Z mýtného dál tečou miliardy. Květen byl druhý nejvýnosnější měsíc

Odstavené kamiony. Foto: Zdopravy.cz / Jan SůraOdstavené kamiony. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra

Za růstem výběrů je také lednové zvýšení sazeb, neboť počet mýtných transakcí se zvýšil „jen“ o 23 procent.

Výběry mýtného ani v květnu neklesly pod miliardu korun a dál atakují rekordy. Za použití dálnic a části silnic I. třídy zaplatili dopravci v květnu 1,207 miliardy korun, čímž se letošní květen stal druhým nejvýnosnějším měsícem od zavedení mýta v lednu 2007. Rekord drží letošní březen s výnosy 1,285 miliardy korun, třetí je duben (1,18 mld.). V žádném letošním měsíci neklesly výnosy pod miliardu, což se loni povedlo jen v září, říjnu a listopadu.

Květnový výběr vzrostl meziročně o 42 procent, což je mimo jiné způsobeno loňskou nízkou základnou kvůli covidovým omezením. Za růstem výběrů je také lednové zvýšení sazeb, neboť počet mýtných transakcí se zvýšil „jen“ o 23 procent.

„K dobrým výsledkům přispěla také skutečnost, že tradiční květnové svátky nepřipadly na pracovní dny a řidiči tak mohli naplno využít 21 pracovních dnů,“ doplnila společnost CzechToll, která mýtný systém pro stát spravuje.

Za použití dálnic zaplatili dopravci v květnu skoro 1,064 mld. korun, za použití vybraných silnic I. třídy pak necelých 143 milionů korun. Mýtný systém funguje na 1332 kilometrech dálnic a 1087 kilometrech silnic I. třídy. Vybrané mýtné směřuje do Státního fondu dopravní infrastruktury.

Ke konci května bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno přes 585 tisíc vozidel s hmotností nad 3,5 tuny. Z toho 159 tisíc vozidel má domácí registrační značky. Počet vydaných palubních jednotek dopravcům se blíží hranici 493 tisíc.

Tagy czechtoll kamiony mýtné seznam
16 komentářů