Infrastruktura Silnice Stavebnictví Zprávy

Výroba asfaltu loni atakovala rekord, kamenivo na dopravní stavby dochází

Asfaltový povrch dálnice. Pramen: Sdružení pro výstavbu silnic
Asfaltový povrch dálnice. Pramen: Sdružení pro výstavbu silnic

Relativně dobré časy dopravního stavitelství potvrdila další statistika. Tuzemské obalovny loni vyrobily téměř osm milionů tun asfaltových směsí, což je meziročně o sedm procent více a znamená to faktické vyrovnání rekordu z roku 2015. Vyplývá to z údajů Sdružení pro výstavbu silnic (SPS), jehož členy jsou velké stavební firmy, které vesměs obalovny vlastní.

„Jde tak o jeden z nejlepších roků v historii. Důvodem je především zvýšení objemu financí v rozpočtu ŘSD určených na opravy a rekonstrukce, a financí v rozpočtech krajů. Stále ale v opravách silnic doháníme minulá období, kdy se do oprav a rekonstrukcí investovalo minimálně,“ uvedl jednatel sdružení Petr Svoboda.

Podle něj se v poslední době podařilo do značné míry změnit dřívější praxi, kdy investoři nutili stavbaře asfaltovat za velmi nízkých teplot v zimních měsících. „Podařilo se mnohem lépe využít prázdninové měsíce, kdy je doprava (pokud nepočítáme cesty na dovolenou) přece jen méně rušná,“ doplnil Svoboda.

Podle stavbařů ale problémem zůstává nepřipravenost projektů a vyhodnocování uchazečů převážně podle nejnižší ceny. „To vedlo v minulém roce k řadě zbytečných bankrotů a dokonce k přerušení modernizace D1,“ připomněl předseda SPS Petr Čížek.

Velkým problémem oboru je také nedostatek kvalifikovaných pracovních sil a nově se začíná projevovat i nedostatek materiálu pro stavbu silnic. Podle SPS se po roce 1989 neotevřel žádný nový kamenolom, takže začíná docházet kamenivo. Důvodem má být mimo jiné složitá a zdlouhavá administrativa. Kamenivo ve velkém konzumují nejen dálnice, ale i železniční tratě. Podle Svobody tak už některé lomy odmítají objednávky.

Výroba asfaltových směsí. Pramen: Sdružení pro výstavbu silnic
Výroba asfaltových směsí.
Pramen: Sdružení pro výstavbu silnic
Výroba asfaltových směsí po měsících a teplota. Pramen: Sdružení pro výstavbu silnic
Výroba asfaltových směsí po měsících a teplota.
Pramen: Sdružení pro výstavbu silnic
8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlaďka

Hm. Kamenivo se z velké části dá recyklovat. Tomu, že by se mělo rekonstruovat hlavně počas prázdnin se opravdu směju – buď jezdím v nějakém sci-fi tubusu mimo realitu, nebo je rozdíl v řádech promile. A že se v ČR neplánuje, to víme už od doby, kdy se upustilo od 5ti letek… Ráda dávám za příklad Německou A3 v okolí Regensburgu, po které často jezdím – jak začali (před skoro 2ma roky), vydali letáčky s přesnými daty, kdy a co zavřou. Např. v roce 2019 od x.5. do (x+1).5. bude zcela zavřen průjezd tam a tam, z důvodu instalace nového… Číst vice »

Gwann

To je bezva, docházejí lomy….
Už se těším na ten binec, až se nějaký pokusí někdo otevřít. Nebo budeme ekologicky vozit štěrk z Polska…či odkud.

Milan

Nikdo zadny uz nikdy neotevre pokud se nezmeni legislativa tak je to prakticky nemozne

Martin

Nechci byt nejak proti ceskemu kameni, ale klidne vozit sterk z polska mi prijde lepsi, nez si vytezit vse co je u nas,… dokud je nekdo ochoten vyvazet…
Recyklace ano, to lze, ale usfaltu je to uz jen na dalsi asfalt, totez beton, ten ma take omezeni…

MichalM

Vidím obrovské rezervy v recyklaci asfaltu, ten ofrézovaný hnus je teď v módě vyvážet na lesní a polní cesty, ale správný postup by měl být nějak to v maximální možné míře zužitkovat pro další vrstvu.

Václav Novotný

Ten odfrézovaný hnus je na opravu polních cest skvělý materiál. Když se dobře udusá, vydrží několika násobně víc, než oprava štěrkem.

MichalM

…a zároveň je ekologickou zátěží na desítky let a organické výpary a asfaltový prach potěší každého, kdo na takovou cestu pěšky zavítá. (Nehledě k tomu, že silnější povahy to sypou i na lesní cesty.)

On je to chemický odpad a jako s takovým by s tím mělo být nakládáno…

ApolloXI.

Bohužel se tak děje i s azbestem. Tam stačí nahlásit na hygienu, že s tím budete pracovat a nic víc není třeba. Jestli to zlikvidujete sám nebo si na to pozvete a zaplatíte specializovanou firmu je jen na Vás – viz debata https://prehravac.rozhlas.cz/audio/3990884