Doprava ve městě

Výrazné slevy pro děti a seniory dorazily i do budějovické MHD

Elektrobus, MHD České Budějovice. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
U Masných krámů v Budějovicích busy už neuvidíte. Vadily majitelům domů.. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Posedlost politiků novými slevami v hromadné dopravě dorazila i do Českých Budějovic. Rada města schválila změnu tarifu MHD, která od září výrazně sníží cenu jízdného dětem a seniorům. Vládnoucí koalici v Budějovicích tvoří hnutí ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL. ODS hlasovala proti slevám.

Děti od 6 do 15 let včetně doposud za roční kupon platily 1250 korun, od září je stejný kupon bude stát jen 200 korun. Podmínkou je, aby měly zřízenou průkazku, kterou si budou moci během prázdnin vyřídit na předprodejních místech dopravního podniku. Za průkazku zaplatí 25 korun. Stejné podmínky odsouhlasila rada i pro dárce krve, držitele zlaté plakety doktora Janského.

Senioři nad 65 let pak za pořízení ročního kupónu zaplatí pouhých deset korun. I oni si ale budou muset vyřídit průkaz za 25 korun, jeho platnost bude pět let. Dosud důchodci do 70 let platili v budějovické MHD 510 korun za 90 dní.

Trochu úsměvné je, že nové opatření paradoxně zdraží dopravu seniorům nad 70 let. Ti totiž měli v Budějovicích dosud dopravu zcela zdarma, stačilo jim ukázat revizorovi občanskou legitimaci. Nově se jich ale bude týkat povinnost pořídit si průkazku za 25 korun a roční kupon za 10 korun.

U všech ostatních kategorií cestujících zůstává jízdné beze změn, roční kupon pro osobu starší 16 let (pokud nejde o studenta do 26 let a seniora) stojí v jihočeské metropoli 3630 korun. Nové slevy mají město stát 20 milionů korun.

Podobně velké slevy navrhují někteří politici i pro pražskou MHD. Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) se snaží prosadit, aby studenti platili jen 365 korun za roční jízdenku, dosud je desetiměsíční stojí 2400 korun. Tento týden ale Dolínkův návrh na radě města těsně neprošel, politik to chce ale zkoušet dál.

13 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • Podobné opatření chystá i Havířov a zřejmě ani ostatní města nebudou chtít být pozadu. Nicméně tam to má být zadarmo na občanku a nevymýšlejí se průkazky za cenu, která ani nepokryje administrativní náklady.
  Praha (konkrétně Landovský z ČSSD) dokonce chce MHD komplet zdarma, aby tam dostal víc lidí. Jako by se měli ještě kam vejít.

 • Myslím, že tento článek to vystihuje dost trefně co si většina o těchto slevách myslí :

  KOMENTÁŘ: Na jízdné „zdarma“ pro studenty a důchodce je jediná odpověď – TINSTAAFL
  Jak poznáte, že se blíží volby? Politici začínají rozdávat dárky z veřejných peněz. O tom, že tahle léty prověřená pravda platí beze zbytku, se daňoví poplatníci začínají přesvědčovat napříč republikou. Netěší mě, že se k ekonomickému populismu přidala i budějcká radnice svým návrhem na jízdné zdarma pro studenty do 15 let a důchodce. Ke kritice tohoto nesystémového opatření mě vedou tři důvody.

  Zaprvé, nic jako zdarma v podobných situacích neexistuje. Možná jste se v nadpisu článku podivili nad divným slovem TINSTAAFL. Jedná se o akronym anglické věty „There is no such thing as a free lunch“, ve volném překladu „Nic jako oběd zdarma neexistuje“. To přesně vystihuje tento případ. Tím, že umožníte studentům a důchodcům za cestování v MHD neplatit, nezlevníte výrobu autobusů a trolejbusů, nezlevníte naftu, pneumatiky, úklid vozů ani nesnížíte mzdy řidičům. Tyhle náklady budou existovat dál, jen budou přeneseny na jiné osoby než spotřebitele. Konkrétně na daňové poplatníky, kteří plní veřejné rozpočty svými penězi. Když výpadek příjmů z jízdného, který radnice vyčíslila na 15 milionů korun, rozpočteme na jednoho obyvatele Českých Budějovic, dostaneme zhruba 160 korun. Vztaženo jen na pracující daňové poplatníky to bude na hlavu činit ještě více.

