Z AŽD na ministerstvo. Bývalý poslanec ANO bude novým náměstkem, Bednárik mu zakáže železnici
Adam Kalous (vlevo). Foto: ANO Olomoucký kraj

Ministerstvo bude mít jediného náměstka.

Ministerstvo bude mít jediného náměstka.
Moravák. Se.divím, to tam snad ještě nikdy na MD žádný nebyl, že jo?
Treba Ťok.
Dalo by se řící „Kozel zahradníkem“. 🙂
Měl by p. Kajínek dělat náměstka na vnitru nebo na spravedlnosti, aby to bylo srovnatelné?
Mě by strašně zajímalo, co mělo AŽD udělat, aby zdejšímu osazenstvu bylo učiněno za dost. To měli jako po pravomocnému rozsudku firmu zrušit nebo jak? Bude o tom zmínka v každém článku, který bude aspoň náznakem souviset s AŽD?
Záleží, jestli ten článek bude o tom, že:
a) AŽD získá zakázku (například) v Německu.
b) bývalý zaměstnanec AŽD nastupuje do vysoké funkce na ministerstvu dopravy.
Takže na MD by neměl nastupovat nikdo, kdo předtím dělal v oboru v soukromé firmě? Takže by měli brát na MD jen lidi, kteří v dopravě nepracovali? Jako kdyby to byl vlastník že společnosti tak to problém je alev bývalém pracovnikovi osobně problém nevidím, každý někde předtím pracoval.
Není to žádný obyčejný pracovník nebo technik. Nevím jestli víte co je to Public Affairs, kde dělal senior managera. To je v podstatě lobovací oddělení, vytváření sítě pro podporu zakázek. Teď se ocitnul na druhé straně s velmi dobrými kontakty.
Jinými slovy není odborník na železnici, ale na lobying. https://cs.wikipedia.org/wiki/Firemn%C3%AD_ve%C5%99ejn%C3%A9_vztahy
Bude o tom vždy zmínka, když se tato firma bude pokoušet ovlivňovat veřejné zakázky, mluvit do politiky atd. Říká se tomu zasazení do kontextu. Smiřte se s tím. A tuším, že o AŽD uslyšíme v příštích týdnech mnohem více, než se bude někomu líbit.
Každý monopol je potřeba rozbít ! Konkurence je úplný základ pro fungování trhu, v jakémkoliv segmentu.
AŽD dodává technologie na silnice úplně stejně jako na železnici.
Ještě lodě a letadla a mají to komplet.
O to více zbytečný ten zákaz je, omg.
Úplně stejně ne. Na silnicích nemají, narozdíl od železnice, monopol.
Tudíž tam to riziko ovlivnění je větší. Ale ono to s tím monopolem není tak horké. Kdyby měli monopol tak nemají s kým uzavírat kartelové dohody.
„Bude jediným náměstkem na ministerstvu.“ plus „bude se Adam Kalous věnovat výhradně projektům mimo železniční segment“ tedy znamená, že železnici se nebude věnovat žádný náměstek na MD, jen lidé o úroveň níž?
Hezké přiznání priorit. Hned vedle nominace týpka z firmy odsouzené za kartel.
Doporučil bych si nastudovat strukturu vedení ministerstva. Náměstci už pár let jsou jen politické funkce. Ti, co dříve byli náměstci, jsou nyní vrchní ředitelé.
Ono i vrchní ředitele jsou politické funkce, což je vidět u některých případech pojedu na jejich zkušenosti s dopravou.
Podívejte se, jak dlouho trvá přenastavení výhybky po průjezdu vlaku ve Švýcarsku a v Česku. Jako jeden příklad z mnoha. My potřebujeme ten monopol rozmetat. Namísto toho dostaneme jejich člověka až na ministerstvo…
Co myslíte tím přenastavením výhybky? Pokud máte na mysli přestavení, tak výhybku umíme přestavovat rychle (stejně jako ve Švajcu), pokud je osazena rychloběžným přestavnikem…
Já jsem si doteď myslel, že přestavníkem se představují výměny a výhybky se představují jeřábem (a stejně tak i ve Švýcarsku).
