egoe-plus
Doprava ve městě

Výrazné slevy pro děti a seniory dorazily i do budějovické MHD

Elektrobus, MHD České Budějovice. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
U Masných krámů v Budějovicích busy už neuvidíte. Vadily majitelům domů.. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Posedlost politiků novými slevami v hromadné dopravě dorazila i do Českých Budějovic. Rada města schválila změnu tarifu MHD, která od září výrazně sníží cenu jízdného dětem a seniorům. Vládnoucí koalici v Budějovicích tvoří hnutí ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL. ODS hlasovala proti slevám.

Děti od 6 do 15 let včetně doposud za roční kupon platily 1250 korun, od září je stejný kupon bude stát jen 200 korun. Podmínkou je, aby měly zřízenou průkazku, kterou si budou moci během prázdnin vyřídit na předprodejních místech dopravního podniku. Za průkazku zaplatí 25 korun. Stejné podmínky odsouhlasila rada i pro dárce krve, držitele zlaté plakety doktora Janského.

Senioři nad 65 let pak za pořízení ročního kupónu zaplatí pouhých deset korun. I oni si ale budou muset vyřídit průkaz za 25 korun, jeho platnost bude pět let. Dosud důchodci do 70 let platili v budějovické MHD 510 korun za 90 dní.

Trochu úsměvné je, že nové opatření paradoxně zdraží dopravu seniorům nad 70 let. Ti totiž měli v Budějovicích dosud dopravu zcela zdarma, stačilo jim ukázat revizorovi občanskou legitimaci. Nově se jich ale bude týkat povinnost pořídit si průkazku za 25 korun a roční kupon za 10 korun.

U všech ostatních kategorií cestujících zůstává jízdné beze změn, roční kupon pro osobu starší 16 let (pokud nejde o studenta do 26 let a seniora) stojí v jihočeské metropoli 3630 korun. Nové slevy mají město stát 20 milionů korun.

Podobně velké slevy navrhují někteří politici i pro pražskou MHD. Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) se snaží prosadit, aby studenti platili jen 365 korun za roční jízdenku, dosud je desetiměsíční stojí 2400 korun. Tento týden ale Dolínkův návrh na radě města těsně neprošel, politik to chce ale zkoušet dál.

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
babilon

Podobné opatření chystá i Havířov a zřejmě ani ostatní města nebudou chtít být pozadu. Nicméně tam to má být zadarmo na občanku a nevymýšlejí se průkazky za cenu, která ani nepokryje administrativní náklady.
Praha (konkrétně Landovský z ČSSD) dokonce chce MHD komplet zdarma, aby tam dostal víc lidí. Jako by se měli ještě kam vejít.

PetrB

Myslím, že tento článek to vystihuje dost trefně co si většina o těchto slevách myslí : KOMENTÁŘ: Na jízdné „zdarma“ pro studenty a důchodce je jediná odpověď – TINSTAAFL Jak poznáte, že se blíží volby? Politici začínají rozdávat dárky z veřejných peněz. O tom, že tahle léty prověřená pravda platí beze zbytku, se daňoví poplatníci začínají přesvědčovat napříč republikou. Netěší mě, že se k ekonomickému populismu přidala i budějcká radnice svým návrhem na jízdné zdarma pro studenty do 15 let a důchodce. Ke kritice tohoto nesystémového opatření mě vedou tři důvody. Zaprvé, nic jako zdarma v podobných situacích neexistuje. Možná… Číst vice »

Žemličkovo Ghost

Pan Babiš je geniální. Je hrozně snadné to chápat tak, že odeesáci kradli, socani se je v čorkach snažili dohonit…. A teprve ON dělá něco pro ty dole. Nesmírně jednoduché. A funkční. A docela pravdivé.

