regio-vlak

Vyzkoušeno za vás: Kolik reálně vyrobí soláry v prosinci a jak pokryjí provoz auta

Malá FVE. Foto: Radek ŠindelMalá FVE. Foto: Radek Šindel

Prosinec bývá považován za nejhorší měsíc pro solární elektrárny. Jaká je realita?

Odebírat
Upozornit na
guest
35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
none

Tak jsem se tedy podíval na nás. Instalace stejná, prosinec výroba 209kWh. Denni spotřeba 60-80kWh.
Je dost smutné, když pár dní svítí sluníčko a zrovna napadl sníh. Od března už to bude veselejší.

Viktor

Já jsem si sám vlastnoručně instaloval na střechu 3kWp, ohřívám samostatný 150l boiler jako přípravu pro 200l boiler v TČ IVT Greenline 11kWh. Od jara do podzimu prakticky spolehlivě ohřeje boiler na provozní teplotu 55C a TČ se téměř vůbec nesepne, navíc v přechodných obdobích ještě mám připojen 1kWh přímotop v zádveří ze severu. Na samostatném okruhu mimo síť, samosebou. Takže je třeba zvážit i výrazně nižší potřebu provozu TČ. 6 panelů 480, MPPT 3kWh, kabely chráničky hliníková montáž, DC/AC jističe, odpojovač, hromosvod, vyšlo mi to předloni komplet 38000. A větší instalaci vlastně ani nepotřebuji. No a kolega mne pořád… Číst vice »

František

Ale vždyť Tykač-Křetínského mediální klika a další fosilní hujeři už do nás nějaké to desetiletí hustí, že to nejde, protože nesvítí-nefouká. Takže to nejde. Basta.

xyz

Předně dodávám, že ta křivka zmíněná v článku mi je známá hned ze dvou zdrojů – jednak z doby, kdy jsem před lety několik let měl možnost v rámci pracovní náplně vidět i samofakturace výkupce (obchodník s elektřinou) vůči výrobci (malé s.r.o. s FVE-výrobnou) a viděl jsem tam každoměsíční faktury na výkup elektřiny, tzn. znal jsem poměr fakturace za červenec vs. za prosinec (+ mezitím i další měsíce na pomyslné sinusoidě). Také to znám z minulého roku, kdy jsem v rámci práce pro jednoho významného energetického dodavatele znal i jeho zákresy s křivkami výroby z FVE, které ukazovaly podobná čísla.… Číst vice »

SYN

Takže 4x nižší produkce v zimě než v létě (suma produkce za měsíc) podle vás nepředstavuje problém? 300kWh prodokce za 30 dní představuje průměr 10kWh denně. To při jmenovité kapacitě 10kWp je celkem mizerný koeficient, v podstatě má instalace „průměrný výkon“ 420W, neboli faktor využití asi 5%.
Neboli náhradu 1GW bloku realizovat panely o celkovém výkonu zhruba 20GW… celé Německo dohromady má 90GW instalovaného výkonu solárů.
Plus teda ty problémy s vyrovnáváním výkonu dle produkce OZE, které chtějí němci řešit… fosilním plynem.

Radek Šindel

Koeficient využití FVE je v našich končinách je okolo 11%. Je to podobné jako koeficient využití vodních elektráren na vltavské kaskádě. Byť to vypadá málo, tak to zase nepotřebuje žádné palivo. Jak je to psáno v článku, FVE u nás nedokáže pokrýt spotřebu celoročně, proto je potřeba tento zdroj kombinovat s ostatními zdroji. U ns zejména s větrem, biomasou, nebo klasickou PPE, která navíc poskytuje potřebný flexibilní výkon, který je potřeba tak jako tak i k jaderné elektrárně. Sečteno a podtrženo je potřba mít zdravý mix zdrojů – JE na baseload a následne kombinaci různých OZE (jak riditelné, tak neřiditelné)

none

Nesmí se zapomenout, že pokud se nevyrábí, tak elektronika stále něco žere. Záleží na výrobci, ale bude to kolem 60W. Takže vlastní denní spotřeba je vyšší než výroba.