  Zadruhé, jedná se o zjevnou nekoncepčnost rozhodnutí. Zatímco v listopadu loňského roku prezentoval ředitel Dopravního podniku České Budějovice Slavoj Dolejš zcela racionální opatření zrušit levný tarif desetiminutových jízdenek, aby podnik zvýšil tržby a mohl zvýšit mzdy svým řidičům, ve volebním roce se ke slovu dostává starý dobrý populismus – zavádíme bezplatné jízdenky pro vybrané skupiny voličů (a budoucích voličů), čímž snížíme tržby dopravního podniku, přičemž ovšem potřebujeme zvýšit mzdy řidičům. Také vám to dává smysl? Náměstek primátora při oznámení návrhu populistického opatření pro jistotu neopomněl dodat, že navzdory výpadku příjmů bude trvat na navýšení mezd nad 30 tisíc korun. Nedobrovolný příspěvek každého daňového poplatníka se tak ještě více zvyšuje, protože nůžky mezi příjmy a výdaji dopravního podniku se budou rozšiřovat. Pokud tedy radnice nenavrhne zvýšit jízdné ostatním cestujícím…

  Zatřetí, jakékoliv paušální dotace způsobují významné neefektivity, především v podobě nadužívání služby od těch, kdo za ni nemusí platit. Jestliže se začnou plnit autobusy a trolejbusy i těmi, kdo by je třeba jinak nevyužívali, může se snadno stát, že kapacita (minimálně některých) linek nebude stačit. Přidávání linek tady znamená ubírání linek támhle, a nebo nutnost dalších investic – víc vozů, víc řidičů a… Tušíte správně! Víc peněz z veřejných rozpočtů. Další neefektivita spočívá v tom, že zatímco paušální sociální opatření dopadne na mnoho z těch, kteří si nákup jízdenky mohou v klidu dovolit, nedosáhnou na ně ti, kteří by jej skutečně potřebovali. Třeba matka samoživitelka se dvěma středoškoláky bude mít smůlu…

  Studentům ani důchodcům jejich výhodu nezávidím. Kdybych měl možnost ovlivnit tok svých daní, klidně bych na podporu městské mobility pro potřebné věnoval mnohem víc peněz než pár stovek. Ale paušální poskytování bezplatných služeb, hrazených z veřejných prostředků, je ekonomický nesmysl. Vytváří četné neefektivity a aktivně formuje podhoubí pro další výdaje, hrazené také z našich kapes, jak jinak.
  Aleš Rodl, Budějcká Drbna – http://www.budejckadrbna.cz

  • Pan Babiš je geniální. Je hrozně snadné to chápat tak, že odeesáci kradli, socani se je v čorkach snažili dohonit…. A teprve ON dělá něco pro ty dole. Nesmírně jednoduché. A funkční. A docela pravdivé.

 • Prosim uvedome si, proc tato situace vznikla… a Budejce v tom nejsou sami. Je to dano panem Babisem a jeho genialnim napadem „sleva 70%“. Tento napad vydesil radnice, ze duchodci a deticky budou vyuzivat regionalni linky na uzemi mest s MHD. Jako reseni pak nekoho nekde napadlo, dat tu slevu duchodcum a detem i v MHD. Jenze to ma hacky, napr. v Budejcich lze regionalni linky vyuzit jako MHD sporadicky. Na nejvetsi budejcke sidliste Maj zadna regionalni linka nejezdi, na druhe nejvetsi uz ano, ale lze vyuzit pouze z i do centra jednu jedinou zastavku. Musel bych to zde cele vypisovat do jakych mestskych casti lze v Budejcich cestovat regionalni dopravou. Temer 99% regionalnich linek zacina a konci na autobusovem nadrazi, cestovat napric mestem regionalnimi linkami je dost nepohodlne. Takze se opravdu jedna o populismus, ale to je na oko, prptoze s navrhem slev pro pro důchodce a deti prisel jako prvni reditel Dopravniho podniku Dolejs. Myslim, ze pokud projde Babisuv navrh „sleva 70 %“ budou mit jina mesta problem, napr. Usti nad Labem nebo Teplice, kde regionalni linky projizdeji skrz na skrz celym mestem…

 • Řekněme si to otevřeně. Radnice nepostupuje sdostatečně pravicujícně. Chudák Žemlička se z toho jistě pootočil v kolumbariu….