PetrB

Prosim uvedome si, proc tato situace vznikla… a Budejce v tom nejsou sami. Je to dano panem Babisem a jeho genialnim napadem „sleva 70%“. Tento napad vydesil radnice, ze duchodci a deticky budou vyuzivat regionalni linky na uzemi mest s MHD. Jako reseni pak nekoho nekde napadlo, dat tu slevu duchodcum a detem i v MHD. Jenze to ma hacky, napr. v Budejcich lze regionalni linky vyuzit jako MHD sporadicky. Na nejvetsi budejcke sidliste Maj zadna regionalni linka nejezdi, na druhe nejvetsi uz ano, ale lze vyuzit pouze z i do centra jednu jedinou zastavku. Musel bych to zde cele… Číst vice »

Chachar Budvar

Řekněme si to otevřeně. Radnice nepostupuje sdostatečně pravicujícně. Chudák Žemlička se z toho jistě pootočil v kolumbariu….

Hans

Co je to na radnici za magory to rozum nechápe. Tech 10 Kc je tam jen aby bylo hodně administrativy. Pracujici, kteří nejvic ucpavaji město auty maji kupon drahý jak krava, v podstatě skoro jako v Praze, těm se neslevi nic. Deti a duchodci co jedou uz takhle za par korun a fakt tim jezdi to budou mit zadarmo a ti co sedi v autech tam budou sedet dal, 3700 je na CB docela dost.

Johnny Gomez

Hans:
Tak jako vážně te nechápu-v čem mas problem platit za roční kupon v Budejkach v průměru denne 9,95 kč ??? To je zas komentář z kategorie „uplne mimo“… NO a jestli je pro tebe tahle částka moc – tak chod pěšky nebo jezdi na kole.. všude tam máte více méně rovinku.. všude blizoucko..

noerf

Pokud je zamerem dostat do mhd vice lidí, tak tato úprava to nezmění. Pouze se stane standardem pro duchodce, nikoliv pro pracujici.

Chachar Budvar

Aby ti pracující auty ucpávající město přestali konečně ucpávat, tak by musel spolupracovat kraj – přestat s hloupými Žemličkovskými experimenty, jejichž pODStata se zakládá na ničení veřejné dopravy a začal třeba zavedením skutečného IDS. Město s tím moc nenadělá, zůstane li na veřejnou dopravu samo.

mgr.pavel

Čekám, že po volbách budějovičtí zjistí, že nemají na investice nebo rekonstrukce, protože prachy nalili do tohoto populistického kroku..

Spojitost ale spoustě voličům asi nedojde..

Johnny Gomez

PAVEL:
ZROVNA.populismus bych v tom nehledal – to ze tesne před volbama nutej důchodce- tj většinový volicstvo- platit!!!!! V MHD naprosto likvidacnich!!! 35 Kc rocne!!!! – je krok ze strany radnice z kategorie „dobrovolna politicka sebevrazda“…

železničář v dopravě

„Johnny Gomez“ tradičně projevil nepochopení podstaty: vůbec nejde o nějakých 35 Kč (tedy o cenu asi 1,5 půllitru piva), ale o to, že se tím cestující, kteří chtějí tu slevu využívat, musejí zabývat a průkaz si opatřit. Osobně to pitomé opatření nechápu, protože když průkaz totožnosti až dosud stačil, tak nevím, proč by nemohl stačit i nadále – kolik asi DP vybere na jízdném navíc od těch, kdo jednou či dvakrát přijedou do Českých Budějovic a zaplatí plné jízdné, protože vyřízení toho průkazu jim nebude stát za námahu a ztrátu času s tím spojenou, a kolik naopak vynaloží na agendu… Číst vice »

Johnny Gomez

ŽVD: Stále dramaticky omílá.ty same nesmysly… to.ze radnice nuti většinový elektorat zvednout zadek a neco udelat a alespon symbisymbicky neco zaplatit pro to aby získaly kýženou slevu je z podstaty spravne – ALE – tesne před volbami se opravdu jedna o politickou sebevraždu.. Další vyloženě blábol je 35 kc = 3 piva. Když kazdej vi ze 1 pivo v hospodě pro normalni lidi stoji v prumeru cca 50 kc.. (neřeším špinavou delnickou knajpu) Mam socialni cítění – proto se mi libi Dolinkuv návrh na celoroční kupon za 365 kč ročně = za 1kc na den.. Prima vec je 3650kc za… Číst vice »