou …

cejchan

a ten kdo do stejné oblasti ve stejnou dobu vědomě posílá zároveň vojenská letadla s bojovou misí a civilní letadla je v pohodě ?

Pepa z depa

Není.

Jen tak

a ona je tam válka? vždyt přece jen pár mužíků na dovolené.

a koho mohlo napadnout, že v menší přeshraniční bitce, kde po sobě v podstatě maximálně házeli granáty a občas si zastříleli z minometu, se objeví rusové s protiletadlovým prostředkem a začnou střílet na civilní letadla?

to bys nemohl lítat nad ruskem, a obecně půlkou světa.

Roce deep

Tak snad soud nejen objektivně posoudí vinu těch 4 obžalovaných,.ale také roli ruského státu a podle toho bude postupovat při odškodnění poškozených a obětí.

Kolemjdoucí

Oni jsou podezřelí, ne obžalovaní. Nejdřív se má vina prokázat, následně obžalovat a až pak soudit.
Podezřelý je dneska kdekdo a z kdečeho.

Kubrt

Jak se prokáže vina před obžalobou?

Kolemjdoucí

Tyhle právnický termiti… tak opačně tedy 🙂

žlutý klandr

Nikolivěk, z podezřelého na obžalovaného se měníte v přípravné fázi trestního řízení. Pokud existuje dostatek důkazních prostředků, podá na vás prokurátor žalobu k soudu, kterou ovšem může soud zamítnout. A až u soudu se prokáže nebo neprokáže vina. Viz trestní řád.

MaT

A v našem trestním řádu se snad vyskytuje i něco jako „prokurátor“?

Roce deep

Ano, podle trestního řádu se mu říká státní zástupce.

MaT

Ano, státní zástupce, státní zastupitelství. Ale nikoliv prokurátor, ani prokuratura. Od 1. ledna 1994. To už mi přijde jako docela dlouhá doba. Ti tři, co dali palec dolů, těm se nelíbí přesně co?

Rob

Na Ukrajině, Pobaltí a v Rusku je pořád oficiální název státního zástupce ,,prokuror – prokuratůra“

Roce deep

Na Slovensku též.

Daniel Mach

Že Nizozemí se neřídí názvoslovím českého trestního řádu.

Olda

No, nemohu odolat, když jsme u toho slovíčkaření… A co takhle kouzelné sousloví – státní návladní. Mě se fakt strašně líbí 🙂 .