Infrastruktura Silnice Stavebnictví Železnice Zprávy

Z Bruselu dorazilo 7,5 miliardy. Češi vyčerpali peníze na dopravu do posledního eura

Přestavba nádraží v Soběslavi proběhla už před dvěma lety. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář.
Přestavba nádraží v Soběslavi. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář.

České ministestvo dopravy už má takříkajíc pod střechou všechny evropské peníze z operačního programu Doprava 1 (OPD1). Z Bruselu na přelomu roku dorazilo i posledních 7,5 miliardy korun (291 milionů eur), které zbývaly k proplacení. OPD tak je nejen největším, ale také prvním českým programem z let 2007 až 2015, který byl zcela vyčerpán.

Peníze pro českou dopravu. Pramen: Státní fond dopravní infrastruktury
Peníze pro českou dopravu.
Pramen: Státní fond dopravní infrastruktury

Z evropských fondů přiteklo v rámci OPD do české dopravní infrastruktury 150 miliard. Poslední splátka ve výši pěti procent celkového objemu programu přitom není formalita. „Došlo k uzavření operačního programu, který byl vyčerpán ze sta procent. Částka zaslaná z Evropské komise tvoří příjem státního rozpočtu,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Peníze už dříve v rámci předfinancování poslal do dopravní infrastruktury státní rozpočet, úspěšné uzavření programu tak nyní dává ministerstvu jistotu, že v rozpočtu nezůstane díra.

Peníze pro českou dopravu. Pramen: Státní fond dopravní infrastruktury
Peníze pro českou dopravu.
Pramen: Státní fond dopravní infrastruktury

Vyčerpání OPD přitom dlouho vypadalo velmi nejistě. Zvláště v letech 2012 až 2014 čerpání kvůli nepřipravenosti staveb vázlo, ministerstvo muselo hledat náhradní projekty (například rekonstrukci D1) a přesouvat peníze ze silnic na lépe připravené projekty na železnici. Z OPD šly peníze například do staveb na třetím a čtvrtém koridoru, trati Hanušovice – Jeseník, modernizace stanice Olomouc, tratě Klatovy – Železná Ruda, zastřešení pražského hlavního nádraží, stanic Česká Lípa, Karlovy Vary nebo Plzeň. Na silnicích polykala evropské peníze D3, D1, obchvat Mělníka, D4, I/44 Červenohorské sedlo, I/11 na Opavsku nebo silnice číslo 3 Mirošovice – Olbramovice.

[yop_poll id=“13″]

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Romanero

Souhlasím, ale s výhradami. Určitě vznikla řada užitečných věcí, ale bohužel se také řada peněz utratila jen, aby se utratila. Není to sice z naší kapsy, ale stejně to tak není správně..