Jak dlouho?
Či lépe kolik vteřin uplyne do rozsvícení volnoznaku po uvolnění rozhodné výhybky při křižování (kdy se pouze otáčí traťový souhlas a přestavuje jediná výměna)? Na různých typech stavědel?
Jen pro zajimavost v Japonsku jsem videl zastavujici vlak na odbocne koleji a jeste nez zastavil, vzapeti v plne rychlosti ho na prubezne koleji predjizdel jiny.
Byl tam rozdil nekolika sekund, nevim jak dlouho trvalo prenastaveni vyhybky, ale dost me to vydesilo, za jak kratkou dobu po odboceni vlaku na vedlejsi kolej, muze na hlavni trati projet jiny vlak.
To ale záleží také na vzdálenosti výhybky. Ta odbočná kolej může mít tři km délky.
Tak to si rád přečtu. Tak šup sem s těmi časy ať se poučím.
To je samozřejmě střet zájmů jako prase. Možná ne de jure, ale de facto ano. Tady tohle to je tak příšerná vláda, že je to zatím horší, než jsem čekal a to ještě ta parta ani nezačala pracovat.
Jak jako zakázal jsem mu železnici? Ikdyby to respektoval, tak se to nedá nikdy vynutit, aby pan náměstek pracoval jen a jen na silnicích. To by mu tatko Bednárík musel zakázat chidit ven s kamarády.
Tahle informace možná platí na ty trouby, co si tohle zvolili, gratulace vám, vy excelentní mozky.
Běžného čecháčka co volí Babiše tohle nezajímá. Babiš ví co chtějí ,,naši lidi“.
Ta firma mu nepatří. Po rozvázání pracovního poměru v žádném střetu zájmů není. Moc to žerete.
Samozřejmě ti by pak nemohl přejít do státní správy žádný člověk který někdy pracoval v soukromé firmě.
Ale nepovídejte kraviny. Tohle je střet zájmů jak prase. Jsem přesvědčen o tom, že o tom pánovi ještě uslyšíme. A ne v dobrém. Je mi jasné, že vám bezmozkům je to jedno.
Jak jsem psal, dle zákona ve střetu zájmů není. Ale kdo má všech 5 pohromadě ví, že z AŽD toho moc dobrého nekouká.
A nechtělo by to i někoho kdo by teda se věnoval té železnici? 🙂
Třeba sežene někoho, kdo se věnoval silnicím 😄
Tak na železnici máme přece samotného ministra (železnic)😂
To bylo nadávání na Kupku, SŽ a AŽD. Tak nyní to bude naprosto skvělé a neprůstřelné 🙂
No tak jestli pan budoucí náměstek přichází ze společnosti pravomocně potrestané za kartelové dohody, tak to nemohli vybrat nikoho lepšího. Bravo! A když na ilustračním obrázku vidím další morální maják, pana Radka Vondráčka, nenašlo by se tam místo i pro něj? Nešlo by ještě přehodnotit to omezující pravidlo o počtu náměstků? Aby to zas fungovalo a byli tam našilidi?
Chtěli jste ráj na zemi pod vedením kolaborantů, tak ho máte a nestěžuje si. Samozřejmě ze mate pravdu, ale co jiného mám napsat?
Stále čekám na ty pečené holuby
A já pořád čekám na ty ruský tanky na Václavském náměstí 👀
Nikdo je nesliboval do 24 hodin.
Možná by bylo dobré dodat, zda si je tam přejete nebo ne. To by ledacos vysvětlovalo.
Zatím posílají jen drony a malware.
