egoe-plus
Dopravci Železnice

WESTbahn se spojil s firmou Transdevu, začne s vlaky mezi Vídní a Mnichovem

Jednotky Stadler Kiss dopravce Westbahn. Foto: Attila Alföldi - Westbahn
Jednotky Stadler Kiss dopravce Westbahn. Foto: Attila Alföldi - Westbahn

Rakouský soukromý železniční dopravce WESTbahn začne od dubna příštího roku konkurovat státním rakouským drahám ÖBB i v mezinárodní železniční dopravě. Společně s dopravcem Meridian, který patří pod francouzský Transdev, začne jezdit třikrát denně mezi Vídní a Mnichovem.

Půjde o první zahraniční linku jednoho z prvních soukromých dopravců na kontinentální evropské železnici, který jezdí v režimu open access bez smlouvy s objednateli. WESTbahn do Mnichova prodlouží stávající linky z Vídně do Salcburku, využije přitom přidělené trasy, které má mezi Mnichovem a Salcburkem právě Meridian. Oba dopravci už spolupracují, vzájemně si prodávají jízdenky na své vlaky.

WESTbahn na trať nasadí své dvoupodlažní jednotky Stadler Kiss. Z Vídně má odjíždět v 5:43, 8:43 a 14:43, v Mnichově bude za 4 hodiny a 22 minut. Zpět vlaky odjíždí v8:55, 14:55 a 17:55.

Weisswurst & Bier oder Sachertorte & Melange? Bald müsst Ihr Euch nicht mehr entscheiden – denn ab April 2019 bieten wir…

Gepostet von WESTbahn Gmbh am Montag, 12. November 2018

Na trase mezi Mnichovem a Vídní dosud jezdí přímé vlaky ÖBB. Railjety zvládají cestu za 4 hodiny, jezdí každé dvě hodiny, dohromady osmkrát denně.

WESTbahn vznikl jako ryze soukromý dopravce, postupně se ale stal spíše polosoukromým, podíl v něm mají například francouzské státem vlastněné dráhy SNCF. Největší podíl, těsně pod 50 %, drží stále zakladatel firmy Hans Peter Haselsteiner. 

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kiss

Nevím, jaké je pohodlí ve Stadler Kiss, ale pokoukání v patře může být hezké 🙂
Kolik stojí lístek do Mnichova?

železničář v důchodu

Jízdenky dále než do Salzburgu (ani jejich ceny) zatím WESTbahn zjevně nikde nenabízí – základní jednosměrná jízdenka z Vídně do Salzburgu stojí aktuálně 28,90 EUR, takže můj tip je, že by základní jízdenka na celou trasu z Vídně do Mnichova mohla stát třeba 39 EUR: kolik to stojí s ÖBB, po tom jsem nepátral.