Karel IV.

Dotaz na autora článku: Jak mám nabíjet elektroauto z vlastní FVE (panely 10kWp / bat. 10,6 kWh), když jsem v době slunečního svitu tím autem odjetý v práci? A přidávám se k dotazu Pavla Q ohledně cenové investice do vaší FVE (asi nejvíce by mě zajímalo, za kolik se vám podařilo sehnat těch 24 kWh baterií). A jako bonus přídávám údaj o výrobě za prosinec 2024 – pouhých 216 kWh. Při stejném výkonu panelů máte tedy o 1/2 větší výrobu – gratuluji. Ač bez sněhu, tak u nás na jihovýchodě Moravy bylo 3 týdny zataženo a až mezi Vánocemi a… Číst vice »

Petr Šimral

To jste na tom ještě dobře. Já jsem z jihu zastíněn, takže mých 10 kWp / 23 kWh to v prosinci dává takto:
2021: 72,3 kWh
2022: 60,4 kWh
2023: 69,3 kWh
2024: 74,6 kWh

Radek Šindel

No já mám asi polovinu nabíjení o víkendu, zejména v sobotu. Přes týden někdy vyjdou svátky, dovolená, home office. V létě je dlouhý den, takže jde něco nabít i po příjezdu zp práce. těch možností je celá řada. I bez home office se vždycky těch pár slunečných hodin najde. data jsou přímo z měniče, takže si nevymýšlím. navíc připomínám velice maloi baterii, s větší by o tech víkendech bylo ještě více.

Radek Šindel

Pokud jde o tu výrobu, tak tu ovlivňuje celá řada faktorů – zastínění, sklon, poloha, ale také třeba účinnost střídače. Některé střídače třeba trpí velmi nízkou účinností a vysokou vlastní spotřebou.

John

Objekt musi být někde na horách směr jih. Jinak.gratulace vam.obema prosinec 24 byl tady extrabidny s 9.6 kWp pouhych 125 kWh.A to.snih byl až v lednu.

Viktor

Elektromobil pak budete nabíjet přes noc z 24kWh baterek – ovšem kolik stály?

xyz

A i tak srov. s kapacitou baterie elektromobilu, která může být i trojnásobná než (i tak značně nadprůměrně kapacitní) 24kWh baterie.

Radek Šindel

Přelevání energie ze stacionární baterie do auta se pochopitelně snažím co nejvíce vyhýbat, ale využít to jde. Je nutné si uvědomit, že doma netankujete jenom stylem z prázdné do plna, ale můžete to dávkovat po menších částech. V léte pořebuji zhruba 6-8kWh denně, což ta 24kWh teoreticky bez problémů pokryje.

*h8*

no a leden je tu na jižní Moravě ještě horší .. zatím odhadem jen 10 hod slunečního svitu. A to máme víc jak půl měsíce pryč.

Kamil Novotný

Mě by ještě zajímaly další náklady na FVE. Revize, opravy, poruchy například po 7 a více létech provozu. Ono to asi první tři roky běhat bude, ale co dále.
Dále pak lze očekávat další a další snižování nákupních cen tím, jak FVE přibývá.
Takže by mě zajímala ta FVE například po deseti letech provozu.
To říkám ne že bych byl odpůrcem FVE, ale právě by mě to zajímalo v poměru návratnosti.
Podle mě bez elekuromobilu a třeba bazénu se to nemůže nikdy vrátit, protože nevěřím bez závadových provoz po dobu třeba 10 let.