Vážený pane, já jsem opravdu žádný „ráj na zemi pod vedením kolaborantů“ nechtěl, nejsem tak hloupoučký, že bych věřil, že mi jakákoliv vláda přinese ráj, když už bych přeci jen nějaký „ráj“ chtěl, tak je mi vcelku jasné, že první, kdo se musí postarat, jsem já sám. A těm omezeným naivům, kteří věří spasitelům všeho druhu, jsem se dříve smál, nyní už je mi jich upřímně líto. Já očekávám, že volení zástupci bez ohledu na stranickou knížku budou tuto zem po omezenou dobu spravovat ku prospěchu všech a že snad alespoň malinko věci veřejné posunou pozitivním směrem. Když vidím, koho… Číst vice »
Jestli jste to volil, co jste čekal? Zatím se voliči ANO diví, že je tam koalice s Motorkama a SPD… s kým jste jako čekali, že ta vláda bude?
No měl to tady celé řídit abbid6😄 Teď tu chvíli bude muset předstírat, že je v koalici.
Ne, opravdu jsem je nevolil.
Ok, to je dobře.
Nějakou dobu se už diví i voliči SPD, voliči Motoristů se začnou divit nejpozději až dojde na schvalování rozpočtu/úprav rozpočtu pro rok 2026.
To je banda!
Všechny je zavřít!
Na doživotí. Bez ironie.
A nějaký zákonný důvod by byl?
Teda kromě vašeho svatého přesvědčení, že všetci kradnú.
Tak vezmeme člověka se zkušeností se železnicí a zakážeme mu práci s ní. Na jednu stranu krok chápu, ale na stranu druhou – proč pak takového člověka brát, když nebude moci dělat co, čemu rozumí nejlépe?
Z čeho usuzujete, že pán ve funkci Public Affairs Manager má zkušenosti se železnicí?
Děkuji za upřesnění, pozice mi unikla. Předpokládal jsem, že z AŽD má nějaké zkušenosti se železnicí a tedy odbornost k tomu.
Adam hlavne umi vyjednavat v zakulisi, snad se do niceho nenamoci
Pokud bude vyjednávání probíhat tak nenápadně, jako AŽD předvádí poslední roky, doporučil bych zakoupit manuál na chov nutrií 🙂
Balízy ETCS už nebudou žlutý, ale přímo zlatý…
netuší někdo, kolik stály ty jejich nové žluté kryty?
Jedná se o několik několik výrobků, jež se muselu samostatně certifikovat a pak certifikovat jako celek. Takze typuji, že 45 000 Kč jeden kryt.
Nevím, jestli to tak je všude, ale u nás na Praha – Kralupy jsou balízy Siemens a kolem žluté plastové cosi s logem AŽD 🙂
To podle mě je pořád střet zájmů. To se nedá jen tak oddělit a denní kontakty tam budou s lidmi, i když on nic teoreticky nerozhodne.
Vo vládě vedené AB se takové blbostě ako stret zájmu něreší 🙂
Samozřejmě, je to špatně. Nechápu ani toho jediného náměstka, tím se má ukázat šetření?
Ten bude politickej…
Spis aby do toho nikdo dalsi nevidel
Další věc je, že portfolio AŽD už dneska zahrnuje i tu „silnici“.
Ještě tu máme ŘVC a leteckou dopravu.
Zrovna s tím bych se nechlubil, už vyřešili ty semafory v Opavě?
Jasně, že je. Ikdyby se vzdal veškeré loajality a kontaktu s bývalými kolegy a AŽD neprotěžoval, tak může pohodlně získávat know how a další cenné informace o konkurenci…
Jazyková připomínka:
„protěžovat se“ – význam: dlouhým nesením se stávat těžkým; pronášet se
„protežovat“ – význam: vlivně podporovat, chránit někoho, něco; dávat někomu, něčemu přednost ke škodě někoho, něčeho jiného
zdroj: stránky Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, ´
https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=protěžovat