Lidé Silnice Stavebnictví

Za neoprávněné stíhání musí stát zaplatit bývalému šéfovi ŘSD Laušmanovi 500 tisíc

Odpočívka Kurovice na dálnici D55. Foto: ŘSD
Odpočívka Kurovice na dálnici D55, ilustrační foto. Pramen: ŘSD

Ministerstvo spravedlnosti musí zaplatit odškodné přes 500 tisíc korun někdejšímu řediteli Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Petru Laušmanovi za jeho stíhání v kauze pronájmu dálničních odpočívadel. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud. Laušman byl v kauze obviněn, jeho stíhání ale později zastavilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Laušman se v žalobě původně domáhal zhruba pěti milionů korun. Ministerstvo mu poté zhruba 500.000 korun zaplatilo. O zbytku nároku rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2 v květnu, kdy Laušmanovi přiznal dalších 460.000 za nemajetkovou újmu, 18.000 za právní zastoupení a 27.000 za vazbu, ve které Laušman nezákonně strávil 92 dní.

Stát v odvolání, které dnes soud projednával, rozporoval částku 460.000, se zaplacením zbylých přiznaných peněz souhlasil. Laušman se proti rozsudku obvodního soudu odvolal také, podle něj dostatečně nezhodnotil míru zásahu státu do jeho osobního i pracovního života.

Soudkyně pražského městského soudu květnové rozhodnutí potvrdila. Ve stručném odůvodnění odkázala na rozhodnutí obvodního soudu, který podle ní veškeré skutečnosti zhodnotil správně a pečlivě.

Někdejší ředitel ŘSD byl spolu s dalšími lidmi stíhán kvůli údajně nevýhodným smlouvám na pronájem pozemků, kterými prý způsobili státu škodu za stovky milionů korun. Jeho stíhání ale bylo v roce 2015 zastaveno, žalobci tehdy uvedli, že nešlo o trestný čin.

Důvodem pro zastavení trestního stíhání byly podle tehdejších informaci nesprávné právní závěry a procesní pochybení policejního orgánu, který věc zpracovával, a na která nebylo reagováno ani státní zástupkyní, která v době zahájení trestního stíhání vykonávala dozor nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení.

ČTK

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
liberal shark

A bude se dozorová SZ a lajdáci od policie podílet na náhradě škody podleplatných zákonů ČR, nebo to bude jako vždycky ?

AAA

Nebude. To je jen odlišný právní názor, že. Justice musí být nezávislá, Váš Milión chvilek!

Dáda

27.000,- za 92 dnů…. to jsou necelý 3 stovky deně…. to má slušnej zedník za hodinu…. stát se s těma náhradama moc netrápí.

BND30

Ono je třeba rozlišit, zda se jednalo o ušlý příjem za dobu vazby, kde je minimální částka tuším 170Kč/den a za psychickou újmu za vazbu a to budou ty desetitisíce. Ale jinak souhlas, odškodnění zdlouhavých řízení je opravdu smutné…Nárok je krácen z nejrůznějších důvodů. 20-30% – bylo vás víc žalobců, tak jste starosti sdíleli a bylo to pro vás lepší, 20% spor byl komplikovaný (to že ho krajský soud 3x vrátil okresnímu, aby konečně provedl hlavní navržený důkaz uvedený už v žalobě…kdo si to tedy komplikoval….), 20-30% spor prošel více instancemi okres, kraj, nejvyšší soud… (no aby ne, jinak by… Číst vice »

Partneři


Czechtoll

pst
podcast