Radek Šindel

Tuhle instalaci jsem zatím nijak neopravoval. V rodině máme jetě instalaci z roku 2012 a tam zatím nebyla údržba žádná. revize se dělá jenom jednou stejně jako u běžného rodinného domku.

xyz

Však i ČEZ Prodej teď od Nového roku už sjednává jen roční „virtuální baterii“ (produkt Elektřina pro soláry) – jako by věděl, že její koncept s odečtem přetoků za stejnou obchodní cenu jako je dodavatelská (a to bez ohledu na den v týdnu/hodinu v rámci dne, kdy je přetok do sítě poslán) již nebude dlouho udržitelný.

Mvek

Minul jsem v článku informací, v jaké krajině/výšce je dům? Jak někteří píší, máme u Prahy taky zkušenost, že většinu dnů zimy si FVE sotva pokryje svoji spotřebu. Slunce vyleze ráno a od deseti, jedenácti do tří nebo čtyř nic nebo i při 8 panelech pod 100 W.

Mvek

Tedy orientace východ, západ by byla v této oblasti lepší než jih.

Radek Šindel

Okres Frýdek-Místek, 260 m.n.m.

troglj

To bych také uvítal.
My jsme pod horami a na placaté střeše od garáže máme 4,5 kWp. V červenci jsme vyrobili 630 kWh, tj. 140 x více než je špičkový výkon, zatímco autor jen cca 1200 kWh, tedy 120x více. Naopak v prosinci jsme vyrobili jen 53,5 kWh, což je relativně podstatně méně. Bude to asi inverzemi, ty jsou pod Krušnými horami běžné, a pak brzkým stínem od sousedních domů při nízkém postavení slunce.

John

Jsem.na tom s mými 9.6 kWp velmi podobně.V cervenci.1.2MWh v prosinci 126kwh…

Milan Dvořák

Nejotravnější zima je v nížinách, když se usadí nízká oblačnost. Slunce za celý den není vidět, do toho exhalace z lokálních topenišť, totální bezčasí, které by bylo nejlepší nějak přeskočit. V tomto období závidím všem na horách a nebo v podhůří, kde se oblačnost rozplyne, fotovoltaika vyrábí a den je celkově radostnější. Pak ta ekonomika PVE zdroje vychází pochopitelně lépe.

aAa

Mám1300Wp a za dnešní den jsem vyrobil 0,45Kwh. Maximálně to uživilo Wifinu. Slunce za celý den nevidět. I kdybych měl desetkrát větší tak stejně 4,5Kwh není dostačující. Možná pro to elektroauto a nic víc. V létě mě to vyrobí i 6Kwh a tak frčí do ohřívače vody, praní, rádio a televize, počítač.

vasik

stejne velka elektrarna u Prahy, v prosinci vyrobeno 118 kWh, celkově spotrebovano 900 kWh. A to se vyplatí!

Mvek

Jj u Prahy a jižní střecha je průser.

Basak

Soused už 2 měsíce kvičí že má prázdné baterky

Petr Šimral

Což je s ohledem na roční období zcela logické.

Kkarel

My jsme dnes nabili na 80%
Jinak v tomto období je to samozřejmě bída a čerpáme z virtuální baterie.

Radek Šindel

Sousedovi bych doporučil baterie občas nabít ze sítě, což je doporučený postup dodavatelů baterií.

Pavel Q

Pro ilustraci by mě zajímaly ještě tyto údaje:
1) Jaká je celková plocha panelů?
2) Na kolik ta fotovoltaika vyšla?

Radek Šindel

1. je tam tuším 20 panelů, dohromady asi 50m2
2. cena v nižších stovkách tisíc (po odečtení dotace, která byla ale jenom na první část instalace), ale přesnou cenu záměrně neudávám. Ceny se liší od dodavatelů a mohou se rychle měnit. Pokud má někdo zájem, ať si raději nechá instalaci nacenit.

Petr

Kolega má FVE už pár let, přebytky víceméně neprodává, ale používá na ohřev vody, má doma tři ženský, takže spotřeba veliká :-D. Co říkal, tak nejlepší období je jaro, slunce svítí a zároveň je ještě chladno, takže panely mají vysokou účinnost.