 • Co je to na radnici za magory to rozum nechápe. Tech 10 Kc je tam jen aby bylo hodně administrativy. Pracujici, kteří nejvic ucpavaji město auty maji kupon drahý jak krava, v podstatě skoro jako v Praze, těm se neslevi nic. Deti a duchodci co jedou uz takhle za par korun a fakt tim jezdi to budou mit zadarmo a ti co sedi v autech tam budou sedet dal, 3700 je na CB docela dost.

  • Hans:
   Tak jako vážně te nechápu-v čem mas problem platit za roční kupon v Budejkach v průměru denne 9,95 kč ??? To je zas komentář z kategorie „uplne mimo“… NO a jestli je pro tebe tahle částka moc – tak chod pěšky nebo jezdi na kole.. všude tam máte více méně rovinku.. všude blizoucko..

   • Pokud je zamerem dostat do mhd vice lidí, tak tato úprava to nezmění. Pouze se stane standardem pro duchodce, nikoliv pro pracujici.

  • Aby ti pracující auty ucpávající město přestali konečně ucpávat, tak by musel spolupracovat kraj – přestat s hloupými Žemličkovskými experimenty, jejichž pODStata se zakládá na ničení veřejné dopravy a začal třeba zavedením skutečného IDS. Město s tím moc nenadělá, zůstane li na veřejnou dopravu samo.

 • Čekám, že po volbách budějovičtí zjistí, že nemají na investice nebo rekonstrukce, protože prachy nalili do tohoto populistického kroku..

  Spojitost ale spoustě voličům asi nedojde..

  • PAVEL:
   ZROVNA.populismus bych v tom nehledal – to ze tesne před volbama nutej důchodce- tj většinový volicstvo- platit!!!!! V MHD naprosto likvidacnich!!! 35 Kc rocne!!!! – je krok ze strany radnice z kategorie „dobrovolna politicka sebevrazda“…

   • „Johnny Gomez“ tradičně projevil nepochopení podstaty: vůbec nejde o nějakých 35 Kč (tedy o cenu asi 1,5 půllitru piva), ale o to, že se tím cestující, kteří chtějí tu slevu využívat, musejí zabývat a průkaz si opatřit. Osobně to pitomé opatření nechápu, protože když průkaz totožnosti až dosud stačil, tak nevím, proč by nemohl stačit i nadále – kolik asi DP vybere na jízdném navíc od těch, kdo jednou či dvakrát přijedou do Českých Budějovic a zaplatí plné jízdné, protože vyřízení toho průkazu jim nebude stát za námahu a ztrátu času s tím spojenou, a kolik naopak vynaloží na agendu s vydáváním těch průkazů spojenou? Například v PID nebo v MHD v Ústí nad Labem také stačí seniorům „70+“ pro jízdy zdarma průkaz totožnosti – proč asi z toho žádnou vědu nedělají tam?

    • ŽVD:
     Stále dramaticky omílá.ty same nesmysly… to.ze radnice nuti většinový elektorat zvednout zadek a neco udelat a alespon symbisymbicky neco zaplatit pro to aby získaly kýženou slevu je z podstaty spravne – ALE – tesne před volbami se opravdu jedna o politickou sebevraždu..
     Další vyloženě blábol je 35 kc = 3 piva.
     Když kazdej vi ze 1 pivo v hospodě pro normalni lidi stoji v prumeru cca 50 kc.. (neřeším špinavou delnickou knajpu)
     Mam socialni cítění – proto se mi libi Dolinkuv návrh na celoroční kupon za 365 kč ročně = za 1kc na den.. Prima vec je 3650kc za rok pro ostatní = 10kacek na den po cely Praze vážně nemá chybu..
     I nezměněny jednorazovy tarify jsou neskutecneclevnejsi nez v okolních městech.. (Bud. Vie. Bts. Muc. Ber)

Newsletter

Partneři


Výběr editora